IV KONKURS WIEDZY O INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ "EUROPA BEZ GRANIC"
Zespół Szkół w Leszczynie       21.04.2004

       Konkurs rozpoczął o godzinie dziesiątej Dyrektor Zespołu Szkół w Leszczynie mgr Zbigniew Solak. Powitał przybyłych gości i uczniów: - W szczególny sposób chciałem powitać tych, którzy już od kilku lat, a w tym roku już po raz czwarty, uczestniczą w naszym konkursie. Ma on  znamiona konkursu, który nas wszystkich przybliża do Europy. Może  dzięki temu za kilka dni każdy z nas poczuje się pełnowartościowym  mieszkańcem zjednoczonej Europy. Serdecznie witam zaproszonych gości i  10 ekip, które przybyły konkurować o Puchar Wójta Gminy Trzciana oraz  nagrody ufundowane przez samorząd gminny i sponsorów - powiedział.

       Czwartą edycję konkursu zorganizowały (pod patronatem Wójta Gminy Trzciana Józefa Nowaka) nauczycielki leszczyńskiej szkoły: nauczycielka geografii - mgr Alicja Widła i historii - mgr Justyna Stelmach. W rolę prowadzącej cały konkurs wcieliła się mgr Justyna Stelmach. Także ona powitała przybyłych gości, a następnie zaprezentowała biorące udział w konkursie drużyny i ich opiekunów. Wystartowało dzisięć ekip: Publiczne Gimnazjum w Trzcianie, Publiczne Gimnazjum w Kamionnej, Publiczne Gimnazjum w Nowym Wiśniczu, Publiczne Gimnazjum w Królówce, Publiczne Gimnazjum w Rajbrocie, Publiczne Gimnazjum w Żegocinie (po raz pierwszy uczestniczyło w konkursie), Publiczne Gimnazjum w Łapanowie, Publiczne Gimnazjum w Lipnicy Murowanej, Publiczne Gimnazjum w Wojakowej (gmina Iwkowa, powiat brzeski) i gospodarze - Publiczne Gimnazjum w Leszczynie.

      Wśród gości oglądających przebieg konkursu byli opiekunowie ekip, leszczyńscy radni: Maria Kłósek i Antoni Wołowiec oraz uczniowie, klasy szóstej PSP w Leszczynie z wychowawcą - mgr Stanisławem Traczem. Nieco później dołączyli: wizytator Małopolskiego Kuratorium w Krakowie mgr Bogdan Szwajcer (przybył wprost z ogłoszenia wyników konkursu matematycznego w Łąkcie Górnej) oraz Wójt Gminy Trzciana Józef Nowak.

     W powołanym przez organizatorów jury pracowali: mgr Maria Stabrawa, mgr Anna Dziedzic (przewodnicząca), mgr Wojciech Kurczak (pracownik UG w Trzcianie) i mgr Zbigniew Dziedzic.

    Imprezę rozpoczęło odegranie na saksofonie przez ucznia z klasy II tutejszego gimnazjum Hymnu Unii Europejskiej. Potem uczniowie z Leszczyny zaprezentowali krótką część artystyczną, z mityczną legendą o powstaniu Europy i  scenkami przybliżającymi Francję - a to dlatego, że w tym roku uczniowie z gminy Trzciana pojadą na wycieczkę właśnie do Francji. Fragment jednej scenki przedstawiono w języku francuskim. 

       Potem już rozpoczął się konkurs. Prowadzącej go mgr Justynie Stelmach pomagały asystentki - uczennice leszczyńskiej szkoły. Rozegrano sześć konkurencji. Pierwsza to odpowiedzi ustne na wylosowane pytania z historii i geografii Europy, druga - rozpoznawanie charakterystycznych dla sześciu europejskich krajów utworów muzycznych (np. kankan - Francja - tu najlepsza była reprezentacja PG w Trzcianie - komplet punktów), trzecia - odpowiednie łączenie fotografii znanych zabytków z państwami europejskimi i zaznaczenie tego na mapce konturowej, kolejna - jak się potem okazało najtrudniejsza - doboru sztućców i poprawnego sposobu jedzenia spaghetti (poprawnie zrobiły to jedynie reprezentacje Wojakowej i Leszczyny), następna - obliczenie rzeczywistej odległości w linii prostej z Warszawy do Madrytu na podstawie mapy o określonej skali i na zakończenie przygotowanie i zaprezentowanie oferty turystycznej wylosowanych krajów Unii Europejskiej . Z tym zadaniem najlepiej poradzili sobie reprezentanci Wojakowej, Nowego Wiśnicza i Królówki.

