WIRUS GRYPY ŚWIŃ - KOMUNIKAT GŁÓWNEGO INSPEKTORATU SANITARNEGO

    W związku z wystąpieniem przypadków zakażenia wirusem grypy świń typu A/H1N1 u ludzi w USA i Meksyku Główny Inspektorat Sanitarny wydał stosowny komunikat.

     Do 26 kwietnia (godz. 19) CDC potwierdziło 20 przypadków zakażenia człowieka wirusem grypy świń typu A (H1N1) na terenie Stanów Zjednoczonych. 7 przypadków wystąpiło w Kalifornii, 2 w Kansas, 8 w Nowym Jorku, 1 w Ohio, 2 w Teksasie. Trwa dochodzenie epidemiologiczne mające na celu określenie źródła zakażenia i ewentualną identyfikację kolejnych osób zakażonych.

     24 kwietnia Rząd Meksyku poinformował o 3 ogniskach grypy świń typu A (H1N1). W dystrykcie federalnym Meksyku od 18 marca zgłoszono 854 przypadki zapalenia płuc w stolicy kraju (Mexico City). 59 z nich zmarło. W San Luis Potossi w środkowym Meksyku stwierdzono 24 przypadki z objawami grypopodobnymi, w tym 3 zgony. W Mexicali, w pobliżu granicy z USA stwierdzono 4 przypadki z objawami grypopodobnymi - brak zgonów. Obecnie trwa dochodzenie epidemiologiczne i dalsze badania wirusologiczne zarówno w Meksyku, jak i USA.

     Wirus grypy świń typu A/H1N1 wyizolowany w Meksyku i USA nie był wcześniej stwierdzany u ludzi i świń. Z dotychczasowych analiz wynika, że wirus ten jest oporny na amantadynę i rymantadynę, ale wrażliwy na oseltamivir i zanamivir. Wirusy zidentyfikowane w Meksyku i USA są genetycznie identyczne. Większość przypadków wystąpiło u zdrowych i młodych ludzi. Z tego względu, że doszło do zakażenia ludzi wirusem pochodzącym od zwierząt, ze względu na geograficzne rozprzestrzenienie się wirusa, a także nietypowe grupy wiekowe, które zostały dotknięte na zaistniałą sytuację należy zwrócić szczególną uwagę.

      WHO pozostaje w ścisłym kontakcie z władzami USA, Meksyku i Kanady w celu dokładnego wyjaśnienia sytuacji. Więcej informacji na temat grypy świń znajduje się na stronie internetowej GIS w dziale Grypa.

     W związku ze stwierdzeniem wystąpienia przypadków zakażeń wirusem grypy świń typu A H1N1u ludzi w Meksyku i Stanach Zjednoczonych Główny Inspektorat Sanitarny zaleca:

Wyjeżdżającym za granicę:

- bezwzględne stosowanie się do wszelkich zaleceń miejscowej służby zdrowia,
- unikanie bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy grypopodobne,
- pozostanie w domu, jeśli u danej osoby wystąpią objawy grypopodobne,
- podczas kaszlu i kichania, zakrywanie ust i nosa chusteczką (pomoże to zapobiec
zakażaniu wirusem innych osób),
- częste mycie rąk wodą z mydłem,
- unikanie dotykania rękami oczu, nosa i ust.

W przypadku wystąpienia objawów chorobowych, natychmiastowy kontakt z lekarzem.

Wracającym do kraju:

Jeżeli, w ciągu około 10 dni od powrotu do kraju wystąpią objawy chorobowe typu:

- podwyższona temperatura ciała,
- osłabienie,
- kaszel,
- brak apetytu,
- katar,
- ból gardła,

trzeba niezwłoczne zgłosić się do lekarza i poinformować go o pobycie w rejonie występowania wirusa grypy świń typu A/H1N1.

[inf. prasowa]

     Do tej pory w Polsce nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia człowieka wirusem grypy świń. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie monitorują sytuację w Małopolsce. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego posiada plan zabezpieczenia Małopolski na wypadek epidemii.
Straż Graniczna oraz służby lotniskowe zostały poinformowane o objawach choroby, a lotnisko w Balicach jest przygotowane na sytuację przyjęcia chorych pasażerów. Pasażerowie powracający z krajów, w których wystąpiła grypa świń otrzymują ulotki z informacją o chorobie oraz o tym, jak postępować gdy wystąpią jej objawy.
Grypę świń u ludzi stwierdzono w Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii. Jest to choroba wywoływana przez wirus H1N1. Objawia się głównie kaszlem, katarem, gorączką i osłabieniem. Jest to ciężka choroba, która może zakończyć się śmiercią w wyniku zapalenia płuc.

Co to jest grypa świń?
Grypa świń jest chorobą układu oddechowego świń powodowaną przez wirusy grypy typu A. U świń wirusy te powodują liczne zachorowania, jednakże śmiertelność na skutek zakażenia jest niska. Wirus grypy świń typu A/H1N1 został wyizolowany po raz pierwszy u świń w 1930.

Czy ludzie mogą zachorować na grypę świń?
Zwykle wirusy grypy świń nie zakażają ludzi. Jednakże wcześniej dochodziło do sporadycznych przypadków zakażeń, najczęściej na skutek bezpośredniego kontaktu z tymi zwierzętami (np. dzieci bawiące się blisko zwierząt lub pracownicy ferm). Obecnie stwierdzono jednak udokumentowane przypadki przeniesienia wirusów grypy świń bezpośrednio z człowieka na człowieka.

Jakie są objawy grypy świń u ludzi?
Objawy są podobne do tych towarzyszących grypie sezonowej, w tym np. gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel. U niektórych osób wystąpił katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.

Czy można zarazić się wirusem grypy świń przez zjedzenie wieprzowiny?
Nie. Grypa świń nie przenosi się przez żywność. Nie można zarazić się grypą świń przez zjedzenie mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych. Jedzenie prawidłowo przygotowanego i poddanego obróbce termicznej mięsa jest bezpieczne.

Jak rozprzestrzenia się grypa świń?
Grypa może przenosić się bezpośrednio ze świń na ludzi i z ludzi na świnie. Do zakażenia ludzi dochodzi najczęściej poprzez bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami. Może również dochodzić do przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka.

Wiecej informacji można znaleźć na stronie Państwowej Inspekcji Sanitarnej: www.pis.gov.pl 

 wstecz