OTWARCIE TRAS ROWEROWYCH GMINY TRZCIANA
Rdzawa - 19.07.2003

OTWARCIE TRAS ROWEROWYCH  GMINY TRZCIANA

Wiceprzezes Fundacji "Partnerstwo dla Środowiska" Krzysztof Kwatera podczas przecinania wstęgi.

OTWARCIE TRAS ROWEROWYCH  GMINY TRZCIANA

Start do wspólnej przejażdżki fragmentem trasy zielonej.

OTWARCIE TRAS ROWEROWYCH  GMINY TRZCIANA

Franciszek Zatorski wypuszcza młodziez na trasę czerwoną.

OTWARCIE TRAS ROWEROWYCH  GMINY TRZCIANA

Podczas przejazdu trasą niebieską przez cały czas na czele był Paweł Tracz z Ujazdu.

   Podczas inauguracji "Trzciańskich tras rowerowych" powiedzieli:

Danuta Michniak-Dutkiewicz - Sekretarz Gminy w Trzcianie:

      Witam wszystkich serdecznie na uroczystości otwarcia ścieżek rowerowych na terenie gminy Trzciana. Przy tej okazji chciałam Państwu przybliżyć okoliczności powstania naszych ścieżek. Otóż w 1999 roku, z inicjatywy samorządu lokalnego została opracowana Strategia Społeczno-Gospodarczego Rozwoju Gminy Trzciana, która prognozuje rozwój gminy do 2015 roku. W ramach tejże Strategii został opracowany taki kierunek pod nazwą "Turystyka", a w ramach tego kierunku jedno z zadań celu strategicznego pod nazwą "Tworzenie infrastruktury pod rozwój turystyki, wypoczynku i rekreacji" było właśnie wytyczenie i oznakowanie ścieżek rowerowych na terenie gminy. W planie było także wytyczenie ścieżek turystycznych pieszych i dla koni. To zadanie zostawimy sobie na później. Na razie, z pewnym - co prawda - poślizgiem, ale skutecznie udało się uruchomić ścieżki rowerowe. Zadanie to zostało wykonane między innymi dzięki wsparciu naszej inicjatywy przez Fundację "Partnerstwo dla Środowiska", od której otrzymaliśmy dotacje w wysokości 6 tysięcy złotych. W tym momencie bardzo serdecznie chcę podziękować Panu Prezesowi Fundacji Krzysztofowi Kwaterze za wsparcie naszej inicjatywy, za służenie nam swoim doświadczeniem, cennymi uwagami, wskazówkami. Podziękowanie proszę przekazać także swojemu zespołowi, który zawsze nam służył swoją pomocą. Myślę, że będzie to pierwszy etap naszej współpracy, że jeszcze na innej niwie uda nam się współpracować. Chciałam Państwu jeszcze powiedzieć, że nasze szlaki rowerowe tworzą pętlę, która wchodzi w taki olbrzymi "Szlak bursztynowy", który powstaje na trasie Budapeszt - Bańska Szczawnica - Kraków i aż do Gdańska wiedzie. Jest to jako taka inicjatywa "Partnerstwa dla Środowiska" pod nazwą "Przyroda - tradycja - ludzie". Mamy obiecane od Urzędu Marszałkowskiego wsparcie kwotą 6 tysięcy 200 złotych na oznaczenie atrakcji turystycznych, które znajdują się przy trasie naszych ścieżek rowerowych. I tutaj też chcę podziękować Marszałkowi Sepiołowi, przede wszystkim za wsparcie naszych inicjatyw.

Wójt Gminy Józef Nowak:

     Ja chcę powiedzieć, że szlaki rowerowe zostały zorganizowane dzięki wydatnej pomocy pana Kwatery i dzięki Panu Krzysztofowi ta inicjatywa się narodziła. Oczywiście to było zapisane w "Strategii Rozwoju" naszej gminy. Niemniej jednak to, że dzisiaj te szlaki otwieramy tu w Rdzawie, nie jest dziełem przypadku, ponieważ Rdzawa to jest takie miejsce, gdzie jest inicjatywa społeczna, ludzie tutaj zorganizowali się w Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Rdzawa, prowadzą w tym budynku swoją "Małą Szkołę" dla dzieci, które tu mieszkają. Wielka to zasługa również Pana Franciszka Zatorskiego - radnego naszej gminy. Myślę, że jest to przepiękne miejsce, nie tylko na terenie naszej gminy, ale na terenie całej Małopolski. Stąd można wyruszać zarówno i w dół - do kąpielisk, jak i w górę - na wyprawę rowerami górskimi, czy wycieczki piesze na pasmo góry Kamionnej. Ogółem te trasy rowerowe na terenie gminy liczą 42 kilometry i są to trzy trasy - jedna jest: Leszczyna - Łąkta Dolna - Trzciana, druga przez Rdzawę i trzecia pętla Kamionna. One są wszystkie razem połączone tak, że jak będziecie mieli czas, to chętnie zapraszamy was do zwiedzenia wszystkich tych tras rowerowych, do przejechania; no i życzę żeby w czasie jazdy na rowerach było bezpiecznie, przyjemnie i wesoło. Dziękuję zatem wszystkim tym, którzy się przyczynili do oznakowania. Chcę tu podziękować również Piotrowi Legieniowi - sołtysowi z Kamionnej, który też dużo pracy i czasu swego prywatnego włożył, żeby oznakować te trasy i przygotować je. Tutaj takim całym kierownikiem do tych tras rowerowych była Stanisława Wierzbicka, która koordynowała to wszystko.

Krzysztof Kwatera: Wicedyrektor Zarządu Fundacji "Partnerstwo dla Środowiska"

    Ja również chciałem podziękować za te słowa i powiedzieć, że liczę na to, że wytrwacie w tym trudzie dalszego znakowania tras. Bardzo prosiłbym, aby porozumieć się z sąsiednimi gminami i połączyć te trasy tak, by tworzyły rzeczywiście jeszcze większe pętle. Rzeczywiście są środki, w Identurze choćby i myślę, że to może być kolejny rok, gdzie można się starać. A jeśli tutaj się przygotujemy, to do 10 grudnia moglibyśmy złożyć duży wniosek na znakowanie fragmentu "Szlaku bursztynowego". Osobiście liczyłbym na to - Panie Wójcie - że uda nam się wypromować trasę jakąś z Krakowa do Trzciany. Piękny odcinek, 50 kilometrów, myślę, że może być świetną ofertą dla mieszkańców Krakowa na weekendowy wypoczynek, tylko trzeba by to połączyć jeszcze z agroturystyką, tak, aby ten, kto tu przyjedzie mógł się tu zatrzymać, a wtedy będą dochody. Myślę, że trzeba działać w tym kierunku. Może następnym razem spotkamy się na otwarciu takiej trasy z Krakowa do Trzciany ? Tego Państwu życzę.

OPIS TRAS >>>

wstecz