MODERNIZACJA DOMU STRAŻAKA W TRZCIANIE

Dom Strażaka w Trzcianie podczas trwania prac modernizacyjnych. Kierownik Świetlicy Gminnej Paweł Sroka w rozmowie z Robertem Lusem.
Dom Strażaka w Trzcianie podczas trwania prac modernizacyjnych. Kierownik Świetlicy Gminnej Paweł Sroka w rozmowie z Robertem Lusem.

     Dom Strażaka w Trzcianie jest obiektem wielofunkcyjnym, zbudowanym w latach siedemdziesiątych. Mieści się w nim kilka instytucji, bo oprócz strażackiej remizy jest tu siedziba gminnej świetlicy, Gminnego Centrum Informacji oraz Gminnej Biblioteki Publicznej. Na piętrze jest mała kuchnia i sporej wielkości sala widowiskowa, w której odbywają się różne imprezy kulturalne oraz zabawy i wesela. Budynek był już kilkakrotnie remontowany. Zmieniono w nim np. podłogi, odmalowano. Ale czas zrobił swoje i strażacy wielokrotnie domagali się jego radykalnej modernizacji. Podstawowym kłopotem była trudność z ogrzaniem pomieszczeń. Kłopoty sprawiał także przeciekający dach.

      Dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (umowa z dnia 17 listopada 2005 r.), które na realizację modernizacji Domu Strażaka w Trzcianie dało 50 tysięcy złotych, oraz dołożeniu przez samorząd dalszych 30 tysięcy, wymieniono już 25 okien z drewnianych na plastikowe, wymieniono także drzwi wejściowe, zmieniono pokrycie dachowe (położono blachę), ocieplono budynek i położono tynki akrylowe na ścianach. Przetarg na wykonanie tych prac wygrała trzciańska firma - Zakład Budowlany pana Roberta Lusa.

     - Nie tylko wymieniamy pokrycie dachowe, ale dajemy także nowe rynny, wykonujemy obróbki blacharskie kominów. Pomimo trudnych warunków pogodowych nie ma zagrożenia, że nie dotrzymamy terminu. Na koniec grudnia br. wszystko powinno być zakończone. Ta modernizacja spowoduje zdecydowanie mniejsze straty cieplne budynku i zlikwiduje całkowicie przeciekanie z dachu i rynien - wyjaśnia właściciel firmy pan Robert Lus.

      Przypomnijmy, że samorząd gminny wyremontował już świetlice wiejskie w Leszczynie (tam także jest budynek wielofunkcyjny), Łąkcie Dolnej i Kamionnej oraz pomógł strażakom z OSP w Kierlikówce w modernizacji Wiejskiego Domu Ludowego. Obiekty użyteczności publicznej znacznie więc poprawiły nie tylko wygląd zewnętrzny, ale także wewnętrzną funkcjonalność.

wstecz