STANISŁAWA JELONKOWA

 Stanisława Jelonkowa
Stanisława Jelonkowa

     Stanisława Jelonkowa, z domu Sękowska, urodziła się 1 maja 1894 r. w Stradomce. Pierwszy mąż Stanisławy, Jan Szurek poległ na froncie w I wojnie światowej w 1915 r. W roku 1920 Stanisława wyszła powtórnie za mąż, za Jana Jelonka. Wspólnie z mężem zarządzali majątkiem ziemskim w Stradomce. W tym okresie zajmowali się wychowywaniem i kształceniem siedmiorga dzieci. II wojna światowa po raz kolejny tragicznie doświadczyła Stanisławę. Mąż, porucznik Jan Jelonek, był więziony w obozie w Starobielsku, a następnie został zamordowany przez Sowietów w Charkowie w 1940 r. Z kolei syn Stanisław został zastrzelony podczas bandyckiego napadu na dom rodzinny w Stradomce w roku 1945. W czasach II wojny światowej w domu Stanisławy Jelonkowej często kwaterowały oddziały partyzanckie (ODB - oddziały dywersji bojowej).
     W całym okresie swojego długiego życia Stanisława czynnie uczestniczyła w życiu parafii sobolowskiej. W szczególności w roku 1957, udostępniła część swojego domu na utworzenie kaplicy pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. W kaplicy tej przez okres prawie 40 lat odbywały się Msze Święte, nabożeństwa majowe i różańcowe, a także lekcje religii. Stanisława Jelonkowa ma również dużą zasługę dla społeczności Leszczyny, gdyż wsparła budowę Kościoła w Leszczynie, ofiarując kamień piaskowiec ze swojego kamieńca w Sobolowie. Wspierała także Misje Święte w Afryce. Była również gorącą czcicielką kultu Siostry Faustyny od samego jego początku.
      Stanisława Jelonkowa zmarła 28 lutego 1986 roku, pozostając w pamięci licznej rodziny i lokalnej społeczności jako osoba życzliwa, bezinteresowna i szlachetna.

Opracował wnuk Stanisławy, Adam Trzupek

wstecz