clean0m.jpg (6795 bytes)

     W ten weekend (17 - 19 września 2004 r.),  odbywa się akcja "Sprzątanie Świata", zorganizowana już po raz jedenasty. W gminie Trzciana przeprowadzono ją w piątek. Mottem przewodnim tegorocznego sprzątania jest hasło: "Ekologiczne poproszę". Chodzi o zwrócenie uwagi na towary, które nie są szkodliwe dla środowiska i z których opakowania nie powodują nadmiernego zanieczyszczenia. "Clean up the World" (Sprzątanie Świata") jest jedną z najbardziej inspirujących i efektywnych międzynarodowych kampanii na świecie, i angażuje każdego roku ponad 40 milionów wolontariuszy z ponad 100 krajów. W Polsce sprzątaniu towarzyszą wystawy, koncerty, happeningi. Ich celem jest pokazanie, jaki wpływ na środowisko naturalne mają produkowane przez ludzi odpady.

      Specjalny internetowy list do mieszkanców Polski skierowala Inicjatorka kampanii "Sprzatanie Swiata - Polska", zalozycielka i prezes Fundacji "Nasza Ziemia", Kawaler Orderu Odrodzenia Polski i Miedzynarodowego Orderu Usmiechu Mira Stanislawska - Meysztowicz.

Mira Stanislawska - Meysztowicz

Mira Stanislawska - Meysztowicz

Kochani ekointernauci !

     Eko - wiadomo dlaczego, ale internauci? Idąc z duchem nowoczesności oraz ekologii od tego roku rezygnujemy z wersji papierowej Informatora kampanii, który przez dziesięć poprzednich lat wysyłaliśmy do Was pocztą. Tym razem Informator w wersji elektronicznej, bogatszy, tańszy, szybszy, no i przyjaźniejszy środowisku. Coraz więcej informacji będziemy Wam przesyłać tą drogą, więc już wiecie skąd to przywitanie: "kochani ekointernauci".
     Internet ułatwia przepływ informacji, nie zastąpi jednak wymiany uśmiechów, spojrzeń i uścisków dłoni, dlatego w tym roku, jak zawsze, spotkamy się w rzeczywistości realnej, nie wirtualnej, i w dniach 17,18,19 września posprzątamy nasz kawałek ojczyzny, udowadniając tym którzy go zaśmiecili, że są w mniejszości! Spotkamy się już 11 raz i za tą dotychczasową dziesiątkę dziękuję Wam z całego serca. Tyle dobrego zrobiliście dla środowiska, że brakuje słów, ale ono dziękuje bez słów.

