ŻEBY TE KSIĘGI ZBŁĄDZIŁY POD STRZECHY - KONKURS RECYTATORSKI

     O tym konkursie dyrektorka Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Trzcianie mgr Anna Bielak, która jest także szkolną bibliotekarką,  myślała od dawna. Teraz tj. 7 grudnia 2005 roku - w 150 rocznicę śmierci Adama Mickiewicza (zmarł 26 listopada 1855 r.), udało się go zrealizować. Nadano mu hasło "Żeby te księgi zbłądziły pod strzechy...". Miał za zadanie popularyzację twórczości naszego wieszcza narodowego. Do udziału w konkursie recytacji wybranych fragmentów "Pana Tadeusza" zgłosiło się 14 uczniów z siedmiu szkół, z trzech gmin: Gdów, Żegocina i Trzciana.

 Polonezem konkurs czas zacząć ... Pomysłodawczyni i organizatorka konkursu mgr Anna Bielak.
Polonezem konkurs czas zacząć ... Pomysłodawczyni i organizatorka konkursu mgr Anna Bielak.

   Zanim rozpoczęły się konkursowe przesłuchania, młodzież trzciańskiej szkoły podstawowej zaprezentowała się publiczności, wśród której byli zaproszeni goście (m. in. dyrektor Publicznego Gimnazjum w Trzcianie mgr Andrzej Kącki) i sołtys Trzciany Eugeniusz Burek), tańcząc poloneza do muzyki Wojciecha Kilara. Piękne prezentowały się taneczne pary na tle scenografii zaprojektowanej i wykonanej przez panią Marię Ostrowską. Podstawowym jej elementem był duży wizerunek soplicowskiego dworku.

 Scenka - Mickiewiczowski Kanał 5. Okazuje się, że mickiewiczowską poezje można także śpiewac w rytmie rapa.
Scenka - Mickiewiczowski Kanał 5. Okazuje się, że mickiewiczowską poezję można także śpiewać w rytmie rapa.

    Po powitaniu przybyłych gości i uczestników konkursu oraz ich opiekunów, pani dyrektor przedstawiła krótko informacje o Adamie Mickiewiczu, koncentrując się na najsłynniejszym jego dziele - epopei "Pan Tadeusz". Zaraz potem uczniowie przedstawili program artystyczny, będący parafrazą niektórych wierszy Mickiewicza. Zdumionym widzom zaprezentowano - na wzór programu telewizyjnego - wiadomości, wywiady (np. z Niedźwiedziem, który wyszedł z matecznika); była nawet prognoza pogody (mickiewiczowski opis chmur z "Pana Tadeusza". Przerywnikami muzycznymi tego programu był rapowany fragment "Pani Twardowskiej" oraz znana z wykonania Marka Grechuty piosenka "Niepewność". Ten fragment, będący wstępem do konkursu, przygotowały z uczniami panie: Bronisława Mikołajek i Jolanta Bębenek.

Jako pierwsza w konkursowe szranki stanęła Maria Pisarska z Gdowa. Jury konkursu: L. Gut, T. Mrugacz, K. Wiśniewska i D. Michniak-Dutkiewicz.
Jako pierwsza w konkursowe szranki stanęła Maria Pisarska z Gdowa. Jury konkursu: L. Gut, T. Mrugacz, K. Wiśniewska i D. Michniak-Dutkiewicz.

   Jako pierwsza recytatorka zaprezentowała się Maria Pisarska z PSP im. Jana Kantego w Gdowie. Potem kolejno na tle dworu w Soplicowie, fragmenty "Pana Tadeusza" mówili: Daria Kasprzyk (PSP w Gdowie), Anna Korta i Joanna Więcław (PSP w Kierlikówce), Bartłomiej Wrona i Sylwia Dziedzic (PSP w Łąkcie Dolnej), Karolina Stabrawa i Katarzyna Tracz (PSP w Leszczynie), Karolina Wróbel i Edyta Mech (PSP w Łąkcie Górnej), Edyta Zbyrowska i Dominika Chrobak (PSP w Rozdzielu) oraz reprezentanci gospodarzy - Bogusława Goc i Michał Dudek.

Joanna Więcław z PSP w Kierlikówce. Edyta Mech z PSP w Łąkcie Górnej.
Tak prezentowała się podczas recytacji Joanna Więcław z PSP w Kierlikówce. Występ Edyty Mech z PSP w Łąkcie Górnej.

   Bardzo uważnie słuchało prezentacji jury powołane przez organizatora konkursu. Pracowały w nim panie: Ludmiła Gut - dyrektorka Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bochni, Danuta Michniak-Dutkiewicz - sekretarz Gminy Trzciana, Teresa Mrugacz - polonistka  i poetka z Bytomska oraz Kazimiera Wiśniewska - polonistka i bibliotekarka Publicznego Gimnazjum w Trzcianie.

Wśród 14 recytatorów było tylko 2 chłopców - tu Michał Dudek z Trzciany. Publiczność konkursu.
Wśród 14 recytatorów było tylko 2 chłopców - tu Michał Dudek z Trzciany. Publiczność konkursu.

    Po wszystkich prezentacjach uczniów i ich opiekunów zaproszono na poczęstunek. W tym samym czasie jury obradowało nad swoich werdyktem. Po powrocie do sali ogłoszono wyniki. Miejsce pierwsze zdobyła Edyta Mech z PSP w Łąkcie Górnej ( do konkursu przygotowała ją mgr Ewa Rosiek), która tylko jednym punktem wyprzedziła Bogusławę Goc z PSP w Trzcianie mgr Anna Bielak). Miejscem trzecim podzieliły się: Daria Kasprzyk z PSP w Gdowie (mgr Agata Turek) i Anna Korta z PSP w Kierlikówce (mgr Bożena Grabowska).

Anna Bielak podczas wręczania nagrody B. Goc - II miejsce.
Anna Bielak podczas wręczania nagrody B. Goc - II miejsce. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej imprezy - powiedziała Ludmiła Gut.

    Po wręczeniu dyplomów i nagród głos zabrała pani Ludmiła Gut. Powiedziała, że jest pod ogromnym wrażeniem tej imprezy, w której na niezwykły nastrój miały wpływ: piękna dekoracja oraz wspaniałe recytacje uczniów, dla których mówienie fragmentów "Pana Tadeusza" jest zadaniem bardzo trudnym. Pogratulowała pani dyrektor Annie Bielak pomysłu i sposobu jego realizacji. Stwierdziła, że w szkołach podstawowych bardzo rzadko zdarza się, aby realizować konkursy związane z "Panem Tadeuszem".

wstecz