      W czasie, gdy zawodnicy rozwiązywali zadanie wymagające dłuższego czasu (zabytki) przeprowadzony został wśród publiczności konkurs wiedzy o krajach europejskim, w którym nagrodami były słodycze.

      Konkursowi towarzyszyły premierowe wystawy plastyczne pracowników leszczyńskiej szkoły - nauczycielki mgr Kazimiery Gawłowicz (obrazy wykonane haftem krzyzykowym i sekretarki - Kingi Bębenek - obrazy malowane ołówkiem i pastelami.

     Cały konkurs rozgrywany był w sali gimnastycznej leszczyńskiej szkoły i scenografii wykonanej przez mgr Alicję Widła i panią Kingę Bębenek. Część prac plastycznych wykonali uczniowie z klasy II Publicznego Gimnazjum w Leszczynie.

     Rywalizacja gimnazjalistów była zacięta. Do zdobycia było 50 punktów i tylko jedna ekipa zdobyła mniej niż trzydzieści. O miejsce czwarte rozegrać trzeba było ustną dogrywkę. Dopiero w czwartej serii pytań nie pomyliła się ekipa Nowego Wiśnicza i dzięki temu wyprzedziła kolegów z Rajbrotu.

     Zanim jury podliczyło wszystkie punkty i zanim wypisano dyplomy, uczestnicy konkursu, opiekunowie, goście mogli częstować się różnymi sałatkami, owocami i innymi smakołykami, przygotowanymi przez Radę Rodziców Zespołu Szkół w Leszczynie. Ponieważ konkurs połączono z Dniem Otwartym Szkoły, chętni mogli zwiedzić obiekt, otrzymać ulotki zachęcające do zapisania się do Liceum Ogólnokształcącego z dwoma klasami: o profilu humanistycznym i sportowym oraz obejrzeć na ekranie monitora prezentację: multimedialną wizytówkę szkoły.    Potem widzowie mogli zobaczyć jeszcze kilka kolejnych skeczów, głównie o tematyce szkolnej.

    W trzeciej godzinie imprezy wyniki konkursu ogłosiła przewodnicząca jury mgr Anna Dziedzic. Pierwsze miejsce zajęło PG w Wojakowej (gmina Iwkowa, powiat Brzesko), które reprezentowali: Marta Lupa i Paulina Jarzmik (opiekun: mgr Jolanta Nowicka-Czubek), drugie gospodarze - Publiczne Gimnazjum w Leszczynie, rywalizujące w składzie: Łukasz Wołowiec, Paweł Krawczyk (opiekun - mgr Alicją Widła), trzecie - Publiczne Gimnazjum w Trzcianie, w składzie: Łukasz Król i Tomasz Pastuszak (opiekun: mgr Barbarą Burkowicz). Trójce laureatów Wójt Gminy Józef Nowak wręczył ufundowane przez siebie puchary. Zawodnicy otrzymali także nagrody książkowe i dyplomy. Kolejne miejsca zajęły reprezentacje gimnazjów z: Nowego Wiśnicza, Rajbrotu, Żegociny, Lipnicy Murowanej, Królówki, Łapanowa i Kamionnej. Dyplomy i nagrody książkowe wręczył im wizytator mgr Bogdan Szwajcer.

Wójt Józef Nowak i zwycięska drużyna z Wojakowej.

     Natomiast dyplomy z podziękowaniami otrzymali od Dyrektora Zespołu Szkół w Leszczynie mgr Zbigniewa Solaka wszyscy nauczyciele - opiekunowie drużyn, a także organizatorki konkursu: mgr Alicja Widła i mgr Justyna  Stelmach oraz autorki prac plastycznych zaprezentowanych na wystawie: mgr Maria Gawłowicz i pani Kinga Bębenek.

