ROSNĄ NASTĘPCY

Ślubowanie i pasowanie MDP OSP Trzciana

Uroczystość ślubowania i pasowania członków MDP OSP Trzciana.

      Wiele jednostek OSP narzeka, bo młodzież nie garnie się w strażackie szeregi. Taki problem chyba nie grozi OSP w Trzcianie, albowiem od trzech już lat działają przy tej jednostce młodzieżowe drużyny pożarnicze. 18 października 2003 roku kolejnych 3 chłopców i 6 dziewcząt złożyło uroczyste ślubowanie i zostało pasowanych na członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Trzciana.

     Uroczystość odbyła się przed na placu budynkiem szkoły w Trzcianie. Świadkami ślubowania było kilkunastu członków trzciańskiej jednostki, z Prezesem Zarządu OSP Stanisławem Bujakiem i Naczelnikiem Januszem Szczurem na czele. Byli także opiekunowie drużyn: Stanisław Gutowski i Tadeusz Olszewski. To oni przez kilka miesięcy przygotowywali gimnazjalistów do tej uroczystości. Kandydaci na strażaków przeszli szkolenie z zakresu podstaw profilaktyki przeciwpożarowej, posługiwania się podstawowym sprzętem strażackim, zasad BHP, potem musztry i wreszcie samego ślubowania.

    Uroczystość rozpoczęło złożenie przez dowódcę drużyn młodzieżowych Pawła Barana meldunku o gotowości do uroczystości. Przyjął go Naczelnik OSP Trzciana Janusz Szczur. Potem głos zabrał opiekun drużyn Tadeusz Olszewski, który powitał przybyłych gości, a następnie poinformował o przebiegu uroczystości, w której oprócz kandydatów na członków OSP Trzciana byli także ich koledzy przyjęci do drużyny rok temu, jak również ci, którzy dopiero podobne ślubowanie złożą po przejściu przeszkolenia, czyli w roku przyszłym. W sumie było to ponad trzydziestu gimnazjalistów, albowiem członkami tych drużyn są wyłącznie uczniowie Publicznego Gimnazjum w Trzcianie. Nie wszyscy posiadają jeszcze stroje, ale i tak należy podkreślić dużą dbałość władz gminy i Zarządu Gminnego ZOSP w Trzcianie o młodych strażaków, któremu szefuje Wójt Gminy Józef Nowak. Wyraża się to w zakupach mundurków, dresów, jak również z finasowaniu nagród w konkursach, czy takich imprez jak ta.

    Po ślubowaniu Naczelnik OSP Trzciana Janusz Szczur dokonał pasowania na strażaka, a następnie opiekun drużyn Stanisław Gutowski wręczył młodym strażakom legitymacje członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Trzcianie. Zanim rozpoczął się piknik, do młodych strażaków przemówił Kierownik Posterunku Policji w Trzcianie sierżant sztabowy Jacek Trzeciak. Wygłosił krótką pogadankę o niebezpieczeńśtwach grożących młodzieży. Mówił o zagrożeniu alkoholizmem, narkotykami, przemocą, wskazał jak można się przed tymi niebezpieczeństwami obronić.

    Potem zapalono ognisko i goście oraz strażacka młodzież  zaczęli piknik. Dziewczęta smażyły kiełbaski, chłopcy grali w piłkę. Trzy godziny czasu  pod opieką dorosłych spędziła młodzież na świeżym powietrzu, łącząc przyjemne z pożytecznym.

FOTOREPORTAŻ  >>>

wstecz