IV MIĘDZYGIMNAZJALNY KONKURS RECYTATORSKI

"HERBERT - POETA NIEPOKORNY"

TRZCIANA 14.04.2005

    IV Międzygimnazjalny Konkurs Recytatorski pod hasłem "Herbert - poeta niepokorny" miał się odbyć pierwotnie 7 kwietnia 2005 roku. Termin został jednak, z powody żałoby narodowej po śmierci Papieża Jana Pawła II,  przesunięty o tydzień. 14 kwietnia 2005 r. do Publicznego Gimnazjum w Trzcianie - organizatora konkursu - przyjechało wraz z opiekunami 22 uczniów z 10 gimnazjów (Leszczyna, Lipnica Murowana, Iwkowa, Żegocina, Trzciana, Rajbrot, Kamionna, Łąkta Górna, Stary Wiśnicz, Królówka).

   Powitał ich pomysłodawca imprezy - dyrektor szkoły mgr Zbigniew Solak. Przedstawił powołane przez organizatorów jury, którego zadaniem było przesłuchanie recytatorów i wydanie werdyktu. Tworzyli je: Tadeusz Szybowski - aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (pracował razem z Karolem Wojtyłą w "Tetrze Rapsodycznym" w Krakowie) - przewodniczący, wizytator Bożena Drążkiewicz, Anna Bielak, Izabela Sroka, Teresa Mrugacz. Gośćmi specjalnymi byli: Ryszard Śliwa - Przewodniczący Rady Gminy w Trzcianie, Danuta Michaniak-Dutkiewicz - Sekretarz Gminy w Trzcianie oraz radni: Eugeniusz Burek i Ryszard Banaś, a także Janusz Rusak - przewodniczący NSZZ "Solidarność" Nauczycieli Gminy Trzciana.

    Główny organizator cyklicznej już imprezy mgr Andrzej Kącki - polonista Publicznego Gimnazjum w Trzcianie, przypomniał zebranym genezę konkursu oraz podstawowe cele tegorocznej jego edycji: - Czwarty Międzygimnazjalny Konkurs Recytatorski "Herbert - poeta niepokorny"   jest szczególny z kilku powodów. Inspiracją do działań był wybór cyklu podręczników "Do Itaki", w których przewodnikiem oprowadzającym uczniów po literaturze jest Pan Cogito - postać stworzona przez Zbigniewa Herberta. Sam poeta był postacią nieprzeciętną, nie tylko jako artysta, ale także jako człowiek. Jako jednemu z nielicznych, udało mu się obronić trwałe wartości, na jakich oparta była kultury śródziemnomorska. Nigdy nie splamił się twórczością, legitymizującą stalinizm. Zapłacił za to osobistą cenę. Utrudniano mu życie na różne sposoby. Stał się dla wielu autorytetem, wspierając m. in. strajki w 1980 roku. Dlatego w regulaminie konkursu poprosiliśmy o przygotowanie fragmentów prozy związanej z okresem powstania "Solidarności", wydarzeń, które odmieniły oblicze naszego kraju.

     Poinformował także zebranych, że ważnym elementem rozpoczynającym obchody tej rocznicy w Publicznym Gimnazjum im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Trzcianie był udział naszych uczniów, przygotowanych przez dyrektora szkoły mgr Zbigniewa Solaka, w wojewódzkim etapie konkursu historycznego "Od Jałty do Gdańska". Zajęli tam drugie miejsce.

    Potem już rozpoczęły się konkursowe przesłuchania. Jako pierwsza na zaimprowizowanej estradzie, wystąpiła Jadwiga Chojecka z Publicznego Gimnazjum w Leszczynie, która mówiła wiersz Zbigniewa Herberta pt. Potęga smaku" oraz fragment prozy Tadeusza Konwickiego pt. "Rzeka podziemna, poziemne ptaki". Potem kolejno występowali następni uczestnicy konkursu. Uważnie obserwowało ich jury, często robiąc na karkach notatki. Najwięcej zapisywał przewodniczący jury Tadeusz Szybowski. Trzykrotnie podczas konkursu wystąpił zespół wokalno - instrumentalny "Śpiewające Gitary" z PG w Trzcianie, pod kierunkiem mgr Marty Błasińskiej, który wykonał pieśni związane z okresem "Solidarności", m. in. słynne "Mury" - barda "Solidarności" Jacka Kaczmarskiego.   Poszczególne występy zapowiadali uczniowie PG w Trzcianie: Sara Sroka i Krzysztof Dziedzic.

