CZAS OPŁATKOWYCH SPOTKAŃ

    Minione dni, sama Wigilia oraz jeszcze kilka dni następnych - to okres wielu spotkań, połączonych z łamaniem się opłatkiem i składaniem świątecznych życzeń. Oczywiście Wigilia jest jedna - 24 grudnia każdego roku, gdy gromadzimy się w rodzinnym gronie, aby - jak nakazuje tradycja - oczekiwać na Boże Narodzenie. Przy wigilijnym stole, przy którym zawsze czeka jedno wolne miejsce, zasiadamy po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki. Rozpoczyna się trzydniowy okres radosnego świętowania.

    Ale na trwale weszły także do każdej instytucji zwyczaje spotkań opłatkowych, podczas których łamią się opłatkiem i składają sobie życzenia uczniowie, nauczyciele, pracownicy, kierownictwa zakładów pracy - ludzie, którzy tworzą lokalne społeczności. Zwykle najwcześniej odbywają się w szkołach, bo uczniowie kończą naukę zwykle w przeddzień Wigilii.    

Spotkanie opłatkowe w trzciańskim przedszkolu.

   Już w minioną środę (21 grudnia 2005 r.) takie spotkanie opłatkowe zorganizowano w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Trzcianie. W rolach głównych wystąpiły dzieci przedszkolne oraz zespół gitarowy z PSP w Trzcianie. Uczestnikami spotkania, które odbyło się w największej sali zabaw trzciańskich przedszkolaków byli nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także zaproszeni przez nich goście. Przybyła pani mgr Alicja Świątek - doradca metodyczny, pani mgr inż. Danuta Michniak - Dutkiewicz - sekretarz Gminy Trzciana, pani mgr Anna Bielak - Dyrektorka Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola, pan Eugeniusz Burek - sołtys wsi Trzciana. Obecni byli także rodzice, a nawet dziadkowie dzieci przedszkolnych.

   Przy choince i bożonarodzeniowych ozdobach dzieci przedszkolne zaprezentowały jasełka. Poszczególne elementy widowiska przeplatane były śpiewaniem kolęd i pastorałek. Akompaniował szkolny zespół gitarowy, prowadzony przez panią mgr Renatę Paruch, która jest także autorką scenariusza i główną organizatorką tego opłatkowego spotkania.

   Pani Alicja Światek, w podziękowaniu za piękne jasełka, podarowała dzieciom słodycze oraz złożyła świąteczne i noworoczne życzenia. Złożyli je również pozostali, zaproszeni goście. Pani Renata Paruch podziękowała wszystkim za przybycie i zaprosiła do połamania się opłatkiem. Życzenie składali sobie wszyscy: dzieci - dzieciom, dzieci - rodzicom, rodzice - nauczycielom i pracownikom szkoły. Spotkanie zakończył poczęstunek przygotowany przez rodziców dzieci przedszkolnych.

     Społeczność Publicznego Gimnazjum w Trzcianie miała przyjemność gościć na swoim opłatkowym spotkaniu samorządowe władze gminy, z panem Wójtem Józefem Nowakiem i panią Danuta Michniak - Dutkiewicz - Sekretarzem Gminy na czele. Pierwsza część uroczystości odbyła się w Świetlicy Gminnej, gdzie uczniowie zaprezentowali efekty swojej pracy przy projekcie, którym kierował ksiądz katecheta Stanisław Leśniak.

Spotkanie opłatkowe w trzciańskim gimnazjum.

     
Spotkanie opłatkowe w trzciańskim gimnazjum. Spotkanie opłatkowe w trzciańskim gimnazjum.
Na początku przypomniano o 350 rocznicy obrony Jasnej Góry. Potem były jasełka w wykonaniu gimnazjalistów.
   
Spotkanie opłatkowe w trzciańskim gimnazjum. Spotkanie opłatkowe w trzciańskim gimnazjum.
Grano i śpiewano kolędy i pastorałki.
Spotkanie opłatkowe w trzciańskim gimnazjum. Spotkanie opłatkowe w trzciańskim gimnazjum.
Podziękowania i życzenia złożyli zebranym Wójt Józef Nowak i Ks. katecheta Stanisław Leśniak.
Spotkanie opłatkowe w trzciańskim gimnazjum. Spotkanie opłatkowe w trzciańskim gimnazjum.
Spotkanie opłatkowe pracowników PG w Trzcianie i ich gości.

wstecz.jpg (706 bytes)