JAK NAKAZUJE TRADYCJA

      Nadeszły Święta Bożego Narodzenia. W ostatnim przed przerwą świąteczną dniu nauki szkolnej we wszystkich placówkach oświatowych na terenie gminy odbyły się świąteczne akademie i klasowe spotkania opłatkowe. Na wspólne przeżywanie ostatnich godzin przed Wigilią, uczniowie Publicznego Gimnazjum zaprosili gości. W Świetlicy Gminnej w Trzcianie zgromadziła się cała społeczność szkolna. W pierwszym rzędzie zasiedli zaproszeni goście, m. in: Przewodniczący Rady Gminy w Trzcianie Ryszard Śliwa, Wójt Gminy Józef Nowak, Sekretarz Gminy Danuta Michniak-Dutkiewicz, Wizytator Kuratorium Bożena Drążkiewicz, Ks. Proboszcz Władysław Midura, sołtys Trzciany Eugeniusz Burek.

    Po powitaniu przybyłych przez dyrektora Gimnazjum w Trzcianie Zbigniewa Solaka, uczniowie poszczególnych klas gimnazjalnych przedstawiali tradycyjne zwyczaje okresu Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Przypomniano, jak powinna wyglądać tradycyjna wigilia  i kolęda. Przedstawiono tradycję szopek, chodzenia nowoletników, świętowania Trzech Króli. Autorem scenariusza był ksiądz katecheta Stanisłąw Leśniak, który z ostatniego rzędu widzów ze stoickim spokojem oglądał prezentacje uczniów. Kilka kolęd i pastorałek zaprezentował gimnazjalny zespół wokalno-instrumentalny "Śpiewające Gitary", prowadzony przez panią Marte Błasińską. Wszystko to zostało zaprezentowane w świątecznej scenenografii, zaprojektowanej przez panią Marię Jaskułowską. Także pod jej kierunkiem uczniowie samodzielnie wykonali stroiki, które podczas spotkania w świetlicy zostały wręczone gościom i wszystkim pracownikom szkoły.

    Uznanie dla pracy uczniów i ich prezentacji oraz dla opiekujących się nimi nauczycieli wyrazili przemawiający goście: Wójt Gminy Józef Nowak, pani wizytator Maopolskiego Kuratorium Oświaty Bożena Drązkiewicz oraz Ks. proboszcz Władysław Midura. Złożyli także świątewczne życzenia wszystkim uczniom i nauczycielom oraz pozostałym pracownikom szkoły.

Uczniowskie prezentacje miały miejsce w świetlicy gminnej.

 

 

Zaproszeni goście zasiedli w pierwszym rzędzie.

  To fragment prezentacji klasy III A.

           

           

Goście i nauczyciele otrzymali od uczniów stroiki i życzenia.              

Wszystkim zebranym życzenia złożył Dyrektor PG w Trzcianie Zbigniew Solak.

      

Koncert kolęd i pastorałem zaprezentował szkolny zespół wokalno-instrumentalny.

Podziękowania za prezentacje, uznanie dla uczniów i ich nauczycieli oraz noworoczne życzenia przekazał Wójt Gminy Józef Nowak.

 

Przemawiała także pani wizytator Bożena Drążkiewicz

Ostatnim mówcą był Ks. Proboszcz Władysław Midura.

    Po zakończeniu spotkania w świetlicy uczniowie i nauczyciele przeszli do budynku szkolnego, gdzie odbyły się klasowe spotkania opłatkowe. Po ich zakończeniu spotkali się także nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły. Nauczycielską wigilię poprowadził ks. katecheta Stanisław Leśniak. Wszyscy obecni - jak nakazuje tradycja - połamali się opłatkiem oraz złożyli sobie życzenia.

Spotkanie opłatkowe w klasie I B Publicznego Gimnazjum w Trzcianie.

Spotkanie opłatkowe w klasie I B Publicznego Gimnazjum w Trzcianie.

     

wstecz