ORKIESTRA DĘTA Z LESZCZYNY
NA XII. PARADZIE ORKIESTR W NOWYM WIŚNICZU

XII WIśnicka Parada Orkiestr Dętych. Przemarsz Orkiestry Dętej OSP Leszczyna.

     Już po raz dwunasty organizowana została "Wiśnicka Parada Orkiestr Dętych". Głównym organizatorem imprezy, cieszącej się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony publiczności, jest Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu. W piękne, słoneczne niedzielne popołudnie 17 maja 2009 roku przed publicznością zgromadzoną w tamtejszym rynku, zaprezentowało się siedem orkiestr z powiatu bocheńskiego i brzeskiego; m.in: z Brzeska, Baczkowa, Tarnawy, Grobli, Leszczyny, a także wyjątkowo z Tarnowa. Nowością był występ Żeńskiej Orkiestry Dętej przy Parafii Nawiedzenia NMP w Tarnawie. Każda orkiestra zaprezentowała się w czterech utworach: jeden w przemarszu defiladowym i trzy już na scenie. Gościnnie, dla publiczności wystąpiła Orkiestra Dęta z Podstolic, koło Wieliczki.
    W konkursowej paradzie, jako pierwsza zaprezentowała się publiczności Żeńska Orkiestra Dęta z Tarnawy, jako ostatnia Orkiestra Dęta OSP w Leszczynie. Jury, które w tym roku oceniało także przemarsz paradny, pracowało w składzie: Leszek Łopalewski - wieloletni muzyk Filharmonii Lubelskiej, obecnie nauczyciel i kierownik sekcji instrumentów dętych w Państwowej Szkole Muzycznej w Nowym Sączu oraz wykładowca kursów dla kapelmistrzów - przewodniczący jury, Zenon Drabiński - wieloletni dyrygent orkiestr wojskowych m.in. Orkiestry Reprezentacyjnej Śląskiego Okręgu Wojskowego, były kapelmistrz Orkiestry Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Nowym Sączu oraz Jan Rosiek - były muzyk Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu, obecnie nauczyciel gry na instrumentach dętych w Państwowej Szkole Muzycznej w Nowym Sączu.
    Parada odbywałą się w ramach eliminacji do Małopolskiego Festiwalu "Echo Trombity" w Nowym Sączu. Jury,zakwalifikowało do niego pięć orkiestr występujących w Nowym Wiśniczu: Miejską Orkiestrę Dętą Miasta Brzeska, Orkiestrę Dętą OSP "GROBLA" z Grobli, Orkiestrę Dętą Zakładów "Azoty" z Tarnowa, Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Baczkowa, Orkiestrę Dętą OSP z Leszczyny.
     W kategorii orkiestr zakładowych pierwsze miejsce zajęła Orkiestra Dęta Zakładów "Azoty" z Tarnowa. Ocenione zostały również orkiestry działające przy domach kultury i stowarzyszeniach społeczno - kulturalnych. Dwa pierwsze - równorzędne miejsca zajęły w tej grupie: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Baczkowa i Miejska Orkiestra Miasta Brzeska. Wyróżniona została Żeńska Orkiestra Dęta działająca przy parafii Nawiedzenia NMP w Tarnawie. W kategorii orkiestr ochotniczych straży pożarnych miejsca zajęli kolejno: pierwsze Orkiestra Dęta OSP "Grobla" z Grobli, drugie Orkiestra Dęta OSP z Leszczyny, wyróżnienie: Strażacka Orkiestra Dęta z Tarnawy.

XII Wiśnicka Parada Orkiestr Dętych. XII Wiśnicka Parada Orkiestr Dętych.
Marżonetki z Tarnawy i Baczkowa były niewątpliwą ozdobą XII. Wiśnickiej Parady Orkiestr Dętych.
XII Wiśnicka Parada Orkiestr Dętych. XII Wiśnicka Parada Orkiestr Dętych.
Jury XII. Parady. Publiczność i zaproszeni goście, w tym Starosta Bocheński J. Pająk.

    Występ Orkiestry Dętej OSP w Leszczynie, grającej pod batutą kapelmistrza Włodzimierza Pietrasa, był więc bardzo udany. Drugie miejsce, nagroda finansowa i kwalifikacja do "Echa Trombity" - to kolejny sukces tego zespołu, któego tradycja się już ponad 60 lat. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za udany występ w Nowym Sączu.  XXXII Małopolski Festiwalu Orkiestr Dętych "Echo Trombity" odbędzie się tam w dniach 19-21 czerwca 2009 roku.

FOTOGALERIA >>>

RELACJA WIDEO >>>

IX PARADA X PARADA XI PARADA

 wstecz.