VIII. BIESIADA AGROTURYSTYCZNA W SIEDLCU

VIII. Biesiada Agroturystyczna w Siedlcu. VIII. Biesiada Agroturystyczna w Siedlcu.

    27 sierpnia 2006 roku, już po raz ósmy w Siedlcu (gmina Bochnia), w miejscowym Wiejskim Domu Ludowym, odbyła się Biesiada Agroturystyczna "W Artystycznej Dolinie". Swoje stoiska ze smaczną, pięknie przyrządzoną żywnością prezentowali rożni   wystawcy i gospodarstwa agroturystyczne, swoje produkty i warsztaty przedstawiali rzemieślnicy i twórcy ludowi. W tym roku prezentowało się dziesięciu wystawców oraz dziewięciu rzemieślników i artystów ludowych. Podczas Biesiady można było zakupić wyroby rękodzieła artystycznego (rzeźba w drewnie, garncarstwo, ceramika, tkactwo) oraz próbować serwowanych potraw i wspólnie biesiadować.
    Podczas Biesiady odbył się konkurs na najlepsze stoisko promocyjne. Oceniano oryginalność, umiejętność promocji, różnorodność ofert i eksponatów wreszcie same potrawy regionalne. Trzyosobowe jury z przewodniczącą wicewójt gminy Bochnia Eugenią Ignacyk, pierwszą nagrodę przyznało ekipie reprezentującej Urząd Gminy-Miasta Niepołomice, które wspólnie z tamtejszym Kołem Gospodyń Wiejskich zaprezentowało aż trzy stoiska. Drugą nagrodę otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Siedlca, a dwie równorzędne trzecie Koło Gospodyń Wiejskich z Krasne-Lasocice oraz Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Stańdo" z Trzciany.

VIII. Biesiada Agroturystyczna w Siedlcu. VIII. Biesiada Agroturystyczna w Siedlcu.
VIII. Biesiada Agroturystyczna w Siedlcu. VIII. Biesiada Agroturystyczna w Siedlcu.

   Gmina Trzciana uczestniczyła w Biesiadzie już po raz kolejny. W tym roku na swoim stoisku prezentowała m. in. przetwory z gospodarstwa państwa Muchów z Kamionnej (kompoty , marynowane ogórki i papryka), jabłka z gospodarstwa państwa Chojeckich z Leszczyny, dębową dechę z przysmakami od państwa Stańdo (różnego rodzaju wędliny i wyroby masarskie przygotowane według staropolskiej receptury i bez konserwantów i to właśnie ta prezentacja zajęła 3 miejsce), obrazy wyszywane na kanwie przez panie: Renatę Paruch i Katarzynę Mucha z Kamionnej, wyroby koronkarskie pani Felicji Bednarz z Kamionnej, dekoracje kwiatowe i owocowe przygotowane przez Aldonę Rosiek. Ponadto zaprezentowano atrakcje gospodarstwa agroturystycznego "Pod Lasem" państwa Nowaków z Kamionnej, w tym nalewki na malinach i suszonych śliwkach. Wielu było chętnych również na kołacz z serem tzw. "łopaciarz", chleb pieczony w piecu chlebowym i smalec ze skwarkami w kamionkowym garnku.

VIII. Biesiada Agroturystyczna w Siedlcu. VIII. Biesiada Agroturystyczna w Siedlcu.

   Dużo działo się także na rozstawionej w sąsiedztwie scenie. Zaprezentowano tu obrzęd dożynkowy, tańce ludowe w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Siedlecanie", Orkiestrę Dętą z Sobolowa, a na finał wystąpił zespół "Coach", grający muzykę country.
    Podczas Biesiady Agroturystycznej przeprowadzona została zbiórka pieniędzy na rzecz Fundacji Tomograf dla Bochni im. dr Anny Trzaski - Wilkońskiej. Ponadto Klub Samochodów Terenowych "Jedynka" zorganizował za symboliczną złotówkę atrakcyjną przejażdżkę dla uczestników, z której dochód został przeznaczony na rzecz Fundacji. Organizatorami imprezy byli Wójt Gminy Bochnia, Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Bochni, Wiejski Dom Ludowy w Siedlcu.

wstecz