ŚWIĘTO GIMNAZJUM

   Publiczne Gimnazjum w Trzcianie to największa placówka oświatowa gminy Trzciana. W siedmiu oddziałach klasowych uczy się tu ponad dwustu uczniów. Od dwóch lat szkoła nosi imię Ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Uroczystość nadania imienia i sztandaru miała miejsce 14 października 2002 roku. Po raz drugi w krótkiej historii szkoły cała społeczność szkolna obchodziła Święto Szkoły, które przypada na dzień 26 października - rocznicę uwolnienia Ks. Kardynała Wyszyńskiego z więzienia w Komańczy. To specjalny dzień w życiu szkoły, wolny od nauki klasowej, do którego uczniowie, nauczyciele, rodzice przygotowują się dłuższy czas. Szkoła nabiera odświętnego wystroju, w każdej klasie robiona jest okolicznościowa gazetka, na korytarzach wieszane są najlepsze prace plastyczne o Patronie Szkoły.

Nabożeństwo w Kościele Parafialnym w Trzcianie. Początek akademii w Świetlicy Gminnej w Trzcianie.

     Tegoroczne Święto rozpoczęło się od przemarszu odświętnie ubranej młodzieży szkolnej i nauczycieli do kościoła parafialnego, gdzie o godzinie 9.00 rozpoczęła się Msza Święta, odprawiona przez katechetę, ks. Stanisława Leśniaka w intencji całej społeczności szkolnej. Podczas homilii ks. katecheta przypomniał czasy, w których przyszło żyć Patronowi Gimnazjum i niezłomną postawę Kardynała Wyszyńskiego, który był wielkim patriotą i Sługą Bożym. W dzisiejszych czasach nasz patriotyzm winien wyrażać się w uczciwej, rzetelnej pracy, a w przypadku uczniów w dobrej nauce i przestrzeganiu norm i zasad, o których wielokrotnie mówił Kardynał Wyszyński.

      Po zakończeniu Mszy Świętej kolumna uczniów, z pocztem sztandarowym na czele, przeszła do Świetlicy Gminnej w Trzcianie, gdzie niebawem rozpoczęła się akademia, podczas której uczniowie ze szkolnego koła teatralnego mgr Andrzeja Kąckiego zaprezentowali najważniejsze nauki głoszone przez Kardynała Wyszyńskiego, a szkolny zespół wokalno-instrumentalny mgr Marty Błasińskiej ozdobił recytacje młodzieży piosenkami. Występy uczniów obserwowali wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście. W tym roku byli to m. in: mgr Bożena Drążkiewicz - wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty oraz mgr inż. Józef Nowak - Wójt Gminy w Trzcianie.

Występ szkolnego koła teatralnego. Finał konkursu wiedzy o Patronie Szkoły.

    Po akademii rozegrana została finałowa część przeprowadzonego w szkole konkursu wiedzy o Patronie Szkoły. Pisemny test, w którym wzięło udział 68 uczniów, wyłonił pięciu finalistów, którzy - już w świetlicy - odpowiadali na pytania przygotowane przez nauczyciela historii - mgr Tadeusza Olszewskiego. Uczniowie wykazali się znakomitą wiedzą o życiu i działalności Kardynała Wyszyńskiego, a wygrała Dorota Pyznar z klasy III A, wyprzedzając Dominika Strąka z II A i Hiacyntę Sajak z III B. Dyrektor Szkoły mgr Zbigniew Solak wręczył laureatom rozegranych w szkole konkursów (m. in. literackiego, plastycznego oraz na najlepszą gazetkę o Patronie) nagrody książkowe. W szczególny sposób uhonorowana została uczennica klasy II B Magda Mrugacz, która ostatnio odniosła wiele sukcesów sportowych w biegach przełajowych. Dyrektor pogratulował Magdzie sukcesów i wręczył jej dyplomy i medale uzyskane na zawodach. Podziękował także wszystkim nauczycielom, którzy pracowali przy przygotowaniu i przeprowadzeniu najważniejszej szkolnej uroczystości. Oprócz wspomnianych już nauczycieli wymienił także autorki dekoracji, wystaw i konkursów: mgr Marię Jaskułowską i mgr Kazimierę Wiśniewską oraz ks. katechetę mgr Stanisława Leśniaka.

Dyrektor Szkoły mgr Zbigniew Solak wręczył nagrody laureatom konkursów, m. in. na najlepszą gazetkę klasową o Patronie, konkursu plastycznego i literackiego. Zaproszeni goście oraz nauczyciele i uczniowie mogli podziwiać okolicznościową dekorację i wystawę prac uczniowskich.

    Pod koniec spotkania w Świetlicy Gminnej (dlatego tutaj, gdyż w szkole nie ma sali gimnastycznej) Pani wizytator Bożena Drążkiewicz, zwracając się do uczestników spotkania, powiedziała: - Jestem pod ogromnym wrażeniem dzisiejszego spotkania, pięknego, uroczystego, podniosłego i wzruszającego i przygotowanego wielkim nakładem sił, z dbałością o szczegóły, przeprowadzonego bardzo sprawnie, w miłej atmosferze. Dziś zagościły tu głębokie myśli, skłaniające nas do refleksji, ale na zakończenie pojawił się element humoru, uśmiechu, radości, do której tak pięknie zachęcał nas Ksiądz Prymas [mowa o piosence "Blues niesfornych uczniów" w wykonaniu zespołu wokalno-instrumentalnego - dop. autora]. Ogromnie się cieszę, że miałam okazję w tym święcie, tu w Trzcianie uczestniczyć. Przyznam się, że wyjdę stąd bardziej uduchowiona, uwrażliwiona, z ładunkiem piękna i dobrych emocji. Posługując się słowami Ks. Prymasa pragnę złożyć Wam życzenia, aby każdego dnia gościła w Waszych sercach radość czerpana z rzeczy i wydarzeń małych; żebyście odnajdywali w sobie gotowość do kochania drugiego człowieka. Także tego, żebyście jak orły nie bali się pokonywania przeszkód i skutecznie je omijali. Jeszcze raz dziękuję za dzisiejsze wspaniałe pod każdym względem spotkanie i liczę na to, że przy innej okazji także zechcecie mnie Państwo zaprosić. Na zakończenie uroczystości Dyrektor Szkoły zaprosił gości oraz uczniów do zwiedzenia urządzonych w szkole wystaw. Następnie goście i nauczyciele spotkali się na poczęstunku, przygotowanym przez panie z Rady Szkoły.

     Święto Szkoły już na stałe weszło do ceremoniału szkolnego. Ma bardzo duże walory poznawcze, kształcące i wychowawcze i pomimo braku lekcji z pewnością nie jest to dzień stracony dla uczniów i całej społeczności szkolnej. Wprost przeciwnie - jest to wspaniała lekcja historii, religii oraz patriotyzmu, o którym tak często mówił Patron Publicznego Gimnazjum w Trzcianie. Mówiąc o zadaniach szkoły, powiedział: "Szkoła musi być narodowa! Szkoła musi dać dzieciom i młodzieży miłość do ojczyzny, do kultury domowej, rodzinnej i narodowej. I musi wychować w tym duchu...". To co robi Publiczne Gimnazjum w Trzcianie, jest właśnie realizacją tego wskazania Sługi Bożego Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

wstecz