ŚWIĘTO GMINY TRZCIANA 2004

Uczestnicy Święta Gminy Trzciana 2004.

       Od początku istnienia gminy Trzciana, czyli od 1995 roku, corocznie organizowane jest przez lokalny samorząd "Święto Gminy". Zawsze odbywa się w ostatnią niedzielę pierwszego wakacyjnego miesiąca, która w tym roku wypadła 25 lipca.

      Świętowanie rozpoczęło się o godzinie 14 na placu przed szkołą w Trzcianie. Pierwsze dwie godziny organizatorzy  przeznaczyli na zabawy i konkursy dla najmłodszych mieszkańców gminy. Tuż przed godziną 16 spod Domu Strażaka w Trzcianie przemaszerowała do kościoła kolumna strażaków. Poprowadziła ją strażacka orkiestra dęta z Leszczyny. O godzinie 16 odprawiona została msza św. w intencji gminy, którą koncelebrowali: ks. Władysław Jemioło i ks. Stanisław Leśniak.

     Po powrocie z nabożeństwa rozpoczęła się zasadnicza część uroczystości. Gospodarz gminy - Wójt Józef Nowak - powitał gości, wśród których byli m. in. poseł Wiesław Woda, senator Mieczysław Mietła, radny powiatu Wiesław Kukla, Komendant Powiatowy Policji Tadeusz Orzechowski, Komendant Powiatowy PSP w Bochni Krzysztof Kokoszka, Komendant WKU w Bochni Lech Mucha, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni Wojciech Zastawniak oraz wójtowie sąsiednich gmin: Żegociny - Jerzy Błoniarz, Łapanowa - Jan Kulig, Raciechowic - Marek Gabzdyl, Gdowa - Zbigniewa Wojasa.  W swoim krótkim wystąpieniu Wójt Gminy Trzciana powiedział: " - Niebo nas lubi. Jeszcze w południe padało; teraz jest wspaniała pogoda na świętowanie. Tegoroczne obchody Święta Gminy Trzciana mają szczególny wymiar. Przypadają na pierwsze miesiące naszego, pełnoprawnego członkostwa w Unii Europejskiej. /.../. Wójt przypomniał sukcesy i niepowodzenia gminy w minionym roku. Podziękował rolnikom, którzy prawie w całości zgłosili się po dopłaty obszarowe, przedsiębiorcom, którzy w ostatnim okresie stworzyli kilkanaście nowych miejsc pracy, a także strażakom - współorganizatorom Święta Gminy. Szczególne podziękowania złożył także sponsorom.

      Głos zabrali także dwaj goście. Najpierw poseł Wiesław Woda, który na Święto Gminy od początku istnienia gminy pojawia się w Trzcianie. - Lubię tu przyjeżdżać, bo w pewnym sensie byłem "ojcem chrzestnym", kiedy gminy się dzieliły i powstawała gmina Trzciana. Jak czas pokazał "poród" przyniósł ładne, zdrowe i dobrze rozwijające się dziecko, czego szczególnie gratuluję.  Obecność wójtów sąsiednich gmin wskazuje, że Trzciana staje się samorządową metropolią - powiedział tarnowski parlamentarzysta, który z okazji Święta  Gminy złożył życzenia i podziękowania strażakom i rolnikom. Samorządowi pogratulował zaś organizacji Święta i wyraził nadzieję, że będzie umiał skorzystać z licznych funduszy pomocowych. - Zapowiadam, że w roku następnym też przyjadę, bo będzie 10-lecie gminy Trzciana. Życzę satysfakcji, pomyślności, a dziś dobrej zabawy - powiedział na zakończenie Wiesław Woda.  Senator Mieczysław Mietła, który też już nie pierwszy raz był obecny w Trzcianie, pogratulował dobrego terminu imprezy. - Wybraliście najlepszy czas do świętowania. Nie tak dawno było święto strażaków, wczoraj świętowali policjanci, w tych dniach jest również rocznica Powstania Warszawskiego. Pozwólcie, że z okazji Waszego Święta złożę na ręce władz gminy najlepsze życzenia dla wszystkich mieszkańców tej pięknej gminy. Życzę, żeby wszystkie sprawy rozwiązywały się Wam bezkonfliktowo, jak najlepiej, żeby ta miejscowość była symbolem jednoczącej się Europy. 

