KIERLIKÓWKA - CIEKAWOSTKI - ORNAT DLA PAPIEŻA

Anna i Stanisław Łukasik podczas oglądania papieskiego ornatu. Papieski ornat z Zakładu "ASGA".

    W zakładzie krawieckim "ASGA" państwa Anny i Stanisława Łukasików, który znajduje się w Kierlikówce (gmina Trzciana), uszyto w ostatnich dniach przepiękny ornat, który ubierze papież Jan Paweł II w czasie tegorocznej pielgrzymki do naszego kraju. Nastąpi to najprawdopodobniej podczas odprawiania nabożeństwa w Kalwarii Zebrzydowskiej (19 sierpnia 2003 r.).
    - Zamówienie na ornat przyszło jakieś dwa miesiące temu od ojca przełożonego, zajmującego się w Zakonie oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej sprawami liturgicznymi. Postanowiliśmy, że ornat uszyjemy i przekażemy zakonnikom w darze. Bernardyni zwrócili się do z prośbą właśnie do nas, bo ornat jest nietypowy. Zakonnicy chcieli, by był miał bardzo bogatą ,haftowaną ornamentykę. Podjęliśmy się tego zadania, gdyż mamy w zakładzie najnowocześniejsze maszyny i pracownice, które potrafią sprostać nawet najtrudniejszym wymaganiom - opowiada Stanisław Łukasik, który wraz z żoną Anną dogląda w zakładzie ostatnich prac przy tej, szczególnej szacie liturgicznej.
    - To jest szczególny ornat, szyty specjalnie dla Ojca Świętego. Jest koloru złotego, z białym pasem pośrodku, na którym z przodu jest wyhaftowany wizerunek Matki Boskiej Kalwaryjskiej, herb papieski, a na samym dole napis TOTUS TUUS ; z tyłu zaś krzyż i różnokolorowe ornamenty, głównie roślinne: kwiaty i kłosy zboża. Sami zaprojektowaliśmy wygląd ornatu, mieliśmy tylko prośbę o umieszczenie na nim wizerunku Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Aby był lekki, nie ma podszewki - uzupełnia informację pani Anna - współwłaścicielka zakładu, który istnieje od 1989 roku i w tej chwili zatrudnia 20 pracowników.
    - Trochę mi ręce drżały przy szyciu, bo zdawałam sobie sprawę z tego, dla kogo szyję, ale wszystko udało się znakomicie - opowiada szwaczka pani Dorota Kącka, która najwięcej przy wykonaniu tego ornatu pracowała.
     Firma ASGA uszyła już kilkanaście szat, które trafiły do Watykanu, także do samego papieża Jana Pawła II. Ale ten ornat jest szczególny. Pozostanie bowiem w klasztornym muzeum oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Ornat dla Jana Pawła II. Ornat dla Jana Pawła II.

"Tarnowski Gość Niedzielny" - 18 sierpnia 2002

wstecz