MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI STRAŻAKÓW Z TRZCIANY

 Msza święta za strażaków.  Msza święta za strażaków.
Kościół parafialny w Trzcianie podczas nabożeństwa w intencji trzciańskich strazaków.

    W niedzielę 4 maja 2008 roku, w wielu polskich wsiach i miastach odbyły się uroczystości związane z przypadającym na ten dzień Dniem Strażaka. Strażaków - ochotników i zawodowców jest w Polsce ponad pół miliona. Ich Patronem jest rzymski legionista, żyjący w na przełomie II i III w. n. e. męczennik za wiarę - Św. Florian, który z rozkazu namiestnika Akvilinusa został utopiony w rzece Enns 4 maja 230 roku tylko za to, że ten pośpieszył z pomocą 40 uwięzionym chrześcijanom.
     W Gminie Trzciana strażacy - ochotnicy mają jednostki w każdym sołectwie. To w sumie ponad setka ludzi gotowych do poświęcenia własnego zdrowia lub nawet życia dla ratowania życia i majątku innych ludzi. Potwierdzili to swoim działaniem trzciańscy strażacy w grudniu 2007 roku, podczas akcji ratowniczej w Trzcianie.

Msza święta za strażaków. Msza święta za strażaków.

     W ich intencji modlili się więc w trzciańskim kościele nie tylko celebrujący mszę świętą księża: Iwan Cabaj i kanonik Władysław Jemioło, ale także parafianie, którzy licznie przybyli na to nabożeństwo do kościoła. Mogli modlitwą dziękować Bogu i Patronowi Strażaków - Św. Florianowi za opiekę nad ochotnikami z Trzciany. Ta straż należy do najstarszych w powiedzie, gdyż została założona w 1880 roku. Przez ponad 120 lat aktywnie działała na rzecz swojego środowiska i robi to także dzisiaj. W strażackich szeregach dostrzec można wielu młodych ludzi. To wychowankowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, które od 2001 roku działają przy jednostce i przyniosły jej już sporo chwały. Kto bowiem przynajmniej raz dozna satysfakcji z tego, że pomógł ludziom będącym w potrzebie, będzie to robił nadal.

   Msza święta za strażaków.  Przemarsz z kościoła do remizy.

   Po zakończonym nabożeństwie strażacy przemaszerowali ze swoim pocztem sztandarowym do remizy, by tam w świetlicy spotkać się, odprężyć, poświętować.
   Życzmy wszystkim strażakom satysfakcji z wykonywanej społecznie pracy, dumy z osiągnięć, docenienia ze strony społeczeństwa i władz i jeszcze lepszej realizacji często wypisanego na strażackich sztandarach hasła: "Bogu na chwałę - ludziom na pożytek".
 

Foto: Jakub Stańdo

wstecz