ANGIELSKI W ŚWIETLICY

      Jeden z programów Unii Europejskiej nazywa się "Młodzież" i jest skierowany do młodych, aktywnych ludzi, z fantazją, do osób, które chcą się uczyć i pomagać innym. Składa się z pięciu części zwanych akcjami. Różnią się one rodzajem wspieranej działalności. Łączą je wspólne cele: zrozumienie, czym jest zjednoczona Europa, poznanie rówieśników z innych krajów, zdobycie doświadczeń życiowych i zawodowych - to tylko niektóre z nich.

     Absolwentka wydziału socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - Dominika Kukla z Krakowa zainteresowała się akcją oznaczoną nr 3, zatytułowaną "Inicjatywy Młodzieżowe", a dokładniej jej ostatnią częścią - "Kapitałem Przyszłości". Jest on przeznaczony dla uczestników Wolontariatu Europejskiego. Dostają oni dofinansowanie na projekty związane z tym, co robili w trakcie wolontariatu. Już dwukrotnie była jako wolontariuszka na brytyjskiej wyspie Isle of Wight, gdzie pracowała wśród licznej tam polskiej społeczności, głównie weteranów II wojny światowej - lotników polskich dywizjonów walczących w bitwie o Anglię, żołnierzy gen Andersa itd. Spełniła więc jeden z warunków, który umożliwił jej ubieganie się o dotację na stworzony przez nią program pt. "Dajmy sobie szansę". Podstawowe cele tego programu to wyrównanie szans młodzieży wiejskiej w nauce języka angielskiego, drugi - to zachęcenie łakieckiej społeczności do pracy nad sobą i rozwijania przydatnych umiejętności, trzeci - integracja społeczności wiejskiej.

     Pomysł okazał się dobry i od lipca ubiegłego roku rozpoczął się w Świetlicy Wiejskiej w Łakcie Dolnej kurs języka angielskiego. - Początkowo zorganizowane zostały dwie grupy wiekowe - dzieci i młodzieży gimnazjalnej, ale szybko okazało się, że jest zapotrzebowanie na dokształcenie językowe młodzieży licealnej, przygotowującej się do egzaminu maturalnego, wobec tego zorganizowałam i taka grupę. Przez pewien czas była też grupa dorosłych, ale niestety, ze względu na rozliczne obowiązki - wykruszyła się. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, w soboty, a w okresie wakacyjnym i w czasie ferii także w piątki - opowiada autorka i jednocześnie realizatorka programu "Dajmy sobie szansę", dla której jest to kolejna już wolotariacka akcja, choć tym razem w ojczystym kraju i rodzinnej wiosce.

     Kiedy 15 stycznia 2005 roku spotkałem się z panią Dominiką, która obecnie jest nauczycielką języka angielskiego w XVIII LO w Krakowie, zastałem ją prowadzącą zajęcia z jedną z grup łąkieckiej młodzieży. Kursanci otrzymali bezpłatne podręczniki, a za zajęcia także nic nie płacą. Mogą korzystać z magnetowidu, telewizora, magnetofonu, a także komputera. Bardzo interesujące są także spotkania z rodowitymi Anglikami, któzy już dwukrotnie przyjechali do Łątkt i rozmawiali po angielsku z uczestnikami kursu. Jedną z nich jest gimnazjalistka Karolina Kukla. - O możliwości nauki języka angielskiego w świetlicy dowiedziałam się od koleżanki. Chodzę na zajęcia od początku i bardzo dużo z nich skorzystałam. Dzięki nim nie mam żadnych kłopotów z nauką angielskiego w szkole i mam cichą nadzieję na uzyskanie z tego przedmiotu oceny bardzo dobrej - powiedziała Karolina - uczennica klasy pierwszej trzciańskiego gimnazjum.

     Pani Dominika Kukla szykuje dla uczestników kursu kolejne niespodzianki. W marcu planuje spotkanie z kolejnym Anglikiem -  wizytatorem oświatowym, który współpracuje ze słynnym Uniwersytetem w Oxfordzie. Także na zakończenie kursu jego uczestnicy otrzymają w prezencie pewne niespodzianki. Już po kilku minutach pobytu na zajęciach widzę, że panuje tu miła atmosfera, ale jest to jednocześnie czas intensywnej pracy nad poprawą umiejętności językowych. - Cieszę się, że młodzież chętnie przychodzi na zajęcia i że chce się spotykać na świetlicy także ze względów towarzyskich - mówi pani Dominika, młoda nauczycielka, której tata pochodzi z Łakty Dolnej i która postanowiła pomóc swoim rodakom i dzięki środkom z Unii Europejskiej, udało się jej taką pomoc zorganizować.

Kursy prowadzi mgr Dominika Kukla. Zajęcia odbywają się w jednaj z sal Świetlicy Wiejskiej w Łąkcie Dolnej.
Najmłodsi uczestnicy kursów. Pamiątkowa fotografia jednej z grup.

wstecz