       W moim liście chciałam Was o coś poprosić, ekologicznie poprosić. Przez ostatni rok bardzo dużo jeździłam po Polsce, spotkałam tysiące ludzi, którzy robią wspaniałe rzeczy dla środowiska, lokalnie, w swoich małych ojczyznach. Wciąż zastanawiałam się dlaczego taka armia, używając wojskowej terminologii, wspaniałych ludzi, nie może odegrać właściwej im roli, tych którzy zmieniają świat i jego kierunek rozwoju. Wiadomo, niestety świat zmieniają pieniądze - czyli konsumenci ze swoimi kartami kredytowymi i gotówką. Od nich zależy np. czy i jakie opakowania zalewają sklepowe półki, od nich zależy jaka żywność jest sprzedawana, od nich zależy w końcu, kim są nasi przedstawiciele w gminach i rządzie. Konsumenci decydują o kierunku rozwoju cywilizacji !
     A gdyby to oni zaczęli zmieniać ten kierunek na lepszy, bardziej zielony. Wystarczy przecież tylko w sklepie czy przy urnie wyborczej powiedzieć "ekologiczne poproszę!". Ekologiczne opakowania, np. szklane zamiast plastikowego, ekologiczną żywność z polskich gospodarstw, zamiast sztucznej z przemysłowych farm (bliżej prawdy gdybym napisała fabryk), ekologicznego wójta, burmistrza, prezydenta - którzy zamiast kolejnego hipermarketu wybudują w naszym mieście oczyszczalnię ścieków i wprowadzą selektywną zbiórkę odpadów. To konsumenci zmieniają świat poprzez swoje codzienne decyzje ! A przecież konsumenci to my !
      Niech zatem mają odwagę wszyscy: i ci których tak wielu spotkałam w Polsce, i ci którzy chcieliby, ale nie wiedzą jak się do tego zabrać, niech mają odwagę "Poprosić o ekologiczne!", wręcz zażądać i wymagać. Od naszych codziennych wyborów zależy nasz i naszego otoczenia los - zależy choćby czy na wysypiskach śmieci będą rosły góry plastików i torebek foliowych, które tak bez opamiętania bierzemy w sklepach, czy na osiedlu firma komunalna postawi pojemniki na zbiórkę opakowań szklanych !
    Wybierajmy zatem ekologicznie i miejmy odwagę dokonywać takich właśnie wyborów! Dlatego hasło tegorocznej kampanii "Sprzątanie świata - Polska" brzmi: "Ekologiczne poproszę!". Powiecie, że łatwo prawić takie morały! Przyznaję - łatwo, ale łatwo jest też poprosić. Więc prośmy, prośmy codziennie! Ekspedientkę w sklepie o ekologiczne towary, właściciela pieska, żeby pozbierał po nim jego kupki, policjanta lub strażnika miejskiego, żeby zajął się dzikim wysypiskiem śmieci i dobrał się do skóry, tym którzy je zrobili, radnych, posłów, senatorów, żeby tworzyli ekologiczne prawo, sądy, żeby to prawo egzekwowały, w końcu sąsiada, który wypuszcza szambo do rowu, żeby tego nie robił, bo truje nas, siebie i swoje dzieci... . Dużo by wymieniać. Ale sami dobrze wiecie o co prosić i kogo. Ja to już robię od lat, ale obiecuję, że jeszcze mocniej i głośniej będę mówiła "Poproszę!"
    Oprócz powyższej prośby mam też kilka nowości:
     11 edycja kampanii "Sprzątanie świata - Polska" lada moment ! Postanowiliśmy więcej informacji gromadzić i przetwarzać elektronicznie, stąd rozbudowaliśmy strony www.naszaziemia.pl oraz stworzyliśmy wortal www.recykling.pl. Korzystajcie z tych źródeł informacji, przydadzą się zarówno w gminach - m.in. zamieściliśmy najlepsze przykłady gospodarki odpadami w Polsce; jak i w szkołach - np. już stworzyliśmy bogatą bazę konspektów lekcji z zakresu ochrony środowiska, przydadzą się z pewnością!
     Worki na odpady zawsze były podstawowym narzędziem do organizacji akcji "Sprzątanie świata - Polska". Zazwyczaj, niestety, były dodatkowym odpadem, co musieliśmy zaakceptować z braku innego rozwiązania! Postanowiliśmy to zmienić! W tym roku Fundacja Nasza Ziemia rozpoczęła sprzedaż specjalnych kolorowych worków na surowce wtórne, wytwarzanych ze zużytej folii i nadających się do ponownego recyklingu. Worki nie tylko mogą służyć do organizacji akcji "Sprzątanie świata - Polska", mogą też się doskonale przydać przy organizacji workowego systemu zbiórki surowców w gminie. Systemy takiej zbiórki odpadów sprawdzają się już w wielu gminach, są skuteczne i tanie. Zachęcam zatem do organizacji zbiórki workowej! Fundacja nie tylko może dostarczyć worki, możemy też włączyć się w działania popularyzujące selektywną zbiórkę odpadów w gminach oraz w powszechną edukację w tym zakresie.
    Tegoroczna kampania, jak już pisałam we wstępie, skierowana jest do konsumentów. Dla nich też mamy specjalną ofertę - płócienne torby na zakupy. Od nich powinien zacząć się każdy zakup. Sama zawsze chodzę do sklepu na zakupy z własną torbą. Nie cierpię tych plastikowych reklamówek, za które płacimy dwa razy: w sklepie i w podatkach przeznaczanych na wywożenie i składowanie śmieci! Szczególnie zwracam się z propozycją do sklepów: rozdawajcie lub sprzedawajcie waszym klientom torby płócienne zamiast reklamówek - wyjdzie to Wam i im na korzyść - finansowo i ekologicznie. To takie proste.
     Na koniec jeszcze raz Was ekologicznie poproszę. Dajcie znać, co się dzieje dobrego w Waszych szkołach, miastach i gminach, również co się dzieje złego i co moglibyśmy razem naprawić. Razem możemy naprawdę więcej! Niech tego przykładem będzie choćby ekologiczna koalicja organizacji odzysku, która powstała z naszej inicjatywy. W tym roku, dzięki koalicji, rozpoczynamy szeroki program edukacji ekologicznej w gminach. Serdecznie zapraszamy gminy do współpracy!
Coraz więcej mamy przyjaciół, ludzi dobrej woli, tych którzy chcą zmieniać świat na zielony. Razem możemy naprawić zło i zmienić je w dobro!
     Do zobaczenia!
      

SPRZĄTANIE ŚWIATA - TRZCIANA 2004

     W gminie Trzciana w "Sprzataniu Świata" wzięło udział kilkuset uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów. Akcją kierował Urząd Gminy w Trzcianie, który dostarczył do wszystkich szkół rękawice ochronne oraz worki na śmieci. Uczniowie poszczególnych szkół, podzieleni na grupy, wędrowali po drogach, dróżkach, korytach potoków, zbierając wszelkie śmieci. Tylko z samego gimnazjum w akcji uczestniczyło 176 osób. Uzbierano ponad 100 kg różnych surowców wtórnych: szkła, papieru, plastików, metalu. Sprzątająca droge w stronę Trzciany kilkuosobowa grupa szóstoklasistów z Łąkty Dolnej uzbierała niewiele śmieci. - Zauważamy w tym roku znacznie mniejszą ilość wyrzuconych do rowów śmieci - stwierdza kierująca grupą wychowawczyni pani Grażyna Kulijewicz. Podobną opinię wyraża pan Wojciech Machaj, który kierował akcją "Sprzątania Świata" w Publicznym Gimnazjum w Trzcianie. Jak z tego wynika, prowadzona w gminie selektywna zbiórka śmieci i wieloletnie już akcje uświadamiające przynoszą pożądany skutek. Mieszkańcy gminy skarżą się jednak na przejezdnych, którzy wyrzucają całe worki ze śmieciami do przydrożnych rowów lub składają je obok ustawionych do wywozu worków zakupionych przez mieszkańców gminy. Firma wywożąca posegregowane śmieci nie chce takich "obcych" worków zabierać i nie wiadomo co z nimi zrobić. 

Śmieci znad Potoku Saneckiego wybierali uczniowie PSP z Łąkty Dolnej. Tyle śmieci zebrali uczniowie PG w Trzcianie.

wstecz