ŁĄKTA DOLNA - FIGURY PRZYDROŻNE

Figura przydrożna w Łąkcie Dolnej. Kapliczka przydrożna w Łąkcie Dolnej.

    Kapliczka stoi na gruncie rodziny Ferenców. Fundowali ją małżonkowie Wojciech i Maria w 1912 roku, dziękując za szczęśliwy powrót z wojska dwóch synów. Pieniądze na opłacenie rzeźbiarza Wojciecha Samka z Bochni i zakup materiału zdobyli sprzedając aż trzy krowy. Kamienny cokół z płaskorzeźbami świętych: Michała Archanioła, Wojciecha, Jana Kantego, Amalii i Anastazji, zwieńczony jest piękną sceną koronacji Matki Bożej.

   Kamienna figura została wystawiona w 1932 roku, staraniem fundatorów - Marii i Andrzeja Kowalskich. Na kamiennym krzyżu zwieńczającym figurę metalowy wizerunek ukrzyżowanego Chrystusa. Poniżej w niszy figurka N.P. Maryi Niepokalanie Poczętej. Pod nią napis "Matko Odkupiciela - módl się za nami". Całość na kamiennym czworokątnym postumencie.

Figura przydrożna w Łąkcie Dolnej. Przydrożny krzyż w Łąkcie Dolnej (Pasternik).

  Figurka w Łąkcie Dolnej , po lewej stronie drogi powiatowej w kierunku Trzciany, w kępie krzewów (na posesji Stajno Lucyny, poprzednio Kociołek Władysławy). Betonowa figura z wnęką, w której gipsowa figurka Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Pochodzi najprawdopodobniej z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Kilkakrotnie zniszczona przez pędzące samochody. Pierwotnie zwieńczona krzyżem. Bez inskrypcji. W dolnej części kiedyś był obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

  Krzyż w Łąkcie Dolnej, około 30 metrów za mostem nad Potokiem Saneckim, przy drodze polnej w kierunku przysiółka Pasternik. Na dużym, drewnianym krzyżu, w blaszanej osłonie mały krzyż z figurką Chrystusa Ukrzyżowanego.

Powrót