WYSTAWA STARYCH FOTOGRAFII

    Często zalegają na strychach, w szufladach, czasem w pożółkłych albumach. Niektóre zachowały się w bardzo dobrym stanie, inne straciły kolory i prawie nie da się na nich nic odróżnić. Mają różne formaty, czasem takie, których dziś już nie można spotkać. Niekiedy, z tyłu zawierają opisy, a czasem nawet są to czarno-białe pocztówki, które sobie przesyłano. Mowa o starych fotografiach, które stanowią dziś wielki skarb i są niemymi świadkami czasów minionych. Ale choć same nie potrafią mówić - to mogą być dla nas źródłem cennych informacji. Mogą nam przypomnieć jak żyli nasi ojcowie, jak pracowali, bawili się, jakie były domy, zabudowania, po których pozostały już tylko wspomnienia. Niejednokrotnie na zdjęciach odnajdziecie nas samych, naszych rodziców i dziadków. Niektóre fotografie są już swego rodzaju unikatami i przeglądając je niejednemu zakręci się łezka w oku.

    Gminna Świetlica w Trzcianie wyszła z inicjatywą urządzenia wystawy starych fotografii, związanych z gminą Trzciana, która przecież obejmowała kiedyś znaczny obszar, w tym teren dzisiejszej gminy Żegocina. - Zdjęcia wypożyczone nam na krótko   zostaną zeskanowane i ponownie wydrukowane. Naszym celem jest zorganizowanie wystawy starej fotografii, gdyż chcemy  ukazać współczesnej młodzieży jak wyglądało życie w przedwojennych, wojennych i powojennych czasach. Interesują nas fotografie wykonane przed 1985 rokiem. Dlatego zwracamy się do wszystkich, którzy takie zdjęcia posiadają o ich udostępnienie. Gwarantujemy szybki zwrot. Możliwe jest także przekazanie nam, ze zgodą na wykorzystanie podczas wystawy i do innych publikacji,   w wersji elektronicznej, czyli już zeskanowanych. Zwracam się do wszystkich z gorącą prośbą o udostępnienie zdjęć ludzi, obiektów, krajobrazów itp. Jeśli to możliwe to także o podanie informacji np. z którego roku i z jakiego miejsca pochodzi, kogo lub co przedstawia itd. Za wszystkie udostępnione zdjęcia z góry serdecznie dziękuję - mówi Paweł Sroka - kierownik świetlicy w Trzcianie.

    Do akcji włączyli się już trzciańscy gimnazjaliści, którzy przynieśli już kilka interesujących fotografii. Także my apelujemy do internautów o pomoc w tej sprawie i o przesyłanie interesujących, starych zdjęć na jeden z podanych adresów [e-mail: psgraff@wp.pl lub tolszewski@wp.pl]. Fotografie można przesyłać także pocztą na adres: Świetlica Gminna 32-733 Trzciana z dopiskiem "Stara fotografia".

Ze zbiorów B. Bajor - Kamionna
Ze zbiorów J.Liszka - Łąkta Dolna

wstecz