OTWARCIE NIEBIESKIEGO POKOJU

Posterunek Policji w Trzcianie - 29 grudnia 2005 r.

    - Witam serdecznie na świąteczno-noworocznym spotkaniu w Posterunku Policji w Trzcianie. Okazja jest potrójna, bo są Święta, zbliża się Nowy Rok, wreszcie oddanie tego posterunku po gruntownych zmianach. Dzięki nakładom poniesionym przez Urząd Gminy w Trzcianie, osobistemu zaangażowaniu pana wójta, to co widzimy dzisiaj, nie przypomina dawnego posterunku. Mówię oczywiście o wnętrzu posterunku. Są tu teraz zupełnie inne warunki pracy. To pierwszy w powiecie bocheńskim obiekt, gdzie mamy tzw. Niebieski Pokój. Drugie powstanie w Bochni i chyba oddamy go do użytku w kwietniu. Umożliwi on wykonywanie czynności z udziałem ofiar przemocy wobec dzieci i przestępstw seksualnych. Sądzę, że kierownik Trzeciak udostępni to pomieszczenie, jeśli zajdzie taka potrzeba, kolegom z Żegociny, Łapanowa, Nowego Wiśnicza. Chciałbym serdecznie podziękować władzom gminy oraz dobrodziejom tutejszej policji, wszystkim mieszkańcom, bo to z ich podatków zrealizowano to przedsięwzięcie. Chciałbym też serdecznie podziękować kierownikowi posterunku i dowodzonym przez niego policjantom. To oni własnym nakładem pracy, w czasie wolnym od służby, zrobili tu wiele rzeczy. Udowodniliście, że jak się chce, można coś zrobić, nawet przy brakach, które występują, a zwłaszcza, jeśli dobra jest współpraca z miejscowym samorządem. Panowie komendanci pozostałych posterunków - uczcie się od pana Jacka Trzeciaka, jak to robić, bo trzeba się liczyć z tym, że budżet policji jeszcze długo nie będzie wystarczający. Robicie to właściwie nie dla siebie, tylko dla mieszkańców. Dążymy bowiem do tego, aby w godnych warunkach przyjmować ludzi, którzy zostali skrzywdzeni - powiedział na początku spotkania Powiatowy Komendant Policji w Bochni inspektor Tadeusz Orzechowski.

Posterunek Policji w Trzcianie - 29 grudnia 2005 r. Posterunek Policji w Trzcianie - 29 grudnia 2005 r.
Przybyłych powitał inspektor Tadeusz Orzechowski (pierwszy z prawej). Uczestnicy uroczystości.

     Uroczystość odbyła się 29 grudnia 2005 roku. Wzięli w niej udział  także zastępcy Komendanta Powiatowego, Wójt Gminy Trzciana Józef Nowak, Przewodniczący Rady Gminy w Trzcianie Ryszard Śliwa, kierownicy posterunków policji z terenu powiatu i komisariatu z Nowego Wiśnicza oraz cała załoga trzciańskiego posterunku i ksiądz proboszcz Władysław Midura.  Obecni byli także przedstawiciele firm wspierających działania trzciańskiej policji.

Posterunek Policji w Trzcianie - 29 grudnia 2005 r. Posterunek Policji w Trzcianie - 29 grudnia 2005 r.
Uczestnicy uroczystości. Jako pierwszy złożył policjantom życzenia Ks. Władysław Midura.
    Ksiądz proboszcz Władysław Midura, zanim pobłogosławił pomieszczenie i opłatki, wyraził radość, że może tego dokonać, bo przecież praca policji, podobnie jak kościoła, służy ludziom. Złożył także wszystkim zebranym noworoczne życzenia. Wkrótce rozpoczęło się łamanie opłatkiem i składanie sobie życzeń. Wreszcie nadszedł czas na oglądanie zmodernizowanych, pachnących jeszcze świeżą farbą pomieszczeń. Wszystkich interesował przede wszystkim pierwszy w powiecie "Niebieski Pokój". I choć nie jest on pomalowany na  niebiesko, to jest to szczególne pomieszczenie, nietypowe dla izb policyjnych. To przytulny,  mały pokoik, a w nim wygodne fotele, zabawki dla dzieci, a także kolorowanki, kredki - słowem  przedmioty, które pozwolą osobom tu przebywającym, chociaż na chwilę poczuć się jak w domu, a może nawet i lepiej, albowiem pomieszczenie to jest przeznaczone dla ofiar przestępstw i przemocy w rodzinie. O przykrych zdarzeniach w przyjaznym pomieszczeniu, wśród miłych osób łatwiej będzie im opowiedzieć o tym co zaszło. W "Niebieskim "Pokoju przesłuchiwane mogą być również ofiary zgwałceń, które po ciężkich przejściach potrzebują intymności. Pomieszczenie będzie wykorzystywane nie tylko przez policjantów z Trzciany, ale także sąsiednich posterunków, z Łapanowa, Żegociny i komisariatu z Nowego Wiśnicza.
Posterunek Policji w Trzcianie - 29 grudnia 2005 r. Posterunek Policji w Trzcianie - 29 grudnia 2005 r.
Kierownik posterunku Jacek Trzeciak rozdał pobłogosławione opłatki. Potem wszyscy złożyli sobie noworoczne życzenia.
    Modernizacja posterunku była możliwa dzięki współpracy policji z Urzędem Gminy w Trzcianie. Zostały wyremontowane pomieszczenie, znajdujące się w tym posterunku. Jedno z nich zostało urządzone jako "Niebieski Pokój", przeznaczony do przyjmowania ofiar przemocy. Jest przytulny, przyjazny, ułatwia rozmowę, tworzy ciepły klimat. Nie ma tu klasycznego policyjnego umeblowania. Znajdują się tutaj: ława, dwa fotele, amerykanka, niewielka meblościanka, w umieściliśmy zabawki, przybory do rysowania, pisania. Cała wartość tego przedsięwzięcia to 15 tysięcy złotych. Niebieski Pokój może służyć każdemu policjantowi, któremu podczas służby zdarzy się przypadek reagowania na przemoc. Ale korzystał z niego będzie głównie - oby jak najmniej - policjant dochodzeniowo-śledczy - poinformował Kierownik Jacek Trzeciak.
Posterunek Policji w Trzcianie - 29 grudnia 2005 r. Posterunek Policji w Trzcianie - 29 grudnia 2005 r.
W "Niebieskim Pokoju" ks. W. Midura i mł. asp. Jacek Trzeciak. "Niebieski Pokój" oglądał także Wójt Józef Nowak.

    - Problem przemocy w Gminie Trzciana nie jest nam do końca znany. Nie można dokładnie powiedzieć, że to np. liczba 10 przypadków. To wg mnie liczba ukryta. Owszem, są okresy kiedy podejmujemy więcej interwencji, zdarzają się przypadki bardziej i mniej trudnych interwencji, niemniej jednak coraz częściej występuje problem alkoholowy w rodzinach i problem przestępstw nieletnich. Nie działamy zresztą sami, bo pomagają nam inne instytucje - wyjaśnia kierownik Posterunku Policji w Trzcianie mł. asp. Jacek Trzeciak.

wstecz.jpg (706 bytes)