PROTURYSTYCZNA INWESTYCJA W RDZAWIE

Rozbudowa budynku szkolnego w Rdzawie.

Zza ogrodzenia ukazują się mury dobudówki.

    Wielu przechodzących w pobliżu parku podworskiego w Rdzawie zastanawia się, co takiego się dziele przy budynku szkolnym. Trwają tam prace budowlane i ponad ogrodzenie ukazują się już czerwone mury. Już niebawem prace będą na ukończeniu. Robota trwa nie tylko na zewnątrz szkoły, ale także na poddaszu budynku. Okazuje się, że to kolejna proturystyczna inwestycja Gminy Trzciana. Właśnie w Rdzawie, na bazie budynku szkolnego powstaje Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji.

    Obiekt przeznaczony będzie dla potrzeb rekreacyjno-turystyczno-sportowych. Docelowo będą tu miejsca noclegowe, kuchnia, stołówka. Rozbudowane zostanie wielofunkcyjne boisko. Powstają nowe pomieszczenia, trwa modernizacja poddasza i dostosowanie do wymogów ruchu turystycznego. Pierwsze prace wykonano w kwietniu 2006 r. Obecnie wznoszone są mury dobudówki i równocześnie trwają prace na poddaszu, gdzie urządzane są pokoiki wraz z łazienkami.

Budowa Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Rdzawie. Budowa Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Rdzawie.
Budowa Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Rdzawie.  Budowa Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Rdzawie.

   Inwestycja, realizowana przez Urząd Gminy w Trzcianie, a wykonywana przez Zakład Usług Ogólnobudowlanych z Bochni, jest współfinansowana przez Program Odnowy Wsi oraz samorząd gminny. Ma się zakończyć w sierpniu bieżącego roku i już jesienią będzie można korzystać z nowej oferty turystycznej tej pięknie położonej wioski, która turystom i wczasowiczom ma do zaoferowania wiele atrakcji, m. in. otoczone piękną legendą Skałki - malowniczo położone w nurcie czyściutkiego potoku zwanego Pluskawką, park podworski z zabytkowymi drzewami (choć szkoda, że bez dworu, który został przeniesiony do skansenu w Nowym Sączu), piękne widoki, czyściutkie powietrze, duży stadion sportowy, oznaczone trasy rowerowe i piesze, lasy, w których nie brak grzybów, przydrożne figury i krzyże i wiele jeszcze obiektów dawnej zabudowy wiejskiej. W planach jest również urządzenie wypożyczalni sprzętu sportowego.
    Jeśli gminie uda się zdobyć kolejne środki, urządzony zostanie także mały skansen. W ten sposób właśnie Rdzawa, która przez wiele lat była kiedyś miejscem wakacyjnego wypoczynku harcerzy, znów zacznie pełnić rolę centrum turystycznego Gminy Trzciana.

 wstecz.