VI. GMINNY KONKURS RUCHU DROGOWEGO

VI. Gminny Konkurs Ruchu Drogowego.

   Wymyślony sześć lat temu przez nauczycielki PSP w Łąkcie Dolnej "Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym - Bądź Bezpieczny na Drodze"" nie jest jedynie sprawdzianem wiedzy teoretycznej uczniów klas czwartych szkół podstawowych. Panie: Celina Piskorz i Jolanta Młyńska postanowiły bowiem sprawdzić także umiejętność jazdy na rowerze oraz poruszania się w ruchu drogowym. Łąkta Dolna to miejsce znakomite na taki konkurs, bo jest tu małe miasteczko ruchu drogowego.
   W tym roku aura przeszkodziła nieco organizatorom i uniemożliwiła rozegranie jednej z trzech konkurencji w miejscu, gdzie ją zaplanowano. Młodzi rowerzyści musieli więc zamiast na boisku sportowym pokonywać rowerowy tor przeszkód w niewielkiej salce gimnastycznej szkoły.

 VI. Gminny Konkurs Ruchu Drogowego. VI. Gminny Konkurs Ruchu Drogowego.
VI. Gminny Konkurs Ruchu Drogowego. VI. Gminny Konkurs Ruchu Drogowego.

   Rywalizację w dniu 16 maja 2007 roku uczniowie rozpoczęli od pisania testu 21 pytań. Mogli w nim uzyskać 63 punkty. Najlepiej w tej części turnieju poradzili sobie: Artur Wolak z Łąkty Dolnej (60 pkt.), Kamil Wiktor z Kamionnej i Kamil Błasiński z Kierlikówki (obaj po 57 punktów).
    Z kolei rowerowy tor przeszkód najsprawniej pokonali: Dawid Stochel z Leszczyny (2 punkty karne) oraz Kamil Foryś z Kierlikówki (3 punkty karne).
    Wszystkie przejazdy uważnie obserwowali policjanci - pani Katarzyna Kaczmarek z Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni, Jacek Trzeciak - kierownik Posterunku Policji w Trzcianie i trzciański dzielnicowy pan Adam Tatko.

 VI. Gminny Konkurs Ruchu Drogowego. VI. Gminny Konkurs Ruchu Drogowego.
VI. Gminny Konkurs Ruchu Drogowego. VI. Gminny Konkurs Ruchu Drogowego.

   Ustanie opadów deszczu umożliwiło przeprowadzenie w zaplanowanym miejscu trzeciej konkurencji - jazdy w miasteczku ruchu drogowego. Najlepiej spisali się tu gospodarze, czyli uczniowie PSP w Łąkcie Dolnej, którzy w komplecie (drużynę stanowiło 4 zawodników z klas czwartych) przejechali miasteczko bezbłędnie. Trzeba jednak dodać, że to właśnie w miasteczku rowerzyści radzili sobie najlepiej. Aż 8 rowerzystów ( z 16 startujących) nie zrobiło tu żadnego błędu. O końcowej klasyfikacji musiała więc zdecydować punktacja łączna z 3 konkurencji. Od wyniku testu odejmowano punkty karne za błędy na torze przeszkód i w miasteczku ruchu drogowego.
   W czasie oczekiwania na podliczenie wyników i wypisanie dyplomów krótka pogadankę o bezpieczeństwie w ruchu drogowym wygłosił Jacek Trzeciak. Rozdał także uczniom różnokolorowe odblaski oraz broszury o zasadach poruszania się po drogach publicznych.

VI. Gminny Konkurs Ruchu Drogowego. VI. Gminny Konkurs Ruchu Drogowego.

    Podczas ceremonii ogłoszenia wyników prowadzący tę część imprezy Jacek Trzeciak pogratulował uczniom dobrej wiedzy i umiejętności oraz powiedział, że wszyscy uczestnicy tego turnieju zdali już egzamin na kartę rowerową i ta właśnie informacja była najradośniej przyjęta przez czwartoklasistów. Potem zostały wręczone nagrody i dyplomy. Turniej rozgrywany jest zarówno indywidualnie, jak i zespołowo. W tym roku indywidualnie najlepszym okazał się Artur Wolak z PSP w Łąkcie Dolnej (54 pkt.), który wyprzedził koleżankę z klasy - Kingę Błoniarz (49 pkt.). 48 punktów zdobyło czterech uczniów: Kamil Wiktor z Kamionnej, Katarzyna Zięba z Kamionnej oraz Kamil Foryś z Kierlikówki i Dawid Stochel z Leszczyny. Jury zdecydowało przyznać III miejsce Kamilowi Wiktorowi, który z całej czwórki uzyskał najwięcej punktów w teście wiadomości.
    W klasyfikacji drużynowej (sumowano wyniki trzech najlepszych zawodników) triumfowała reprezentacja PSP w Łąkcie Dolnej (Kinga Błoniarz, Artur Wolak, Bartłomiej Śliwa, Dominik Janiczek - 140 pkt.). To podopieczni pani Danuty Kupiec. Nagrodą dla zespołu był piękny puchar, ufundowany - podobnie jak wszystkie nagrody rzeczowe - przez Urząd Gminy w Trzcianie. Drugie miejsce wywalczyli podopieczni pana Andrzeja Rośka - reprezentacja PSP w Kierlikówce (Marta Korta, Michał Grabowski, Kamil Błasiński, Kamil Foryś). Drużyna uzyskała 135 punktów. Miejsce trzecia - podopieczni pani Katarzyny Jachorek - PSP w Leszczynie, a czwarte - uczniowie pana Pawła Łąckiego - PSP w Kamionnej.

VI. Gminny Konkurs Ruchu Drogowego. VI. Gminny Konkurs Ruchu Drogowego.

    Turniej rowerowy ma same zalety i chyba na długo wpisał się do kalendarza licznych imprez o charakterze gminnym organizowanych w PSP w Łąkcie Dolnej. Dodatkowym atutem tej imprezy jest współpraca szkoły z policją oraz samorządowymi władzami gminy. Oby takich przedsięwzięć, mających na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, było jak najwięcej.

wstecz