ŚWIĄTECZNY PROJEKT W PSP W KIERLIKÓWCE

Świąteczny projekt w PSP w Kierlikówce.

     Zrealizować określone przedsięwzięcie dydaktyczno - wychowawcze metodą projektu wymaga zgodnej współpracy całej społeczności szkoły tj. uczniów, nauczycieli i rodziców. Tego trudnego i wymagającego ogromnego zaangażowania zadania podjęła się Publiczna Szkoła Podstawowa w Kierlikówce. 17 grudnia 2007 roku uczniowie, niektórzy rodzice i zaproszeni goście mogli zobaczyć końcowy efekt wspólnej pracy -  barwne, urozmaicone widowisko zaprezentowane przez uczniów w świątecznej scenografii, którego głównym motywem były Święta Bożego Narodzenia. Wystawa konkursowych prac, wiersze, świąteczne piosenki, pastorałki, kolędy i jasełka w wykonaniu najmłodszych uczniów, a także przygotowane dla gości świąteczne prezenty, pozwalały poczuć, że Święta już blisko. Spotkanie w mini salce gimnastycznej szkoły było także okazją do krótkiego podsumowania minionego roku i wręczenia nagród laureatom szkolnych konkursów.

    Prezentacja świątecznego projektu miała miejsce w salce gimnastycznej szkoły. Pani dyrektor I. Sroka przedstawiła uczniom ostatnie sukcesy uczniów szkoły.
Prezentacja świątecznego projektu miała miejsce w salce gimnastycznej szkoły. Pani dyrektor I. Sroka przedstawiła ostatnie sukcesy uczniów szkoły.

    Prezentacja projektu nieco się opóźniła z powodu małej awarii instalacji centralnego ogrzewania oraz oczekiwania na zaproszonych gości, którzy jednak się nie pojawili. Ale potem już wszystko przebiegało zgodnie ze scenariuszem napisanym przez panią Marię Kącką, która cały ten projekt realizowała przy ścisłej współpracy z wszystkim nauczycielami szkoły. W przygotowaniu scenografii oraz strojów dla uczniów występujących w programie artystycznym pomogli także rodzice. W tej ważnej szkolnej uroczystości reprezentowała ich Przewodnicząca Rady Rodziców pani Marzanna Pączek. Role prowadzących prezentację pełnili - pani Maria Kącka i przewodniczący samorządu szkolnego Maciej Król.
    Na początku tego odświętnego spotkania głos zabrała pani Izabela Sroka - dyrektorka szkoły. - Witam serdecznie miłych gości. Muszę w imieniu pani wizytator Haliny Olszewskiej przeprosić za jej nieobecność z powodu niedyspozycji zdrowotnej  - powiedziała pani Izabela Sroka. Pani dyrektor podziękowała samorządowi gminnemu za tę inwestycję, jak również za środki z funduszu antyalkoholowego, które szkoła pozyskała na realizację różnych projektów. Przedstawiła także ostatnie osiągnięcia uczniów z PSP w Kierlikówce: do eliminacji powiatowych Małopolskiego Konkursu Humanistycznego zakwalifikował się Michał Grabowski z klasy piątej, który zajął również II miejsce w Gminnym Konkursie Językowo - Ortograficznym w Łąkcie Dolnej. Sportowym sukcesem szkoły było zajęcie I miejsca w wojewódzkich biegach przełajowych przez Macieja Króla. Ten sam uczeń grał w szkolnej reprezentacji piłki nożnej, która w IV. Międzygminnym Turnieju Halowym Piłki Nożnej, rozegranym w Leszczynie, zajęła II miejsce, przywożąc okazały puchar. Drużyna ta kilka tygodni wcześniej wygrała podobne zawody w Trzcianie, awansując do rozgrywek szczebla powiatowego. Osiągnięcia uczniów nagrodzono burzliwymi oklaskami.
    W przedświąteczny nastrój wprowadził zebranych ks. Marek Wachowicz - proboszcz z Kierlikówki, który w tutejszej szkole uczy religii. - Za tydzień, w poniedziałek, gdy zapadnie zmrok i zapali się pierwsza gwiazdka na niebie zasiądziemy wszyscy do wigilijnych stołów, by świętować bardzo ważne wydarzenie sprzed ponad dwóch tysięcy lat - narodzenie Bożego Dziecięcia. Z tym wydarzeniem związane jest wiele zwyczajów. My gromadzimy się w domach rodzinnych, by złożyć sobie życzenia. W tę atmosferę wprowadzą nas swoimi występami uczniowie - powiedział ksiądz proboszcz.