      Na zakończenie przemawiali goście. Wójt Józef Nowak podziękował dyrektorowi Zbigniewowi Solakowi za przygotowanie i przeprowadzenie nie tylko tego turnieju, ale także konkursu recytatorskiego poezji Herberta. - Podziękowania należą się także wszystkim nauczycielom, którzy przygotowali młodzież do konkursu. W ciągu trzech godzin podziwialiśmy efekty Waszej pracy, ale ta praca trwała na pewno znacznie dłużej - powiedział Wójt Nowak.

     Do zgromadzonych zwrócił się także Bogdan Szwajcer, który powiedział: - Większość z Was pewnie nie pamięta, jak cztery lata temu zwycięzcy pierwszego konkursu mówili: ile to jeszcze do tej Unii?  Dziś do tej Unii mamy niecałe dwa tygodnie. Będziemy w Unii Europejskiej - spełniło się marzenie wielu pokoleń Polaków. Ale tak to   jest, że gdy dochodzimy do czegoś, co nam sie spełnia - to najczęściej narzekamy na to, co jest. Zwróćcie uwagę na to, jak dziś się narzeka, że będziemy w Unii. Chcę serdecznie pogratulować zwycięzcom. Prawie cały powiat bocheński startował, a wygrała ekipa z brzeskiego - Gimnazjum w Wojakowej. Jest nam niezmiernie miło z tego powodu. Tym bardziej to cenne, że Gimnazjum w Wojakowej powstało w tym roku szkolnym. Chciałem pogratulować Wam wiedzy. Gorzej jest z umiejętnościami, bo jak widziałem jak się zabieracie do jedzenia spaghetti - to troszeczkę Wam jeszcze brakuje. Dobrze, że nie podano homara, ślimaków, czy innych przysmaków krajów Unii Europejskiej. Wasza wiedza wynika z wiedzy, pracy, zaangażowania Waszych nauczycieli, którym kłaniam się głęboko i gratuluję.

Mgr Alicja Widła otrzymała gratulacje od wizytatora mgr Bogdana Szwajcera.

    Na zakończenie Wizytator Bogdan Szwajcer odczytał i wręczył dyrektorowi mgr Zbigniewowi Solakowi specjalną notę - list gratulacyjny, w którym pogratulował mu i podziękował za organizację stojących na bardzo dużym poziomie organizacyjnym cyklicznych konkursów "Herbert - poeta niepokorny" i "Europa bez granic". - Mają wspaniałą oprawę, cieszą się dużym powodzeniem wśród uczniów i nauczycieli. Pana zabiegi owocują  pozyskaniem wielu sponsorów, wspaniałymi nagrodami oraz godnym przyjęciem uczestników i opiekunów./../ Za Pana pośrednictwem pragnąłbym serdecznie podziękować rodzicom, wszystkim nauczycielom i pracownikom Publicznego Gimnazjum w Trzcianie i Zespołu Szkół w Leszczynie, za pomoc w organizacji tych konkursów i innych  uroczystości, a uczniom za artystyczne uświetnienie tych spotkań - napisał w adresie Bogdan Szwajcer. Wręczył dyrektorowi także multimedialny program komputerowy do nauczania fizyki do klasy I gimnazjum. Podziękował także Radzie Szkoły i rodzicom: - Serdecznie dziękuję za to, że za każdym razem, gdy gościmy w Leszczynie, jesteśmy tak wspaniale  przyjmowani - powiedział.

     Tuż po godzinie trzynastej zakończyła się ta wspaniała pod względem organizacyjnym i merytorycznym impreza. Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie kształt konkursu w roku następnym, ale jedno już jest pewne - będziemy już wtedy żyć w Unii Europejskiej.

OBSZERNY FOTOREPORTAŻ Z KONKURSU >>>

   Nagrody ufundowali sponsorzy: puchary - Wójt Gminy w Trzcianie, pozostałe: Firma Produkcyjno-Handlowa "Gallod" z Leszczyny, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Rada Rodziców Zespołu Szkół w Leszczynie,  Hurtownia Spożywcza z Trzciany, Zakład Uboju i Przetwórstwa Drobiu  "Exodus" z Trzciany.

wstecz