ŚWIĘTO POWIATU BOCHEŃSKIEGO I GMINY TRZCIANA - DZIEŃ DRUGI

Stadion w Rdzawie okazał się znakomitym miejscem na takie imprezy. Wicestarosta Tomasz Całka i Wójt Józef Nowak.

Stadion w Rdzawie okazał się znakomitym miejscem na takie imprezy.

Wicestarosta Tomasz Całka i Wójt Józef Nowak.

      Scenariusz pogodowy drugiego dnia "Święta Powiatu Bocheńskiego i Gminy Trzciana" była prawie taki sam, jak sobotni. Przedpołudnie z zachmurzonym niebem i opadami deszczu, popołudnie - piękna, słoneczna pogoda. W sobotę było skromnie i kameralnie, w niedzielę hucznie i z rozmachem. Na stadion w Rdzawie i w jego okolice przybyło około 2 tysięcy ludzi, pragnących obejrzeć występy artystyczne i zapoznać się z prezentacjami poszczególnych gmin powiatu. Specjalne autobusy przywoziły gości z Bochni. Wśród publiczności można było dostrzec mieszkańców wszystkich gmin i miast powiatu. Przybyli także zaproszeni goście, m. in. Zbigniew Ćwiąkalski - były minister sprawiedliwości, Stanisław Sorys - wicewojewoda małopolski, Wiesław Woda - poseł.
     Kilka minut po godzinie 14 Wicestarosta Bocheński Tomasz Całka i Wójt Gminy Trzciana dokonali otwarcia imprezy, która odbywa się corocznie w innej gminie powiatu. Zaraz po nich rozpoczęły się taneczno - muzyczne prezentacje zespołów działających w poszczególnych gminach.
Jako pierwsza zagrała i zaśpiewała kapela zespołu "Siedlecanie". Inny rodzaj muzyki zaprezentowała gmina Rzezawa. Promowała ją na Święcie Powiatu Bocheńskiego utytułowana Orkiestra Dęta z Okulic, po występie której zatańczył jeszcze dziewczęcy zespół cziliderek "Batocado". Rzezawa swój program wzbogaciła jeszcze o taniec z foliami, zaprezentowany przez Grupę Teatralną "Lustro" na płycie boiska, po lewej stronie sceny. Gmina Łapanów pokazała publiczności zespół wokalny "Astravox" oraz kabaret "Zez", działające przy łapanowskim Domu Kultury. Kolejne dwie prezentujące się gminy wsparły swoją promocję muzyką ludową: Drwinia - muzyką w wykonaniu rodzinnej Kapeli Ludowej "Groblanie", a Żegocina - pieśniami i tańcem Zespołu Pieśni i Tańca "Łąkta", któremu towarzyszyła Kapela Ludowa z Żegociny. Interesującą, choć bardzo egzotyczną i trudną w odbiorze muzykę  zaprezentowała grupa "Ładni Ludzie" reprezentująca miasto Bochnia. Gminę Lipnica Murowana reprezentował Zespół Tańca Nowoczesnego "Sampi", który zaprezentował mało jeszcze w Polsce popularny taniec z flagami oraz zespół folklorystyczny "Górzanie" z Lipnicy Górnej śpiewający piosenki przeplatane kabaretowymi scenkami. Gospodarze, czyli Gmina Trzciana zaprezentowała swoim gościom kabaret  Zgred". Reprezentująca Miasto i Gminę Nowy Wiśnicz "Wolna Grupa Marcina" wystąpiła już jako jedna z gwiazd wieczoru.
    W połowie prezentacji gmin, po występie Zespołu z Łąkty Górnej, miało miejsce przedstawienie i powitanie najważniejszych gości, którzy przybyli na trzecie Święto Powiatu Bocheńskiego nawet z bardzo daleka. Witając gości i uczestników imprezy Wójt Nowak przypomniał, że Gmina Trzciana już po raz piętnasty organizuje swoje Święto Gminy. - Wspólne z powiatem Święto jest odbiciem dobrej współpracy naszej gminy ze Starostwem - powiedział Wójt Józef Nowak i podał kilka wymiernych przykładów tej owocnej współpracy, m. in. wybudowanie mostu w Ujeździe, położenie asfaltu w Kamionnej, wybudowanie chodników w Łąkcie Dolnej. Poinformował także, że niebawem rozpoczną się prace remontowe przy kolejnych dwóch mostach na terenie Gminy Trzciana. Podziękował także mieszkańcom Gminy Trzciana za wytrwałą pracę w okresie międzyświątecznym.
    Lista gości powitanych przez Starostę Bocheńskiego Jacka Pająka i Wójta Gminy Trzciana Józefa Nowaka była wyjątkowo długa. Dopisali samorządowcy powiatu bocheńskiego - burmistrzowie Bochni (Bogdan Kosturkiewicz) i Nowego Wiśnicza (Stanisław Gaworczyk), wójtowie (Jan Kulig, Józef Słonina, Tadeusz Klimek, Jerzy Błoniarz oraz Marek Gabzdyl z zaprzyjaźnionych Raciechowic), przewodniczący rad gmin, radni powiatowi i gminni. Przybyli także goście z zaprzyjaźnionych z Bochnią powiatów: łukowskiego, z wicestarostą Henrykiem Lipcem na czele oraz powiatu kutnowskiego z panią starostą Dorotą Dąbrowską. Byli szefowie powiatowych służb: Policji - insp. Marek Rudnik, Komendant Powiatowy PSP Krzysztof Kokoszka. - Poprzez takie święto pokazujemy czym jest powiat bocheński. To nasze piękne stoiska, ze smacznymi poczęstunkami, przepięknymi rzeźbami, haftem i malarstwem. Inny obszar naszej lokalnej historii, kultury i tradycji pokazujemy także na scenie. Powiat bocheński to nie tylko suma poszczególnych gmin, to także pewna wartość dodana, która podczas takich właśnie spotkań się pokazuje. Cieszmy się więc, bawmy, poznając naszą lokalną historię i kulturę i miejmy też świadomość, że tą stutysięczną społeczność powiatu bocheńskiego my wszyscy tworzymy. Życzę wszystkim tego, żebyśmy po tym Święcie wszyscy byli bardziej zintegrowani - powiedział Starosta Jacek Pająk. Krótko przemawiał także Wicewojewoda Małopolski Stanisław Sorys. - Myślę, że przychodzą dobre czasy dla kultury i sztuki, bo otrzymaliśmy i jeszcze otrzymamy środki z Unii Europejskiej na wspieranie tego typu przedsięwzięć organizowanych przez Lokalne Grupy Działania (przed sceną był baner jednej z nich - "Doliny Raby"). Będą więc wspierane zespoły regionalne, działalność artystyczna i kulturalna. Aby można było z tych środków skorzystać wielka praca czeka samorządy i organizacje pozarządowe, np. koła gospodyń wiejskich - tak licznie tutaj reprezentowane, zaangażowanie zespołów artystycznych. Dzisiejsze spotkanie to także okazja do podziękowania dla samorządowców. Dziękuję organizatorom za zorganizowanie wspaniałej imprezy i życzę wszelkiej pomyślności - powiedział Wicewojewoda Sorys.
    Za zaproszenie na Święto Powiatu Bocheńskiego podziękowali szefowie delegacji z zaprzyjaźnionych powiatów: Henryk Lipiec i Dorota Dąbrowska. Obydwoje przekazali Staroście Bocheńskiemu i Wójtowi Gminy Trzciana upominki w postaci rzeźb artystów ludowych i ręcznie malowanych wazonów.
    Prowadzący całą imprezę konferansjer - Krzysztof Bochenek - aktor Teatru "Bagatela" z Krakowa, poinformaował, że na ręce Wójta Józefa Nowaka wpłynęły także okolicznościowe adresy, m. in. od posłów: Urszuli Augustyn  i Józefa Rojka, Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Romana Ciepieli, Zanim rozpoczęła się kolejna estradowa prezentacja, miała miejsce ceremonia wręczenia pucharów dla najlepszych drużyn tegorocznej edycji Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Trzciana. Ten największy - za zwycięstwo - z rąk Wójta Józefa Nowaka odbierała drużyna z Kierlikówki, która w całości stawiła się na estradzie. Mniejsze wręczono delegacjom drużyn z Kamionnej (II miejsce) i Trzciany (III miejsce).
    Ostatnią część prezentacji gmin rozpoczęła grupa "Piękni Ludzie", a zakończył trzciański kabaret "Zgred".  Gwiazda Wieczoru - zespół "Skaldowie" rozpoczął koncert od piosenki zaśpiewanej po raz pierwszy w 1967 roku, od przeboju "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał", a zakończył bisem - piosenką "Wieczór na dworcu w Cansas City". Publiczność, która tłumnie słuchała śpiewu "Skaldów" chciała zobaczyć jeszcze sztuczne ognie, ale gdy konferansjer zapowiedział występ "Wolnej Grupy Marcina", zaczęła się rozchodzić. Sztuczne ognie odpalono i tak wcześniej niż zaplanoano, bo po występie wiśnickiej grupy, bardzo ciepło przyjętej przez coraz bardziej zmarzniętą publiczność, a przed koncertem zespołu "EKG". Nocny chłód (tylko około 6 stopni) spowodował, że do końca tego koncertu pozostali nieliczni, około 200 osób. 