W tematykę projektu wprowadził ks. proboszcz Marek Wachowicz. Prezentację projektu prowadzili: pani Maria Kącka i Maciej Król.
W tematykę projektu wprowadził ks. proboszcz Marek Wachowicz. Prezentację projektu prowadzili: pani Maria Kącka i Maciej Król.

    O programie prezentacji opowiedzieli - Maciej Król i opiekunka szkolnego samorządu - pani Maria Kącka. Potem już zabrzmiały okolicznościowe wiersze, piosenki, kolędy, pastorałki, a uczniowie oddziału przedszkolnego wspierani przez starsze koleżanki i kolegów z klasy czwartej zaprezentowali jasełka.   
    Uroczystość rozpoczęły piosenką "Jest taki dzień", przebrane w stroje aniołów uczennice klasy V i VI. Ciekawostki związane z obchodami Bożego Narodzenia w kilku krajach Unii Europejskiej opowiedzieli uczniowie klasy II. Montaż słowno - muzyczny o tematyce świątecznej przedstawili uczniowie klasy pierwszej i trzeciej. Nie mogło w tym dni zabraknąć śpiewu jednej z najpopularniejszych w świecie kolęd. "Cicha noc", odśpiewanej tym razem w języku niemieckim i angielskim. Przy śpiewie tej kolędy wspierał koleżanki grający na klarnecie Konrad Szumański.

Prezentacje uczniów kolejnych klas. Prezentacje uczniów kolejnych klas.
Prezentacje uczniów kolejnych klas. Prezentacje uczniów kolejnych klas.
Prezentacje uczniów kolejnych klas. Prezentacje uczniów kolejnych klas.
Prezentacje uczniów kolejnych klas. Prezentacje uczniów kolejnych klas.
Prezentacje uczniów kolejnych klas.

     Wszystko to odbywało się w scenografii, której elementem były m. in. mała betlejemska szopka oraz kartki świąteczne i witraże o tematyce bożonarodzeniowej przygotowane przez uczniów na szkolny konkurs plastyczny. W sali stała już ubrana choinka z ozdobami przygotowanymi przez uczniów. Świątecznymi dekoracjami ozdobione zostały także pomieszczenia klasowe, okna oraz szkolne korytarze. - Jak powiedział prezentujący te prace uczeń - wszystko to wymagało wiele cierpliwości i dokładności. Najciekawsze prace w postaci świątecznych witraży, jak również małe, świąteczne stroiki przekazano zaproszonym gościom.
    Oprócz konkursu plastycznego na najpiękniejszy witraż i kartkę świąteczna uczniowie pisali także wypracowania. Opisywali w nich świąteczne zwyczaje i podawane w tym okresie potrawy. Nauczycielska komisja dokonała oceny tych prac. Autorzy wyróżnionych prac otrzymali z rąk pani dyrektor sympatyczne nagrody.

Świąteczny prezent dla gościa - pani Marzanny Pączek. Prezentacja nagrodzonej pracy Wojciecha Wołowca.
Świąteczny prezent dla gościa - pani Marzanny Pączek. Prezentacja nagrodzonej pracy Wojciecha Wołowca.
Nagrodzone prace plastyczne uczniów. Nagrodzone prace plastyczne uczniów.
Nagrodzone prace plastyczne uczniów.
Ceremonia wręczania nagród. Ceremonia wręczania nagród.
Ceremonia wręczania nagród.
Goście uroczystości. Podziękowania od dyrektorki szkoły.

     Na zakończenie półtoragodzinnego spotkania głos ponownie zabrał pani dyrektor Izabela Sroka. Podziękowała wszystkim osobom, które pracowały nad przygotowaniem, realizacją i prezentacja efektów realizacji świątecznego projektu, a potem złożyła świąteczne życzenia. - Dziękuję Wam za przepiękną uroczystość, za wspaniały śpiew, piękne prace. - Niech tegoroczne Święta i całe Wasze życie będą pełne radości, obyśmy my tu wspólnie i zawsze byli pełni tych pozytywnych uczuć i energii, jaka przepełniała dzisiaj nasze serca - powiedziała pani Izabela Sroka. Uczniom, pracownikom szkoły i rodzicom podziękowała także główna organizatorka przedsięwzięcia - pani Maria Kącka.
    "Kiedy już zabłyśnie na niebie pierwsza gwiazda w tę wigilijną noc, niech ogarnie nas uczucie radości, miłości i szczęścia tak silne, by trwało przez cały kolejny rok"" - tej treści życzenia kończące prezentację świątecznego projektu przekazuje społeczność kierlikowskiej szkoły wszystkim Internautom.

wstecz