50 LAT OSP W UJEŹDZIE

50 lat OSP w Ujeździe.

   Świętująca 50-lecie działalności Ochotnicza Straż Pożarna w Ujeździe zorganizowała w dniu 30 kwietnia 2006 roku swój "Złoty Jubileusz". Rocznicowe obchody odbyły się na placu przed remizą. Kilka minut przed godziną 16 Komendant Gminny ZOSP RP w Trzcianie Stanisław Piasecki wprowadził przy dźwiękach Orkiestry Dętej OSP w Leszczynie strażackie pododdziały na plac uroczystości.

Powitanie ze strażakami.

    Punktualnie o godz. 16.00 Komendant Stanisław Piasecki złożył meldunek Prezesowi Zarządu Gminnego Oddziału ZOSP RP w Trzcianie Józefowi Nowakowi. Następnie rozpoczęła się Polowa Msza Święta, którą odprawił w intencji strażaków ks. proboszcz z Trzciany Władysław Midura. On też wygłosił homilię, w której przypomniał jak rodził się kult patrona strażaków - Świętego Floriana. Mówił także o roli strażaków oraz wyraził podziękowania za ich społeczną służbę, a Jubilatce - OSP w Ujeździe - złożył gratulacje.
    Po nabożeństwie wszystkich przybyłych na uroczystość, w tym gości: Kazimierza Sady - członka Zarządu Głównego ZOSP RP, kapitana Krzysztofa Kokoszkę - Komendanta Powiatowego PSP w Bochni, Tadeusza Olszewskiego - sekretarza Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bochni, Ryszarda Śliwę - Przewodniczącego Rady Gminy w Trzcianie, Józefa Nowaka - Wójta Gminy Trzciana i jednocześnie prezesa zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Trzcianie, Jacka Trzeciaka - kierownika Posterunku Policji w Trzcianie, księży, radnych, sołtysów, wszystkich strażaków, członków Strażackiej Orkiestry Dętej OSP w Leszczynie z kapelmistrzem Włodzimierzem Pietrasem i pozostałych gości powitał Stanisław Kowalczyk - prezesa zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Ujeździe. - Uroczystość dzisiejsza jest doniosłym wydarzeniem dla OSP w Ujeździe. Bardzo nam jest miło, że przybyli na nią zaproszeni goście i mieszkańcy wsi Ujazd - powiedział szef strażaków z Ujazdu. Przypomniał następnie historię OSP w Ujeździe [zobacz >>>]. Na jego prośbę, wszyscy zebrani minutą ciszy uczcili pamięć zmarłych strażaków - członków OSP Ujazd.

50 - lecie OSP Ujazd - dekoracja jednostki i jej sztandaru.

   Zebrani na placu przed remizą byli następnie świadkami ceremonii dekoracji OSP Ujazd srebrnym medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa". Przyznało go Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP w kwietniu 2006 roku. Medal, w towarzystwie Józefa Nowaka, przypiął na sztandarze jednostki druh Kazimierz Sady. Uchwałą nr 43/06 z 27 marca 2006 roku Prezydium Zarządu Wojewódzkiego w Krakowie medalem złotym "Za zasługi dla Pożarnictwa" odznaczeni zostali seniorzy - założyciele OSP w Ujeździe - druhowie: Józef Błasiński, Jan Leśniak, Jan Wilk. Po odczytaniu treści uchwały przez prowadzącego uroczystość druha Jerzego Dudka, aktu dekoracji dokonali: Kazimierz Sady i Józef Nowak.

  50 - lecie OSP Ujazd - przemówienia gości.

   Kolejnym elementem uroczystości były przemówienia gości. Jako pierwszy głos zabrał Wójt Gminy Trzciana - Józef Nowak. - Tradycyjnie, na początku maja, gromadzimy się na obchodach gminnych Święta Strażaka. Dzisiejsze uroczystości połączone są ze złotym jubileuszem OSP w Ujeździe. Odznaczeni dziś trzej założyciele tej jednostki, dali początek nowej historii tej miejscowości. Swoim zaangażowaniem, pracą, postawą, dali przykład młodym. Przekazali im chęć pracy dla dobra społeczności wiejskiej i całej gminy. Przekazali to synom i wnukom, którzy kontynuują tradycję. Chcę serdecznie podziękować obecnym druhom, strażakom, a przede wszystkim założycielom. Myślę, że to, co stało się na przestrzeni tych 50 lat tutaj, w Ujeździe, jest zasługą tych co zakładali straż i tych, którzy działają dzisiaj. Doskonale pamiętam czas, gdy w 1995 roku ta jednostka wybrała na swojego przywódcę Stanisława Kowalczyka i pod jego przywództwem, wspólnie z sołtysem tej wsi panem Kąckim rozpoczęła starania o budowę, tej oto remizy. Tu kiedyś był budynek starej szkoły. W nim działali kiedyś strażacy. Ale dzięki swojemu zaangażowaniu, patriotyzmowi lokalnemu potrafili doprowadzić do tego, że mają piękny budynek, którym szczycą się i cieszą. Dzięki ich pracy budynek wygląda tak wspaniale. Środki przekazane przez młodą gminę były niewielkie. Oni potrafili je pomnożyć i wykonać to, co dzisiaj podziwiamy. Wspólnymi siłami staraliśmy się o wyposażenie tej jednostki, Jest ono na miarę naszych możliwości. Myślę, że w najbliższej kadencji nowych władz, zarządu gminnego, te dwie jednostki, które oczekują na lekkie samochody bojowe, spełnią swe marzenia - powiedział Wójt, a swoje wystąpienie zakończył życzeniami dla wszystkich strażaków z terenu gminy z okazji Świętego Floriana. Podziękował im za duże zaangażowanie w działalność społeczną i niesienie pomocy w niebezpieczeństwie oraz złożył gratulacje odznaczonym.

50 - lecie OSP Ujazd - koncert Orkiestry Dętej OSP w Leszczynie.

  Potem kolejno przemawiali następni goście: Kazimierz Sady i Krzysztof Kokoszka. Pogratulowali jednostce jubileuszu i dokonań oraz złożyli strażakom życzenia. Po zakońćzeniu częsci oficjalnej i wyprowadzeniu z placu uroczystości strażackich pododdziałów rozpoczęła się część artystyczna. Na podium zaprezentowali się najpierw uczniowie z PSP w Kierlikówce, potem grupa wokalno - taneczna "Kasandra" z Nowego Wiśnicza, a na zakończenie koncertowała Strażacka Orkiestra Dęta OSP w Leszczynie, grająca pod batutą  Włodzimierza Pietrasa.

50-lecie OSP Ujazd - występ grupy "Kasandra".

     Przez całą nieoficjalną część uroczystośći czynny był strażacki bufet, serwujący pyszną grochówkę, kiełbaski, napoje. Rocznicową imprezę strażaków - ochotników z OSP w Ujeździe zakończyła plenerowa zabawa taneczna.

50-lecie OSP Ujazd - strażacki bufet.

WIĘCEJ O OSP UJAZD >>>

FOTOREPORTAŻ W 24 ODSŁONACH >>>

wstecz