INTERNET DLA WSZYSTKICH

   W ostatnich tygodniach, w wielu miejscach na terenie gminy Trzciana, pojawiły się ogłoszenia o następującej treści: "Biuro Usług Komputerowych" oferuje łącza stałe do Internetu drogą radiową. Koszt instalacji od 1 zł. Miesięczny abonament 50 zł netto". Następnie podano numery telefonów do firmy oraz adres strony internetowej www.leszczyna.net.pl. Postanowiłem dotrzeć do firmy i dowiedzieć się czegoś więcej. Na spotkanie z właścicielem firmy umówiłem się przed szkołą w Trzcianie. Okazało się, że Piotr Wszołek nie jest - jak myślałem - mieszkańcem Leszczyny, lecz oddalonej o około 100 km Alwerni.

Piotr Wszołek.

    Właściciel firmy "Biuro Usług Komputerowych" z Alwerni jest informatykiem. Skończył dzienne studia techniczne, potem także studia podyplomowe na AGH w Krakowie. Przez cztery lata pracował w szkole, jako nauczyciel informatyki, potem w urzędzie pracy jako administrator sieci i w jednym z krakowskich banków. Dopiero potem zaczął rozwijać własną firmę - usługi w zakresie sprzętu komputerowego, oprogramowania.  Zna świetnie system operacyjny linuks i to właśnie na tym systemie oparł pierwszy mały serwer, który był podłączony do Internetu. Pierwszy dłuższy link, około 9 km, zrobił ponad 3 lata temu. Jego firma BUK jest jednoosobowa, ale zatrudnia dwóch informatyków. Na terenie gminy Trzciana działa od blisko roku. Pierwsze instalacje zostały tu zrobione w grudniu 2004 roku. Z tymi okolicami jest związany jednak już od dawna, bo ma tutaj działkę i planuję osiąść na stałe. Jak sam twierdzi, ściągnęła go tu piękna okolica.

   - W Trzcianie nie było żadnego operatora, który mógłby zaoferować mieszkańcom tani i szeroki dostęp do Internetu. Zaproponowałem więc wójtowi współpracę. Na teren gminy Trzciana wszedłem już z pewnym doświadczeniem. Nie miałem tu żadnych problemów ani z załatwieniem spraw formalnych, ani z nową technologią, którą tu stosujemy (łącza magistralowe). Zaczęliśmy od szkół. Najpierw podłączyliśmy szkołę w Leszczynie, potem w Kamionnej. Tam też powstały węzły dla możliwości, niezbędne dla podłączenia osób prywatnych. Kolejną wsią była Kierlikówka. Stamtąd obejmujemy swoim zasięgiem także część Łąkty Dolnej. Niebawem zamontujemy w Kamionnej kolejny nadajnik, dzięki czemu będziemy mieć większy zasięg. Sieć działa stabilnie, bo od początku do tej pory były jedynie sporadyczne kilkunastogodzinne przerwy. To sieć radiowa o dwóch rodzajach łączy: magistralowych - szybkich, łączących węzły oraz z węzłów do odbiorców indywidualnych. Dostarczamy wszystkie elementy i wykonujemy całą instalację. Do końca bieżącego roku (2005) mamy promocję, polegającą na tym, że instalacja jest bezpłatna. Podpisujemy wtedy umowę na 18 miesięcy. Jeśli ktoś sobie życzy instalację na czas nieokreślony, wtedy kosztuje to 180 zł. Abonament kosztuje 50 zł netto (61 zł brutto). Oferujemy prędkości przesyłu 128 kilobitów, choć przy mniejszym obciążeniu sieci możliwa jest większa prędkość. Możemy jednak, po wyższych cenach, dostarczyć do klienta przesył rzędu 1 megabita. Nie ma limitu na ilość ściąganych danych. Prowadzimy pełny monitoring sieci, statystyki, co daje możliwość zobrazowania, jak obciążone jest łącze i jeśli jest potrzeba zwiększyć wielkość przesyłu. Do instalacji potrzebny jest sprawny komputer z systemem nowszym niż windows 98 - pierwsze wydanie. Gwarantujemy nieprzerwany dostęp do Internetu, za wyjątkiem czasu potrzebnego na konserwację, bądź rozbudowę sieci. Nie serwisujemy natomiast komputerów klientów. Także ochronę anten przed piorunami, każdy użytkownik musi zrobić we własnym zakresie. Firma nie ma swojej siedziby na terenie gminy Trzciana. Jeśli tu jesteśmy, to zwykle pracujemy w terenie. Naszymi punktami kontaktowymi są sołtysi poszczególnych wiosek, którzy przyjmują zgłoszenia osób chętnych do skorzystania z naszej oferty  - opowiada Piotr Wszołek.

    Z usług Biura Usług Komputerowych skorzystało już ponad 50 osób i firm. To np. wspomniane już szkoły, także świetlica w Kamionnej i Ujeździe.

wstecz