ZESTAW KOMPUTEROWY DLA BIBIOTEKI W LESZCZYNIE

Przekaznie zestawu komputerowego dla biblioteki w Leszczynie.

    Multimedialny komputer, w którym zainstalowano także modem, umożliwiający dostęp do internetu, stał się 20 marca 2003 r. własnością leszczyńskiej Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcianie.  Zestaw komputerowy jest darem krakowskiej Fundacji im. Andrzeja Urbańczyka, powołanej w lutym 2002 r. w Krakowie dla upamiętnienia postaci i dorobku tragicznie zmarłego posła SLD. Andrzej Urbańczyk utonął 7 sierpnia 2001 roku podczas urlopu w Grecji. Był posłem i rzecznikiem prasowym SLD, dziennikarzem i dokumentalistą. Fundacja im. Andrzeja Urbańczyka wspiera inicjatywy społeczne służące rozwojowi demokracji, tolerancji i współczesnej lewicy. Z jej inicjatywy powołano w Wieliczce Centrum Informacji Europejskiej. Fundacja prowadzi kursy dla wiejskich dzieci w ramach programu "Dajmy młodzieży równe szanse", wspiera finansowo Fundację Starego Teatru, wspiera programową działalność Stowarzyszenia "Kuźnica", współpracuje z Muzeum Narodowym w Krakowie, a także finansuje stypendium doktoranckie. 

     Jednym z ostatnich, bardzo energicznie realizowanych przez Fundację przedsięwzięć, jest Program "Internet dla Bibliotek".  Jego celem jest pomoc bibliotekom w tworzeniu ośrodków multimedialnych poprzez wyposażenie ich w stanowiska komputerowe ze stałym łączem internetowym. Realizacja tego programu pozwoli wyrównać szanse edukacyjne młodzieży szkolnej ze wsi i małych miejscowości m.in. poprzez umożliwienie jej bezpłatnego dostępu do internetu w bibliotekach publicznych.  

      Realizację tego ogólnopolskiego programu finansowanego przez Fundację, mającą środki finansowe od wielu fundatorów (m. in. Telefoniki, Warty S.A. Telekomunikacji Polskiej S.A.), rozpoczęto w powiecie bocheńskim od przekazania sprzętu komputerowego Filii GBP w  Trzcianie, mieszczącej się w budynku szkolnym w Leszczynie.  Ta niewielka wiejska biblioteka, posiadająca w swoim księgozbiorze około 6 tysięcy woluminów, służy zarówno uczniom, jak i mieszkańcom wsi. Bibliotekarka Barbara Bujak udostępnia biblioteczne zbiory mieszkańcom wsi cztery razy w tygodniu, w poniedziałek, środę, piątek oraz w niedzielne popołudnie. Ze względu na chorobę nie mogła uczestniczyć osobiście w odbiorze komputera, ale z faktu otrzymania takiego prezentu na pewno się ucieszy.  Z rąk Prezesa Zarządu Fundacji Wojciech Filemonowicz, który  przyjechał do Leszczyny wraz z Przewodniczącym Rady Powiatowej SLD w Bochni Eugeniuszem Koniecznym, sprzęt komputerowy odebrała więc Kierowniczka Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcianie Anna Cierniak. Goście leszczyńskiej biblioteki otrzymali od uczniów i ich rodziców serdeczne podziękowania oraz kwiaty.

      Z pewnością teraz znacznie wzrośnie zainteresowanie wzbogaconą ofertą  biblioteki, bo będzie tu można nie tylko wypożyczyć książki, poczytać prasę, ale także za darmo poszukać w internecie potrzebnych informacji. Komputer pomoże także w prowadzeniu dokumentacji biblioteki.

     Prezes Zarządu Fundacji Wojciech Filemonowicz zapowiedział  przekazanie komputerów kolejnym bibliotekom Bocheńszczy. Poinformował także, że niebawem rozpocznie się kolejny program Fundacji, noszący tytuł "Biblioteka Kubusia".  O wszystkich programach Fundacji, jej działalności, sponsorach i bieżących wydarzeniach można przeczytać na jej stronach internetowych (http://www.fundacja-andrzejaurbanczyka.org.pl/).

Przekazanie komputera dla bibioteki w Leszczynie.

wstecz