ELIMINACJE OTWP "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM" 2004

  Nagrody laureatom szkolnych eliminacji OTWO 2003 w Publicznym Gimnazjum w Trzcianie wręczał Stanisław Gutowski.

      Pierwsza Olimpiada Wiedzy Pożarniczej odbyła się w 1970 r. Od tego momentu corocznie odbywa się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej. Jest on przeprowadzany w pięciu etapach: szkolnym, gminnym, powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim. Ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejetności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Głównym celem OTWP jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gasniczym oraz poznawanie tradycji i organizacji ochrony przeciwpożarowej. W OTWP uczestniczy młodzież w dwóch grupach wiekowych: I grupa - uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum, II grupa - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

       Trzciana to właściwie jedyna gmina na terenie powiatu bocheńskiego, w której uczniowie bardzo licznie biorą corocznie udział w szkolnych, a następnie gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Także w tym roku zainteresowanie tym turniejem jest bardzo duże. Odbyły się już eliminacje szkolne, które przeprowadzili nauczyciele w szkołach podstawowych i gimnazjach.

Finał eliminacji szkolnych w Publicznym Gimnazjum w Trzcianie w roku 2004.

       Najwięcej uczestników szkolnych eliminacji było w Publicznym Gimnazjum im. Ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Trzcianie. Do rywalizacji o awans do eliminacji gminnych przystąpiło tu aż 103 uczniów, co stanowi prawie połowę wszystkich uczniów szkoły. Ponieważ nie ma takiego pomieszczenia, gdzie można byłoby przeprowadzić pisemny test wiadomości dla tak dużej grupy osób, przeprowadzono najpierw eliminacje klasowe, a potem dopiero szkolny finał, w którym wzięło udział 25 uczniów. Uczniowie pisali test wyboru, opracowany przez przewodniczącego Szkolnej Komisji OTWP Tadeusza Olszewskiego. Najlepsze wyniki w tym teście uzyskali: Krzysztof Krawczyk - uczeń klasy II C (ma już spore doświadczenie w tym turnieju, gdyż w roku ubiegłym wygrał eliminacje powiatowe i awansował do eliminacjach wojewódzkich, w których zajął miejsce w pierwszej dwudziestce),  Dorota Pyznar   - uczennica  klasy II A oraz Maciej Stelmach - uczeń klasy III C. To właśnie ta trójka reprezentować będzie Publiczne Gimnazjum w Trzcianie na eliminacjach gminnych, które odbędą się w najbliższy czwartek, tj. 4 marca 2004 r. w Świetlicy Gminnej w Trzcianie. Organizatorem tych eliminacji jest Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Trzcianie. Początek turnieju zaplanowano na godzinę 10.00. Zwycięzca eliminacji gminnych awansuje do eliminacji powiatowych, które organizuje Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bochni.

wstecz