TRZCIANA W VI. RAJDZIE SZLAKIEM PAPIESKIM

   Trzy grupy zorganizowane z uczniów szkół w Kierlikówce, Leszczynie oraz Publicznego Gimnazjum w Trzcianie , a także kilkanaście osób indywidualnych, wzięło udział w tegorocznym, szóstym już Rajdzie Szlakiem Papieskim na trasie Łapanów - Trzciana. W tym roku impreza cieszyła się niezwykle dużym zainteresowaniem. 21 maja 2005 r.  dwunastokilometrową trasę przeszło ponad 2400 uczestników. Wędrowały całe rodziny, dzieci przedszkolne, pierwszoklasiści, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, dorośli.

    Szlak z Niegowici do Łapanowa wytyczono w 80 rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Inicjatorami akcji były dwie szkoły noszące imię Jana Pawła II - PSP w Niegowici i Zespół Szkół w Łapanowie. Dużą pomoc okazali proboszczowie obu parafii. Pierwszy Rajd Papieski miał miejsce 20 maja 2000 roku i odbył się pod hasłem "Wy jesteście solą tej ziemi". W każdym roku obowiązuje uczestników inny kolor strojów. W pierwszym był to kolor żółty. W tym roku, w szóstym Rajdzie Papieskim dominował kolor biały, a hasłem były papieskie słowa "Cuda natury są dziełem samego Boga".

   Już długo przed godziną dziewiątą pojawiły się na dziedzińcu Zespołu Szkół w Łapanowie pierwsze grupy młodych turystów. Z każdą minutą gęstniał tłum przed budynkiem szkolnym. Każdy z przybywających otrzymywał num,er startowy, folder, białą wstążeczkę, a każda zorganizowana grupa szkolna tablicę z numerem startowym. Nad tłumem górowały transparenty z nazwami grup i szkół.

   Przed wyruszeniem na trasę odbyło się jeszcze oficjalne rozpoczęcie Rajdu (uczynił to dyrektor Zespołu Szkół w Łapanowie mgr Jan Wójcik) oraz ogłoszenie wyników i rozdanie nagród laureatom III Międzyszkolnego Konkursu Literackiego "Cuda natury są dziełem samego Boga". Następnie grupy przeszły na krótką modlitwę do kościoła parafialnego w Łapanowie, po czym wyruszyły przez Kobylec, Marszowice do Niegowici.

    Po trzech godzinach marszu w pięknej majowej pogodzie i zielonym krajobrazie uczestnicy rajdu doszli do Niegowici. Tu na strudzonych turystów czekał posiłek. Około godziny 14 rozpoczęła się ceremonia zakończenia imprezy, podczas której odbyło się także losowanie nagród. Zdobyło je kilkaset osób, a główną - rower górski - wylosowała Diana Cichoń z Gdowa.

Grupa z PG w Trzcianie przed wyruszeniem do Łapanowa. Grupa z PSP w Kierlikówce przed szkołą w Łapanowie.
Turyści z Zespołu Szkół w Leszczynie przed wyruszeniem na trasę. Gimnazjaliści z Trzciany na trasie Rajdu Papieskiego.
Na papieskich ścieżkach z Łapanowa do Niegowici. Posiłek na mecie Rajdu.
W oczekiwaniu na zakończenie imprezy. Pamiątkowe zdjęcie przed pomnikiem Karola Wojtyły w Niegowici.

   Potem jeszcze tylko pamiątkowa fotografia pod pomnikiem "Curato del Mondo" i powrót autobusem w rodzinne strony. VI. Rajd Szlakiem Papieskim był z pewnością imprezą niezwykłą. Odbył się w roku śmierci papieża Jana Pawła II, słusznie już nazywanego Wielkim. Tak liczny udział młodzieży w tej imprezie jest kolejnym dowodem na to, że Wielki Polak był dla niej rzeczywistym autorytetem. Teraz mogą już tylko Go wspominać i modlić się w Jego intencji nie tylko w kościołach, ale także przy przydrożnych figurach i kapliczkach na Szlaku Papieskim Łapanów - Niegowić.

wstecz.jpg (706 bytes)