KONKURSY PALM

     Konkursy palm wielkanocnych odbyły się - choć nie na taką skalę jak w Lipnicy Murowanej - również w parafiach gminy Trzciana. Przeprowadzili je proboszczowie parafii w Kamionnej, Kierlikówce i Leszczynie. Cieszyły się one sporym zainteresowaniem, zwłaszcza młodych parafian, którym w przygotowaniu mniejszych i większych palemek pomagali rodzice i dziadkowie.

     W Leszczynie, gdzie w konkurs palm zaangażowany był nie tylko proboszcz Aleksander Stanula, ale także  ks. prałat Tadeusz Bukowski, wygrała palma Damiana Mikołajka z Leszczyny, wysoka na ponad 8 metrów. Nagrody książkowe przyznano także pozostałym laureatom: braciom Łąckim z Trzciany - Działy oraz Mirosławowi Statkowi z Leszczyny.

    W Kierlikówce w ocenianiu palm ks. proboszczowi Markowi Wachowiczowi pomagali nauczyciele: mgr Izabela Sroka, mgr Bożena Grabowska, mgr Barbara Szumańska. Pierwszymi nagrodami wyróżniono palmy Rafała Górki z Ujazdu (za wielkość) i Bartłomieja Dębosza z Kierlikówki (za wystrój).

    Szczególnie pięknie w tegoroczną, słoneczną Niedzielę Palmową (20 marca 2005 r.) prezentował się drewniany kościół w Kamionnej. Mienił się wszystkimi kolorami tęczy za sprawą tradycyjnych palm, przyniesionych głównie przez dzieci i młodzież. Po sumie odbył się tu, już po raz dwunasty, przeląd palm wielkanocnych. Ksiądz proboszcz Adam Bajorek oraz wszyscy uczestnicy nabożeństwa mogli podziwiać palmy wykonane różnymi technikami. Mierzyły one od kilkunastu centymetrów do kilku metrów. Najwyższe, a było ich kilkanaście, przekroczyły 5 metrów. Wszyscy uczestnicy tego przegladu otrzymali świateczne upominki, ufudowane przez sponsorów.

Dziękuję p. M.R. za zdjęcia i pomoc opracowaniu materiału.

wstecz