     Trzecie Święto Powiatu Bocheńskiego, połączone ze Świętem Gminy Trzciana", przeszło do historii. Na pewno pozostawi bardzo zróżnicowane opinie, zarówno jeśli chodzi o organizację imprezy, jak i poziom artystyczny wykonawców. Organizatorów trzeba jednak pochwalić za wybór miejsca. Stadion i okolice parku podworskiego znakomicie nadają się na tego typu przedsięwzięcia plenerowe.   Przedstawiony program artystyczny był zróżnicowany. Każdy mógł wybrać coś dla siebie. Nie brakło atrakcji także atrakcji dla dzieci: loterii fantowej (nagroda główna, wylosowana na estradzie - rower - przypadła jednej z mieszkanek Gminy Trzciana), zjeżdżalni, jazdy na kucyku. Wiele osób skorzystało także z możliwości przejażdżki bryczką powożoną przez Stefana Jaskułowskiego w Gospodarstwa "Nad Jazem" w Rdzawie. Odważniejsi mogli spróbować swoich sił na ścianie wspinaczkowej. Na spragnionych i głodnych czekały stoiska spożywcze oraz kuchnia polowa. Trudno wręcz opisać wszystkie atrakcje dostępne tego dnia w Rdzawie - najmniejszej, ale bardzo urokliwej i gościnnej wiosce Gminy Trzciana.

Stoiska promocyjne Gmin Powiatu Bocheńskiego.

Stoiska promocyjne Gmin Powiatu Bocheńskiego.

INFORMACJA O IMPREZIE >>> FOTOGALERIA >>> RELACJE WIDEO >>>

wstecz