TRZCIAŃSCY LUDOWCY NA OPŁATKU W OSTROWIE KRÓLEWSKIM

Opłatek Ludowy 2007. Opłatek Ludowy 2007.
Opłatek Ludowy 2007. Przybyłych gości powitał Wójt Rzezawy Józef Słonina, a po nim przemawiał Prezes ZP PSL w Bochni Henryk Czech.

  13 stycznia 2007 roku, w świetlicy OSP w Ostrowie Królewskim (Gmina Rzezawa) miał miejsce tradycyjny "Ludowy Opłatek" - noworoczne spotkanie aktywu Polskiego Stronnictwa Ludowego z terenu powiatu bocheńskiego. Przypomnijmy, że ludowcy witali miniony rok w Świetlicy Gminnej w Trzcianie i była to bardzo udana impreza.
    Tegoroczne spotkanie ludowców miało znakomitych gości. Byli to m. in. Prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Krakowie, Poseł Wiesław Woda, Członek Zarządu Krajowego Izb Rolniczych - Roman Kotowicz, radni powiatowi: Katarzyna Korta, Halina Rudkowska, Ryszard Tomczyk, Prezes Związku Powiatów Polskich i jednoczesnie Członek Rady Naczelnej PSL - Ludwik Węgrzyn, Dyrektor Powiatowego Szpitala w Bochni - Wojciech Szafrański, Zastępca Komendanta Powiatowej Komendy Policji w Bochni - Jerzy Bieżychudek, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Bochni - Krzysztof Kokoszka i Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bochni - Wacław Majcher. Byli także wójtowie Rzezawy - Józef Słonina, Drwini - Andrzej Kular i Żegociny Jerzy Błoniarz.
    Wśród obecnych na sali była delegacja członków Koła Gminnego PSL w Trzcianie, z Panią Prezes Reginą Wojewoda na czele. Towarzyszyli jej Eugeniusz Burek i Edward Mech.

Opłatek Ludowy 2007. Opłatek Ludowy 2007.

    Opłatkowe spotkanie rozpoczęto kolędą "Wśród nocnej ciszy", którą zaśpiewano przy akompaniamencie   Orkiestry Dętej OSP Okulice, dyrygowanej przez Krzysztofa Dziadowca. Gminę Rzezawa przedstawił jej nowy wójt - Józef Słonina. - To mała gmina licząca 11 sołectw i ponad 10 tysięcy mieszkańców. jest biedna, ale bardzo gościnna gmina i mająca głeboką ludowość, chociaż ostatnio było to mniej eksponowane - powiedział gospodarz spotkania.
     Uczestników spotkania powitał i przemówienie okolicznościowe wygłosił Prezes Zarządu Powiatowego PSL w Bochni Henryk Czech. Potem przemawiali także poseł Wiesław Woda i Ludwik Węgrzyn. Podczas spotkania nowym członkom PSL wręczono legitymacje członkowskie, a Wiesław Woda wręczył odznaczenie Polskiego Stronnictwa Ludowego "Złotą Koniczynkę" Eugeniuszowi Górze. To samo wyróżnienie za wieloletnią, aktywna działalność w Stronnictwie przyznano także nieobecnemu na spotkaniu - Mieczysławowi Trojanowi z Żegociny.

Opłatek Ludowy 2007. Opłatek Ludowy 2007.
Opłatek Ludowy 2007. Opłatek Ludowy 2007.

    Nestor bocheńskich ludowców, prezes Koła PSL w Ostrowie Królewskim Stanisław Jagła odczytał zebranym specjalnie na tę okoliczność napisany wiersz, a następnie proboszcz z Borku ks. prałat Stanisław Mucha dokonał poświęcenia opłatków i rozpoczęła się trwająca długo (uczestniczyło ponad 120 osób) ceremonia składania sobie noworocznych życzeń i łamania się opłatkiem.
    Przed zgromadzonych wystąpił z gwiazdą Jerzy Guzik z Bochni. Rozpoczęło się kolędowanie. Spotkanie zakończyło biesiadowanie przy stołach zastawionych przez gościnnych gospodarzy ciastami i napojami. Zaserwowano także danie gorące.
    Tradycja ludowców z bocheńszczyzny została więc utrzymana i trzeba się spodziewać, że za rok podobna uroczystość mieć będzie miejsce w jednej z południowych gmin powiatu.

wstecz