ZESTAW KOMPUTEROWY DLA BIBLIOTEKI GMINNEJ W TRZCIANIE

Dar dla GBP w Trzcianie.

       Gminna Biblioteka w Trzcianie wzbogaciła się 7 maja 2003 r.o komputer z zainstalowanym modemem, umożliwiającym dostęp do Internetu. To dar Fundacji im. Andrzeja Urbańczyka, powołanej w lutym 2002 r. w Krakowie dla upamiętnienia postaci i dorobku tragicznie zmarłego posła SLD. Fundacja od końca ubiegłego roku realizuje program „Internet dla Bibliotek”, którego celem jest pomoc wiejskim książnicom w tworzeniu ośrodków multimedialnych poprzez wyposażenie ich w stanowiska komputerowe ze stałym łączem internetowym.
       Z rąk Prezesa Zarządu Fundacji Wojciecha Filemonowicza, który przyjechał do Trzciany wraz z Przewodniczącym Rady Powiatowej SLD w Bochni Eugeniuszem Koniecznym, sprzęt komputerowy odebrała kierowniczka Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcianie Anna Cierniak.

      – To już siódmy komputer, jaki nasza Fundacja przekazała bibliotekom z terenu powiatu bocheńskiego – stwierdził Wojciech Filemonowicz. – W najbliższym czasie przekażemy kolejne trzy komputery, które trafią do bibliotek w: Żegocinie, Łapanowie i Królówce. Marzymy, aby w ciągu kilku lub kilkunastu najbliższych miesięcy przekazać komputery wszystkim filiom bibliotek w Małopolsce. Działamy na terenie całego kraju, ale nasze województwo jest uprzywilejowane, z racji tego, że stąd właśnie pochodził nasz zmarły w 2001 roku patron.
       Fundacja im. Andrzeja Urbańczyka wspiera inicjatywy społeczne służące rozwojowi demokracji, tolerancji i współczesnej lewicy. Z jej inicjatywy powołano w Wieliczce Centrum Informacji Europejskiej. Fundacja prowadzi także kursy dla wiejskich dzieci w ramach programu "Dajmy młodzieży równe szanse", wspiera finansowo Fundację Starego Teatru i programową działalność Stowarzyszenia "Kuźnica". Współpracuje ponadto z Muzeum Narodowym w Krakowie i finansuje stypendium doktoranckie. Realizacja programu „Internet dla Bibliotek” ma pozwolić na wyrównanie szans edukacyjnych młodzieży szkolnej ze wsi i małych miejscowości, m.in. poprzez umożliwienie jej bezpłatnego dostępu do Internetu w bibliotekach publicznych.

      Z pewnością z możliwości surfowania w internecie skorzystają młodzi mieszkańcy Trzciany, którzy kwiatami podziękowali hojnym fundatorom za dar. Dyrektorce Biblioteki marzy się teraz zakupienie programu do prowadzenia dokumentacji bibliotecznej. Ale jak sama stwierdza, wcześniej będzie musiała pójść na kurs komputerowy, aby nauczyć się umiejętności pracy z komputerem.

komputerbibl01.jpg (49024 bytes)

Na podst. "Dz.P" 9.05.2003. Fot. P.Bielak, T.Olszewski

wstecz