WERNISAŻ NA SZKOLNYM KORYTARZU.

Spotkanie autorskie Teresy Mrugacz w PG w Trzcianie.

     Na kilka dni jeden z korytarzy szkolnych w Publicznym Gimnazjum im. Ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Trzcianie stał się salonem sztuki. Powieszono tu około 30 obrazów namalowanych przez Teresę Mrugacz - poetkę i malarkę z Bytomska, która z zawodu jest nauczycielką języka polskiego  w pobliskiej szkole w Muchówce. Od kilku już lat nieustannie rozwija swój malarski i poetycki talent, doskonaląc coraz bardziej sztukę przenoszenia na płótno i papier swoich myśli. Ma już na swoim koncie cztery tomiki wierszy i kilkanaście wystaw, w tym w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni. Na spotkanie z gimnazjalistami zaprosiła ją bibliotekarka Gimnazjum w Trzcianie Kazimiera Wiśniewska.

     25 marca 2003 r. utalentowana malarsko i poetycko nauczycielka, dla której obie te sztuki są życiowymi pasjami, przybyła na spotkanie z gimnazjalistami. Najpierw spotkała się w szkolnej bibliotece z uczniami zainteresowanymi twórczością plastyczną. Pokazała im i wytłumaczyła, jak należy malować obrazy farbami olejnymi. Odpowiedziała także na pytania uczniów. Potem odbyła spotkanie autorskie. W szkolnych murach powitał ją Dyrektor Gimnazjum Zbigniew Solak. Pomysłodawczyni tego wernisażu Kazimiera Wiśniewska przypomniała dotychczasową drogę życiową i artystyczną swojej koleżanki po fachu, a Tadeusz Olszewski, który jest autorem kilku artykułów o malarce i poetce z Bytomska oraz książki pt. "W kręgu żegocińskich twórców kultury", przybliżył osobowość artystki, wskazując na jej wielką wrażliwość na piękno podgórskiej przyrody, na umiejętność dostrzegania w otaczającym nas świecie rzeczy pięknych, ważnych, wartych upamiętnienia w wierszu i na płótnie.

     Zanim zabrała głos artystka, uczniowie gimnazjum Judyta Kita oraz Dominik Dziedzic, odczytali kilka jej wierszy zawartych w profesjonalnie wydanym tomiku "Krajobrazy serca". Potem już skupieni uczniowie i nauczyciele mogli wysłuchać kilku wierszy odczytanych przez ich autorkę, a wybranych z dotychczasowych tomików poetki. Dowiedzieli się także, że artystka szczególnym sentyment odczuwa do swojego ostatniego tomiku wierszy, zatytułowanego "Powroty". Znalazły się w nim bowiem wiersze, w których wraca do swoich stron rodzinnych (Teresa Mrugacz pochodzi z okolic Majdanu Sieniawskiego koło Przeworska) i osób sobie najbliższych. Na koniec swojego wystąpienia poprosiła uczniów, aby nie bali się pisać wierszy i malować. - Bierzcie udział w konkursach, próbujcie swoich sił, rozwijajcie swój talent - powiedziała artystka, której obrazy i wiersze znane sa już w Wiśniczu, Bochni, Brzesku, Tarnowie.

    Młodzież podziękowała artystce za przybycie na spotkanie kwiatami i gorącymi brawami. Dodatkowo podziękował jej także Zastępca Dyrektora Publicznego Gimnazjum w Trzcianie Andrzej Kącki, który powiedział: - To spotkanie z "żywą sztuką " z pewnością pozostanie na długo w naszej pamięci.

    To już kolejne wydarzenie artystyczne, w którym uczestniczą uczniowie Publicznego Gimnazjum w Trzcianie. Niewątpliwą inspiracją do częstego obcowania ze sztuką, była praca nad nadaniem szkole imienia Prymasa Tysiąclecia. Wystawa fotograficzna, poświęcona Prymasowi Wyszyńskiemu, przygotowana wówczas przez nauczycieli i uczniów, rozpoczęła cykl podobnych zdarzeń artystycznych. Młodzież mogła uczestniczyć w spotkaniach autorskich z m. in. z Jadwigą Konarzewską-Patykiewicz z Krakowa, robiącą przepiękne gobeliny, czy ostatnio z bocheńskim fotografikiem i poetą Krzysztofem Koszmidrem. Gimnazjaliści uczestniczą z powodzeniem w licznych konkursach, np. recytatorskich i malarskich. Niebawem wydany zostanie pierwszy w historii szkoły tomik poetycki, w którym znajdą się wiersze jednej z uczennic tej szkoły.

Spotkanie z Teresą Mrugacz. Spotkanie z Teresą Mrugacz.
Porady dla początkujących malarzy. Podziękowania i kwiaty od uczniów.

wstecz