   W salce gimnastycznej szkoły, przystosowanej na potrzeby konkursu, zgromadzono różnorodne elementy scenograficzne. Były więc fotografie z poprzednich konkursów, tytuły wierszy Zbigniewa Herberta, była flaga "Solidarności", logo patrona medialnego konkursu - Telewizji Kraków, która jednak nie dojechała na imprezę. Nie mogło zabraknąć portretu poety niepokornego i cytatów z jego utworów. Elementem scenografii były także obrazy namalowane przez trzciańską artystkę Kingę Bębenek, zainspirowane twórczością Herberta. Całość dekoracji sali - to zasługa mgr Marii Jaskułowskiej, której w pracy pomogła mgr Kazimiera Wiśniewska. Nad przygotowaniem i umieszczeniem poszczególnych elementów dekoracji pracowali przez wiele godzin także uczniowie, głównie członkowie szkolnego koła plastycznego.

    W czasie narady jury uczniowie i ich opiekunowie spożyli posiłek. Była okazja na pierwsze refleksje, zawarcie koleżeńskich znajomości. Po kilkudziesięciu minutach uczestnicy konkursu powrócili na salę. Zanim ogłoszono wyniki, przewodniczący jury, przedstawił krótka pogadankę na temat zasad recytacji, mówienia poezji - bo tak - jego zdaniem - ta forma prezentacji powinna się nazywać. Trzeb przyznać, że wszyscy słuchali go z wielkim zainteresowaniem, bo porady przez niego zaprezentowane mogą przydać się do udziału w kolejnych konkursach tego typu. Nawiązując do tegorocznego konkursu, uznał, że jego poziom był wyrównany, a 10  - 12 występów było naprawdę dobrych. Właśnie te postanowiono nagrodzić.
    I miejsce przyznano Anicie Koralewskiej z Publicznego Gimnazjum w Rajbrocie, która mówiła wiersz Zbigniewa Herberta pt. "Domysły na Barabasza" oraz fragment prozy zatyułowany "Rozmowy latem 1983 roku". Trzy drugie miejsca zajęły: Paulina Kędra - PG w Trzcianie, Małgorzata Orzeł - PG w Łąkcie Górnej, Natalia Tobiasz - PG w Starym Wiśniczu (ubiegłoroczna laureatka). Trzecimi miejscami podzielili się: Łukasz Dziedzic - PG w Królówce, Renata Możdżeń - PG w Starym Wiśniczu, Aleksandra Pawłowksa - PG w Trzcianie, Magdalena Pyznar - PG w Trzcianie, Urszula Piś - PG w Lipnicy Murowanej. Wyróżnienia otrzymały: Kamila Jędrzejek - PG w Żegocinie i Monika Piątek - PG w Lipnicy Murowanej.

    Nagrody ufundowane przez licznych sponsorów to piękne wydawnictwa książkowe. Nagrody dodatkowe - dwa puchary ufundowane przez Urząd Gminy w Trzcianie wręczone zostały Kindze Kozak z PG w Trzcianie i Anicie Koralewskiej z Rajbrotu. Nauczyciele - opiekunowie, przygotowujący uczniów do prezentacji otrzymali od organizatorów dyplomy z podziękowaniami.

   Do uczniów i nauczycieli zwróciła się również pani Bożena Drążkiewicz - wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty. Podzieliła się refleksjami, związanym z początkami zainteresowania się przez nią Zbigniewem Herbertem i jego poezją, co stało się w latach osiemdziesiątych. Konkurs zakończył mgr Zbigniew Kącki, zapraszając na piątą jego edycję, która odbędzie się w roku przyszłym.

FOTOREPORTAŻ >>>

wstecz