W 91. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 Obchody 91. rocznicy odzyskania niepodległości w ZPO w Trzcianie.  Obchody 91. rocznicy odzyskania niepodległości w ZPO w Trzcianie.
Obchody 91. rocznicy odzyskania niepodległości w Zespole Placówek Oświatowych w Trzcianie.

      11 listopada 2009 roku - obchodziliśmy w całym kraju Narodowe Święto Niepodległości. Obchodzone jest ono co roku na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. 11 listopad został ustanowiony świętem państwowym w ostatnich latach II RP, a ponownie święto przywrócono w 1989 r. Główne uroczystości państwowe z okazji Święta Niepodległości tradycyjnie odbywają się Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. W obchodach biorą udział kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i regionalnych oraz różnych organizacji i instytucji, mieszkańcy stolicy i goście z całego kraju. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone było także na terenie Gminy Trzciana. W szkołach dzień odbyły się akademie, a centralnym wydarzeniem tegorocznych obchodów była msza święta i Apel Poległych, z powodu ulewy odczytany w kościele. Delegacje samorządu i uczniów złożyły wiązanki kwiatów przy Pomniku Ofiar I Wojny Światowej w Trzcianie, oddając w ten sposób hołd bojownikom o wolność Naszej Ojczyzny.
     Jak co roku w Parafii p.w. Św. Małgorzaty w Trzcianie organizowana jest uroczysta Msza Święta z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej też okazji odczytywany jest Apel Poległych w bitwach za wolną Polskę. Tak też było w tym roku. Uroczysta Msza św., której przewodniczył proboszcz ks. Władysław Midura oraz ks. Janusz Wszołek rozpoczęła się o godz. 9.00. Zgromadziło się na niej dużo parafian, którzy w dzień 11 listopada 2009 roku, w 91. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, chcieli oddać cześć poległym za wolność naszej Ojczyzny. Nie tylko dorośli, ale również uczniowie, która dzień wcześniej, w swoich szkołach podczas okolicznościowych akademii, a dziś udziałem w liturgii Kościoła oddawali cześć swoim przodkom, dzięki którym mogą dziś żyć w wolności.
    Homilię wygłosił ks. Władysław Midura przedstawiając jak wielką cenne musieli ponieść Ci, których wspominamy w ten pamiętny dzień. Jak wiele musieli wycierpieć, by 11 listopada 1918 r. mógł zostać w historii zapisany jako Dzień Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość musiała odbyć się w kościele, ponieważ niesprzyjające warunki atmosferyczne (intensywne opady deszczu) nie pozwoliły na wyjście na zewnątrz.
    Po zakończeniu nabożeństwa przedstawiciele Urzędu Gminy, p. Wójt Józef Nowak, Sekretarz Urzędu Gminy p. Danuta Michniak-Dutkiewicz oraz Przewodniczący Rady Gminy p. Ryszard Śliwa złożyli wiązankę pod wspomnianą tablicą. Podobnie uczynili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum w Trzcianie.
    W szczególny sposób oddała hołd bojownikom o wolność Polski grupa uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Kingi w Łąkcie Dolnej. Drużyna "Jastrzębi", prowadzona przez nauczyciela - Pana Pawła Łąckiego - wzięła udział w XII. Młodzieżowym Rajdzie "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej", zorganizowanym przez Gminy Laskowa i Żegocina. Wędrując w bardzo trudnych warunkach pogodowych i terenowych odwiedzili kilka cmentarzy, modląc się za poległych żołnierzy. Zwieńczeniem ich trudu był udział w mszy świętej, odprawionej za Ojczyznę na cmentarzu nr 357 na Jastrząbce w Kamionce Małej i złożenie tam pod centralnym pomnikiem cmentarza przygotowanego przez siebie wieńca.

Drużyna z PSP w Łąkcie Dolnej na trasie XII Rajdu. Składanie wieńców na cmentarzu w Kamionce Małej.
Drużyna z PSP w Łąkcie Dolnej na trasie XII Rajdu. Składanie wieńców na cmentarzu w Kamionce Małej.

    Większość ludzi myśli, że o niepodległość można walczyć tylko w bitwach i bronić jej krwią, zapominając przy tym o tak prostych sposobach obrony niepodległości jak dbanie o swój język narodowy, udział w nabożeństwach, i innych uroczystościach i imprezach organizowanych dla kultywowania pamięci i poznawania historii Małej i tej Dużej Ojczyzny.

Współpraca: D. Kupiec, M. Król

wstecz