Start do jubileuszowego X Biegu Sztafetowego "Szlakiem walk Batalionów Chłopskich" - Trzciana - centrum.

     Jubileuszowe X Rejonowe Biegi Sztafetowe "Szlakiem walk Batalionów Chłopskich" rozegrano 16 maja 2005 roku na siedmiokilometrowej trasie Trzciana - Łapanów. Z centrum Trzciany, gdzie tuż przed godziną jedenastą wystartował biegaczki Wójt Gminy Trzciana Józef Nowak. Trasa biegu prowadziła początkowo drogą gminną, a następnie wojewódzką w stronę Łapanowa.  Bieg rozpoczęły dziewczęta z wszystkich trzech grup wiekowych równocześnie. Od nich pałeczki sztafetowe przejmowali chłopcy.

     Bardzo szybko kolumna biegaczy porwała się na poszczególne grupki, a potem zawodnicy biegali już samotnie. Na drugiej zmianie, która rozpoczynała się pod remizą OSP w Trzcianie, na czoło wysunął się reprezentant Gimnazjum w Gdowie. Kolejni zawodnicy tej ekipy nie dali już sobie wyrwać prowadzenia i ostatni reprezentant tej szkoły Michał Durczok przybiegł na metę, usytuowaną przed Urzędem Gminy w Łapanowie jako pierwszy. Ton tegorocznemu biegowi nadawali właśnie gimnazjaliści. Pierwszych sześciu zawodników na mecie to właśnie gimnazjaliści. Dopiero potem przybiegł reprezentant szkoły średniej i następni zawodnicy, kończący sztafetę.

    Po krótkiej przerwie odbyła się ceremonia zakończenia imprezy i wręczenia nagród. Zawodników i nauczycieli powitał na mecie Wójt Gminy Łapanów Janusz Kulig. Wyraził radość z faktu, że impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Podziękował za to i organizatorom i nauczycielom - opiekunom drużyn. - Tu nie ma przegranych, wszyscy jesteście wygrani. Ważne, że szczęśliwie i przy słonecznej pogodzie dotarliście na metę, po pokonaniu kilku kilometrów. Do zobaczenia w przyszłym roku - powiedział. Poprosił także o zabranie głosu współorganizatora imprezy - Wójta Gminy w Trzcianie Józefa Nowaka. - Miło mi Was powitać i podziękować za udział w tych biegach, także ze względu na to, że jest to dziesiąta rocznica powstania gminy Trzciana. Myślę, że ten jubileuszowy bieg przysporzył wszystkim wiele radości - powiedział gospodarz sąsiedniej gminy.

   Po tych krótkich przemówieniach nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Na niewielkim podium czynili to: Wójt Łapanowa Jan Kulig, Wójt Trzciany Józef Nowak i Wiceprezes Małopolskiego Zrzeszenia LZS w Krakowie Jerzy Bąk. Kapitanowie trzech pierwszych sztafet otrzymywali puchary i nagrody, a wszyscy pamiątkowe dyplomy.

   Organizatorzy obawiali się złej pogody, dlatego zawodników wypuszczono na trasę kilka minut przed godziną jedenastą. Na szczęście okazało się, że pogoda była znakomita. Zawodnikom biegło się więc dobrze. Nad bezpieczeństwem biegaczy czuwała łapanowska i trzciańska policja. Zawody ukończyli wszyscy i nikomu nic złego się nie stało. Dwa drugie miejsca w kategorii szkół podstawowych, przyznane sztafetom Rajbrotu i Żegociny wynikły z faktu, że na mecie w niewielkim zamieszaniu nie zdołali wychwycić reprezentanta Żegociny i stąd taka decyzja, którą głoszono jednak dopiero po zakończeniu ceremonii wręczenia pucharów.

Wyniki:

Szkoły podstawowe: 1. PSP w Łapanowie, 2 ex. PSP w Żegocinie, 2.ex. PSP w Rajbrocie, 3. PSP w Łapanowie (II zespół), 4. PSP w Kierlikówce, 5. PSP w Łąkcie Górnej, 6. PSP w Kamionnej, 7. PSP w Grabiu, 8. PSP w Łąkcie Dolnej, 9. PSP w Jodłowniku, 10. PSP w Cichawce, 11. PSP w Zbydniowie, 12. PSP w Tarnawie.
Gimnazja: 1. PG w Gdowie, 2. PG w Łapanowie, 3. PG nr 1 w Bochni, 4. PG w Rajbrocie, 5. PG nr 1 w Łapanowie, 6. PG w Żegocinie, 7. PG w Trzcianie, 8. PG w Leszczynie, 9. PG w Niegowici, 10. PG w Tarnawie, 11. PG w Jodłowniku, 12. PG w Kamionnej, 13. PG w Sobolowie, 14. PG w Łąkcie Górnej.
Szkoły średnie: 1. ZS w Dąbrowicy, 2. LO w Gdowie, 3. ZS w Łapanowie.

    Postawę reprezentacji szkół z terenu gminy Trzciana należy uznać za dobrą. Niewątpliwie najlepiej spisali się reprezentanci PSP w Kierlikówce, którzy zajęli czwarte miejsce. Na dwanaście startujących w tej kategorii sztafet, to dobry wynik. Szósta była sztafeta PSP w Kamionnej, a ósma PSP w Łąkcie Dolnej. Gimnazjaliści z Trzciany sklasyfikowani zostali na siódmym, a z Leszczyny na ósmym miejscu -  a więc w połowie stawki.

FOTOREPORTAŻ

Na trasie biegu. Strefa zmian.
Pierwszy na mecie - Michał Durczok z PG w Gdowie. Na mecie zawodnik z PSP w Kierlikówce.
Do zawodników przemawiali Wójtowie: Jan Kulig i Józef Nowak. Dyplom odebrała Magda Mrugacz - utalentowana biegaczka z PG w Trzcianie.

RELACJE Z LAT UBIEGŁYCH

2003 - >>>

2004 - >>>

wstecz