       Po oficjalnej części strażackie pododdziały odprowadził pod remizę dowódca zgrupowania - Komendant Gminny ZOSP w Trzcianie Stanisław Piasecki. Potem rozpoczął się blok artystyczny. Beata Daniec i Agnieszka Żołna pomysłowo i z werwą zapowiadały poszczególne punkty programu. Półgodzinny koncert zagrała Orkiestra Dęta OSP z Leszczyny, reprezentująca coraz wyższy poziom muzyczny, dzięki pracy jej kapelmistrza Władysława Pietrasa.  Potem wystąpili miejscowi piosenkarze. Najpierw laureaci tegorocznego Gminnego Festiwalu Piosenki "Ja po prostu mam talent", potem trzciański duet "G-2" (Mirosław i Andrzej Rybka), wreszcie Karol Paciorek i drugi trzciański zespół "Paranoid". Tworzą go: Michał Mikołajek - gitara basowa, Krzysztof Dudzic - wokal, Sławomir Dudziak - gitara prowadząca, Jan Matus - perkusja. Dwukrotnie pokaz tańca towarzyskiego dała para taneczna Anita Mech i Marcin Węgrzynek z krakowskiej Szkoły Tańca "As".

     Wójt Gminy Józef Nowak wręczył nagrody laureatom konkursu internetowego na 10.000 i 10.001 internautę odwiedzającego serwis gminy Trzciana. Z rąk Wójta Gminy Józefa Nowaka Tomasz Trybuła (10.000 internauta) i Waldemar Trybuła odebrali nagrody - obrazy miejscowych malarek. Nagrody wręczono także zwycięzcom loterii fantowej (tutaj nagroda główna - radiomagnetofon  przypadła na los nr 221, którego posiadaczem okazał się Darek Burkowicz z Kierlikówki) oraz konkursu, zorganizowanego przez firmę kosmetyczną "Avon". Przed godziną 21 rozpoczął się koncert gwiazdy wieczoru - Magdy Dureckiej. Piosenkarka, słynąca ze śpiewania znanych przebojów w tanecznych rytmach, nie zawiodła. Zaśpiewała swoje dawniejsze i najnowsze przeboje, m. in. "Jimmi Joe", "Krople deszczu". Publiczność bawiła się znakomicie. Potem zagrał jeszcze trzciański zespół "Horsefly".

     Po jego występie niebo rozświetlił kilkunastominutowy, efektowny pokaz sztucznych ogni. Następnie rozpoczęła się zabawa taneczna. Przygrywał wiśnicki zespół "Kryzys". Przez cały czas czynne były stoiska z napojami, słodyczami i balonami. Funkcjonowała polowa kuchnia serwująca wyśmienitą grochówkę oraz kiełbaski z rusztu. 

     Podczas imprezy panie z trzciańskiego oddziału "Caritas" zbierały pieniądze na pomoc przy zakupie podręczników i przyborów szkolnych dla dzieci potrzebujących wsparcia. Udało się im zebrać kwotę ponad 400 złotych. Imprezie towarzyszyła także wystawa prac plastycznych trzciańskiej malarki Kingi Bębenek.

     Impreza była udana, na co złożyła się dobra pogoda oraz urozmaicony, obszerny program, możliwy do realizacji dzięki hojnemu wsparciu licznych sponsorów.

Lista Sponsorów "Święta Gminy Trzciana 2004":

1. Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie - Oddział w Trzcianie
2. Elżbieta i Wiesław Kuklowie -Firma "HYDROSPRZĘT" - Łąkta Dolna
3. Anna i Stanisław Łukasikowie - Firma "Krawiectwo" - Kierlikówka
4. Iza i Kazimierz Sowińscy - Firma "EXODUS" - Trzciana
5. Halina i Jan Dziedzicowie - Firma "Instalatorstwo Sanitarne" - Łąkta Dolna
6. Teresa i Stanisław Kłóskowie - "Uprawy szklarniowe" - Trzciana
7. Krystyna i Tadeusz Sowińscy - "Uprawy szklarniowe" - Trzciana
8. Małgorzata i Dariusz Stawarzowie - Firma handlowa "MODA i STYL"
9. Piotr Stańdo - Hurtownia "STANEX" - Trzciana
10. Bronisław i Michał Kłósek - Firma "GALLOD" - Leszczyna
11. Stanisława i Adam Stańdowie - "Przedsiębiorstwo Produkcyjno- Handlowo - Usługowe" - Trzciana
12. Elżbieta i Stanisław Kitowie - Firma "ELBUD" - Trzciana
13. Jadwiga i Mirosław Kuklowie - Łąkta Dolna
14. Stanisław Dudek - Żegocina- "Usługi dekarskie" - Łąkta Dolna
15. Maria i Jerzy Kąccy - "Usługi Transportowe" - Ujazd
16. Władysława i Marek Stawarzowie - Łąkta Dolna
17. Maria i Adam Kłóskowie - "Uprawy szklarniowe" - Leszczyna
18. Renata i Grzegorz Mikołajkowie - Firma "MAKAR" - Trzciana
19. Marta i Roman Dziedzicowie - Market "CENTRUM" - Trzciana
20. Jerzy Mucha - Kamionna
21. Marzanna Hojda - "Tartak" - Kamionna
22. Kazimiera i Józef Pijanowscy - "Wyrób i Sprzedaż Lodów" - Kamionna
23. Robert Bujak - "Usługi koparką" - Trzciana
24. Agnieszka Banaś - "Zakład Kosmetyczny" - Trzciana
25. Henryk Banaś - Firma "DREW-MAX" - Trzciana
26. Lucyna i Stanisław Surmowie - "Mini Bar" - Ujazd
27. Lucyna i Mirosław Holotowie - Firma "HOLM" - Ujazd
28. Stanisław Gawłowicz - Bełdno
29. Andrzej Rzepecki - Sklep Spożywczo-Przemysłowy - Kamionna
30. Krzysztof Krawczyk - Łąkta Dolna
31. Małgorzata Stochel - "Kwiaciarnia" - Trzciana
32. Magdalena Solarz - "Handel artykułami przemysłowymi" - Trzciana
33. Eugeniusz Nizioł - Łąkta Dolna
34. Anna i Zenon Jopowie - Trzciana
35. Antoni Wiśniowski - "Usługi Transportowe" - Kamionna
36. Jan Rosiek i Andrzej Strączek - Firma "ŻWIRBUD" - Łąkta Dolna
37. Jerzy Stabrawa - "Usługi Transportowe" - Trzciana
38. Alina Mauss i Maria Ujejska - Firma "Bajer" - Trzciana
39. Dorota i Piotr Zabzdyrowie - Firma "Masarczyk" - Trzciana
40. Antoni Błasiński - "Elektromechanika" - Ujazd
41. Józef Jachorek - "Zakład Robót Budowlanych i Kanalizacyjnych" - Żegocina
42. Kazimierz Duś - Trzciana

MINI FOTOREPORTAŻ
Imprezę rozpoczęły zabawy i konkursy dla najmłodszych mieszkańców gminy Trzciana. Przemarsz strażaków poprowadził Komendant Gminny ZOSP w Trzcianie Stanisław Piasecki.
Rolę gospodarza imprezy pełnił Wójt Gminy Józef Nowak, który przywitał gości i wygłosił krótkie przemówienie. Wśród gości byli parlamentarzyści, radni, księża, wójtowie, sponsorzy oraz komendanci PSP, WKU i Policji z Bochni.
Klaudia Pietras rozpoczęła występy laureatów Gminnego Festiwalu Piosenki "Ja po prostu mam talent". Publiczności bardzo spodobały się występy pary tanecznej ze Szkoły Tańca "As" z Krakowa.
Smaczną grochówkę serwowała kuchnia polowa obsługiwana przez trzciańskich strażaków i ich żony. Panie z trzciańskiego oddziału "Caritas" kwestowały na zakup książek i przyborów szkolnych dla potrzebujących wsparcia dzieci.
Duet G-2 to jedna z trzech trzciańskich grup, jaka zaprezentowała się na estradzie przed szkołą w Trzcianie. Gwiazda wieczoru Magda Durecka nie zawiodła. Zaprezentowała swoje starsze i nowsze, melodyjne przeboje, utrzymane w tanecznych rytmach.
FOTOGALERIA (26 FOTOGRAFII) >>>

wstecz