II GMINNY RAJD ROWEROWY - RDZAWA 29.05.2004

Rozpoczęcie rajdu rowerowego.

Zbiórka uczestników przed wyruszeniem na trasę.

     29 maja 2004 roku odbył się w Rdzawie "II Gminny Rajd Rowerowy", którego organizatorem byli:  Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Lokalnego Gminy Trzciana" oraz Wójt Gminy w Trzcianie. Medialny patronat nad imprezą objął "Dziennik Polski". Zawody rozpoczęły się o godzinie 15 zbiórką 44 uczestników przy szkole w Rdzawie. Zawodnicy startowali w czterech kategoriach wiekowych.

 Na starcie zawodnicy najstarszej grupy wiekowej.

Na starcie zawodnicy najstarszej grupy wiekowej. Pierwszy z lewej Pan Tadeusz Kwatera.

     Jako pierwszy wyruszył na trasę najstarszy uczestnik zawodów  Pan Tadeusz Kwatera. Za nim, w odstępach czasowych - co minutę - sędziowie wypuszczali na trasę pojedynczo kolejnych zawodników. Pierwszy odcinek niebieskiej trasy rowerowej prowadzi po równym terenie, ale już po minięciu mostu na Pluskawce, trasa zaczyna piąć się zakolami pod górę. Ostatnie 300 metrów przed skrętem w las - to najtrudniejszy odcinek tej trasy. Nie wszyscy zawodnicy zdołali pokonać ten odcinek na rowerze. Wielu z nich musiało zsiadać z roweru. Trzecia część trasy to jazda po równym terenie. Można podziwiać stąd piękne widoki, ale zawodnicy tego nie robili, bo przecież liczył się czas pokonania trasy.

Ostry podjazd pod górę. Środkowa część trasy.
Ostry podjazd pod górę. Środkowa część trasy.

    Przejazdy rowerzystów oglądało kilkunastu kibiców - mieszkańców Rdzawy. Porządku i bezpieczeństwa przejazdu na trasie pilnowała policja oraz strażacy. Czwarty odcinek trasy to ostry zjazd w dół. Organizatorzy - w trosce o bezpieczeństwo zawodników - zdecydowali, że ten odcinek zawodnicy muszą przebyć pieszo. Zsiadali więc z rowerów i około 200 metrów biegli z rowerami. Potem pokonywali Pluskawkę, przejeżdżając przez nurt rzeki.

Ostry zjazd w dół. Przejazd przez Pluskawkę.
Ostry zjazd w dół. Przejazd przez Pluskawkę.

    Dwieście metrów dalej była już meta. Okazało się, że rekordzista pokonał trasę około 5 km w czasie nieco ponad 12 minut. Był nim zwycięzca grupy 14-16 lat Daniel Dudzic, uczeń Publicznego Gimnazjum w Trzcianie. Ale zanim ogłoszono wyniki, rozpoczął się piknik. Na niewielkiej estradzie prezentowały się dzieci, najpierw z PSP w Trzcianie, potem z oddziału przedszkolnego i szkoły w Rdzawie. Publiczność, dosyć licznie przybyła na zakończenie rajdu, gorąco oklaskiwała zwłaszcza popisy taneczne uczniów ze Rdzawy. Wystąpiła także grupa młodzieży z Leszczyny, a wśród nich utalentowany bard Karol Paciorek.

Nareszcie meta ! Występ uczniów PSP w Trzcianie.
Nareszcie meta ! Występ uczniów PSP w Trzcianie.

    Na zawodników czekały kiełbaski i napoje. Młodsi korzystali ze zjeżdżalni, starsi oglądali występy. Wreszcie sędziowie byli gotowi do ogłoszenia wyników. Dyplomy i nagrody - tylko dla zdobywców pierwszych miejsc - wręczał na estradzie Kierownik Świetlicy Gminnej w Trzcianie Paweł Sroka. Wśród dziewcząt w wieku 11-13 lat najszybciej trasę pokonała Gabriela Kędra. W tej samej grupie wiekowej, ale wśród chłopców wygrał Michał Żurek. Należy dodać, że była tu największa rywalizacja, gdyż ta grupa wiekowa była najliczniej obsadzona (18 zawodników). W grupie wiekowej 14-16 lat nie wystartowała żadna dziewczyna, ale za to aż 17 chłopców. Wygrał wspomniany już Daniel Dudzic. W kategorii powyżej 17 lat startowała trójka pań i trójka panów. Wśród kobiet wygrała Elżbieta Czamara, wśród chłopców Ireneusz Nycz.

Komu kiełbaskę ? Dyplom i nagrodę odbiera Daniel Dudzic.
Komu kiełbaskę ? Dyplom i nagrodę odbiera Daniel Dudzic.

     Po wręczeniu nagród głos zabrał Wójt Gminy Trzciana Józef Nowak, który pogratulował zwycięzcom i podziękował zawodnikom za udział w rajdzie. Słowa podziękowań złożył także organizatorom imprezy i wszystkim służbom czuwającym nad bezpieczeństwem zawodników. Wyraził nadzieję, że impreza będzie kontynuowana w latach następnych. W dalszej części imprezy kontynuowano występy artystyczne. Wystąpili wtedy m. in. uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Trzcianie.

Majowy piknik.

Porajdowy piknik w Rdzawie.

TRASY ROWEROWE GMINY TRZCIANA >>>

wstecz