TU ZASZŁA ZMIANA

Kościół parafialny w Trzcianie.

     Do dobrych rzeczy łatwo się przyzwyczajamy. Nie pamiętamy, że jeszcze tak niedawno rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej. Dotyczy to m. in. kościoła parafialnego w Trzcianie. Kto pamięta ten kościół sprzed 10 lat ? Można powiedzieć, że to ten sam, ale już nie taki sam kościół. Mowa oczywiście o budynku kościoła i jego otoczeniu. Nie ma już bramy wejściowej z dzwonnicą, wysokich drzew rosnących przed kościołem, ba - nawet plac przed świątynią i skarpa nie sa już takie same. Oto na naszych oczach dokonują się znaczące zmiany, dodajmy od razu - zmiany na lepsze.

    Zmiany w wyglądzie kościoła i jego otoczeniu są zasługą ostatnich dwóch dwóch proboszczów: Władysława Jemioło oraz obecnego Władysława Midury. Obaj uzyskali wszechstronne poparcie ze strony parafian, samorządu gminnego, lokalnych zakładów pracy i wspólnymi siłami udało się rozbudować kościół, zmienić jego pokrycie, odnowić wnętrze i zupełnie inaczej zagospodarować otoczenie. Oczywiście nie należy sądzić, że ich poprzednicy nic nie zrobili dla trzciańskiej świątyni. Trzciana miała bowiem zawsze dobrych proboszczów, starających się o jak najlepszy stan świątyni.

    Ostatnie tygodnie przyniosły kolejne zmainy. Najpierw wokół i przed kościołem ułożono chodnik z kostki. Kilka tygodni później został wyasfaltowany plac przed kościołem. Potem wykonano dodatkową drogę prowadzącą z parkingu dolnego na górny. Teraz przyszła kolej na zagospodarowanie dosyć stromej skarpy i zbudowanie schodów prowadzących do kościoła od strony Łąkty Dolnej. Niebawem zostaną na placu parkingowym wymalowane stanowiska parkingowe, co ułatwi kierowcom odpowiednie ustawienie się na przykościelnym parkingu.

     Najtrudniejszym zadaniem jest zabezpieczenie i zagospodarowanie skarpy. Właśnie nad ta sprawą debatowała niedawno grupa parafian, oglądając ją wspólnie z księdzem proboczem Władysławem Midurą. Jest juz kilka gotowych propozycji, ale która ostatecznie zostanie wybrana - jeszcze nie wiemy. Pracę trzeba rozpocząć niebawem, bo jesienne deszcze mogą spowodować osuwanie się ziemi.

Budowa przejazdu na parking dolny. Debata nad zagospodarowaniem skarpy.
Prace przy drodze dojazdowej do parkingu. Jak zabezpieczyć i zagospodarować skarpę ?

wstecz