JUBILEUSZE POŻYCIA MAŁŻEŃSKIEGO

      Przybyłych na Uroczystość Jubileuszy Długoletniego Pożycia Małżeńskiego Diamentowych i Złotych Jubilatów oraz zaproszonych przez nich gości powitała w Świetlicy Gminnej w Trzcianie organizatorka spotkania pani Wanda Surma - Kierowniczka Urzędu Stany Cywilnego w Trzcianie. - Miło nam, że zechcieliście tu do nas przyjść i razem z nami obchodzić swoje święto - jubileusze małżeństwa - powiedziała na początku podniosłej uroczystości gospodyni ceremonii. Krótko do dostojnych Jubilatów przemówił także Wójt Gminy Józef Nowak, który pogratulował tak pięknego okresu pożycia małżeńskiego - obchodzącym diamentowe gody, czyli sześćdziesiątą rocznicę zawarcia związku małżeńskiego, państwu Stefanii i Władysławowi Puchałom, a także państwu Marii i Bronisławowi Kitom oraz Janinie i Jakubowi Stadnikom, którzy powiedzieli sobie sakramentalne "tak" 50 lat temu.

Maria i Bronisław Kita - Trzciana Janina i Jakub Stadnik - Kamionna Stefania i Władysław Puchała - Łakta Dolna

       Złoci Jubilaci zostali przez Wójta Gminy Józefa Nowaka udekorowani Medalem "Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie", które przyznał im Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski na wniosek samorządowych władz gminy Trzciana. Wszyscy Jubilaci otrzymali także listy gratulacyjne przesłane przez Wojewodę Małopolskiego Jerzego Adamika. Swoje listy gratulacyjne przekazał Jubilatom także Wójt Gminy Trzciana Józef Nowak. Do życzeń i gratulacji przyłączyła się także pani Danuta Michniak-Dutkiewicz - Sekretarz Gminy w Trzcianie, która wręczyła także Jubilatom piękne bukiety kwiatów. Piękną niespodziankę przygotowali Dostojnym Jubilatom także uczniowie Publicznego Gimnazjum w Trzcianie - członkowie Zespołu Muzycznego prowadzonego przez panią Martę Błasińską. Najpierw w koncercie życzeń dedykowali im wiersze i piosenki, a po zakończeniu występu wręczyli Im własnoręcznie wykonane bukiety papierowych kwiatów. Obserwatorzy występu młodzieży szkolnej zauważyć mogli, że wiersze, a także piosenki - zwłaszcza ta, w której młodzież śpiewała słowa "Przeżyłam z Tobą tyle lat..." wywołały łzy wzruszenia u Jubilatów. Pani Stefania Puchała wcale tego wzruszenia nie kryła, wycierając chusteczką łzy wypływające z oczu.

     Świadkami tej podniosłej uroczystości byli licznie przybyli członkowie rodzin Jubilatów, w tym także prawnuki państwa Puchałów. Spotkanie zakończono toastem za zdrowie i następne jubileusze głównych bohaterów tej uroczystości. Przy kawie i torcie jeszcze długi czas trwały wspomnienia o narzeczeństwie, ślubach i weselach, a także wielu już latach wspólnego życia. - Te pięćdziesiąt lat przeleciało nam nie wiadomo kiedy - mówiła pani Maria Kita, która - jako 18-letnia kobieta, urodzona we Francji, po przyjeździe do Polski, w 1953 roku wyszła za mąż za zdolnego trzciańskiego krawca 24-letniego Bronisława Kitę. - Związek małżeński zawarliśmy najpierw w trzciańskim Urzędzie Stanu Cywilnego, gdzie pracował wtedy Józef Kącki, potem w trzciańskim kościele, gdzie świadkiem naszego ślubowania był proboszcz Mikołaj Piechura - kontynuował wspomnienia pan Bronisław. Potem płynęły kolejne lata wspólnego życia, najpierw na Ziemiach Odzyskanych, potem - od 1960 roku - w Trzcianie. Pracowali tu w gospodarstwie rolnym, on szył piękne garnitury, płaszcze, ona zajmowała się głównie wychowaniem dzieci, których urodziła się czwórka. Czas płynął bardzo szybko i ani się obejrzeli, a już świętują Złote Gody.

     Listopadowe popołudnie na pewno zapisze się w pamięci Jubilatów i członków ich rodzin. Wszyscy życzyli sobie tego, aby mogli się spotkać ponownie na kolejnym okrągłym jubileuszu. O odpowiednią oprawę - jak zawsze - postara się trzciański Urząd Stanu Cywilnego, który takie uroczystości organizuje co roku.

F O T O R E P O R T A Ż

Uroczystość prowadziła Kierowniczka USC w Trzcianie Wanda Surma. Wójt Gminy Józef Nowak wręczył Medale "Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie". W uroczystości uczestniczyły także dzieci, wnuki i prawnuki Jubilatów.
Okolicznościowy program artystyczny dedykowany Jubilatom przedstawili uczniowie PG w Trzcianie. Uczniowie przekazali Jubilatom włąsnoręcznie wykonane bukiety papierowych kwiatów. Toast za pomyślność i długie lata życia Jubilatów wzniósł Wójt Gminy Józef Nowak.
wstecz