Aby wakacje były bezpieczne.

GMINA TRZCIANA - ABY WAKACJE BYŁY BEZPIECZNE

    Kilka tygodni temu rozpoczęły się wakacje. Można je spędzać na różne sposoby: wypoczywać na obozie grupowym, wyjeździe rodzinnym nad morze lub w góry - oferta turystyczna jest bogata zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Większość dzieci i młodzieży pozostaje jednak w czasie wakacji w miejscu zamieszkania. W tym czasie dzieci chętniej spędzają czas poza domem, bawią się na podwórkach, wzajemnie się odwiedzają. Niestety nie wszystkie miejsca, z których dzieci mogą korzystać z wolnego czasu są bezpieczne. Nie zawsze rodzice są w stanie skontrolować jak poza domem ich pociechy z nich korzystają. Już od kilku lat najbardziej niebezpieczny okres w ruchu drogowym dla najmłodszych przypada w miesiącach letnich od maja do września, głównie jednak to miesiące wakacyjne. Sytuacja taka wynika z tego , że w tym czasie nasze dzieci uwielbiają jazdę na rowerach, rolkach, hulajnogach, grę w piłkę. Zanim jednak dzieci będą korzystać z tych przyjemności rodzice muszą porozmawiać z dzieckiem na temat bezpiecznej zabawy oraz zachowania się na drodze i w jej sąsiedztwie.
      Czas wakacji to także okres wytężonej pracy rodziców w rolnictwie, do której włączane są również dzieci. Pamiętajmy jednak, że dziecko nie powinno obsługiwać żadnych maszyn lub urządzeń. Nie może także przebywać w ich pobliżu, gdy są uruchomione. W przypadku powstania wypadku to nie tylko zagrożenie życia dziecka lub jego cierpienie, ale także pełna odpowiedzialność karna spadająca na osobę dorosłą.
    Na terenie gminy nie ma kąpielisk, które nadają się do pływania lub uprawiania sportów wodnych. Niemniej jednak przebywamy nad rzekami lub wyjeżdżamy do pobliskich miejscowości, gdzie kapiemy się, palimy ogniska u siebie lub znajomych. Nie zapominajmy, że woda i ogień to wielkie dobrodziejstwa, lecz także dwa żywioły, których człowiek nie potrafi opanować do końca. Postarajmy się, aby ten wakacyjny czas był dla wszystkich okresem przynoszącym zadowolenie, które można odczuwać nie tylko z letniego wypoczynku, ale także z bezpiecznie wykonanych prac w gospodarstwie rolnym.
    Licho nie śpi, o czym możemy przekonać się z niedawnych tragicznych informacji napływających z głośników radioodbiorników, ekranów telewizyjnych i łamó prasy. Dlatego też zapraszamy do zapoznania się z radami, których autorem jest policja. Choć są skierowane do dzieci i młodzieży, to powinny je przeczytac także osoby dorosłe.

STRAŻ POŻARNA RADZI

Wiem, że uwielbiasz pływać.
    Musisz jednak wiedzieć, że nie każde miejsce nadaje się do kąpieli. Woda często kryje różne przedmioty leżące na dnie, które mogą się stać przyczyną trwałego kalectwa, kiedy po skoku do wody uderzysz w nie np. głową. Dlatego też, korzystaj tylko z wyznaczonych kąpielisk i zawsze pod opieką dorosłych!
Gra w piłkę jest świetną zabawą.
    Jeżeli bawisz się zbyt blisko drogi, możesz ulec groźnemu wypadkowi, a jednocześnie możesz być przyczyną wypadku, kiedy kierowca straci panowanie nad kierownicą omijając ciebie wbiegającego na jezdnię za piłką.
Jazda na rolkach dostarcza wielu wrażeń.
    Pamiętaj, by uprawiać ten sport w kasku i ochraniaczach na nadgarstki i kolana. Nie szusuj po ulicy między samochodami, ale po wyznaczonych alejkach i chodnikach.
Lekarstwa mają różną postać.
    Czasami wyglądają jak kolorowe cukierki, jednak niewłaściwie stosowane mogą być bardzo niebezpieczne dla twojego organizmu. Gdy poczujesz się źle, nie próbuj leczyć się sam. Powiedz o tym dorosłym, którzy na pewno pójdą z tobą do lekarza i to on zdecyduje jaki lek powinieneś przyjmować. Pamiętaj, że lekarstwa stosowane niewłaściwie mogą odnieś zupełnie inny skutek do zamierzonego, a czasami doprowadzić nawet do śmierci. Istnieją substancje, które wdychane przez dłuższy czas powodują trwałe uszkodzenie organizmu. Do takich należą kleje. Kleje biurowe używane na co dzień do klejenia papieru nie zawierają niebezpiecznych substancji. Jednak kleje do drewna, skóry itp. jak np. butapren niosą ze sobą takie niebezpieczeństwo. Pamiętaj, nie daj się namówić kolegom i nie wąchaj żadnych substancji niewiadomego pochodzenia.
Na pewno wiesz o tym, że istnieją takie substancje, które bardzo łatwo się zapalają.
    Kontakt z nimi jest niebezpieczny. Zaprószenie ognia w pobliżu ich składowania, może spowodować wybuch. Bawiąc się, unikaj miejsc, gdzie leżą beczki, puszki i pojemniki niewiadomego pochodzenia, nie tylko ze względu na to, że mogą być łatwozapalne ale również mogą zawierać substancje trujące. Przede wszystkim jednak nie baw się zapałkami.
W domu używa się wielu substancji chemicznych.
    Służą one do utrzymania czystości w kuchni lub łazience. Nie wolno ich w żadnym wypadku pić! Gdy jednak ktoś z Twojego młodszego rodzeństwa przez pomyłkę wypije trującą substancję, natychmiast powiadom rodziców i zadzwoń na pogotowie ratunkowe pod numer alarmowy 999 lub do straży pożarnej - 998 lub nr 112. Pamiętaj! Nie wolno podawać w takim przypadku niczego do picia! Zabezpiecz substancję, która została spożyta i pokaż ją lekarzowi. Pomoże to w szybkim podjęciu właściwego leczenia.
Jedną z ulubionych zabaw dzieci i młodzieży jest jeżdżenie na rolkach.
    Bywa, że zabawy te kończą się złamaniem, zwichnięciem bądź skręceniem nogi. Kiedy więc zauważysz, że któreś z dzieci przewróciło się i ma kłopoty z poruszaniem się, zdejmij mu buty i odsłoń miejsce urazu. Zobacz, czy nie doszło do rozcięcia skóry. W razie mocno krwawiącej rany, nie podnoś poszkodowanego. Jeżeli takiej rany nie ma, poproś kogoś o pomoc w celu unieruchomienia nogi i szybko powiadom osoby dorosłe.
Gdy zauważysz u kolegi lub koleżanki krwotok z nosa nie panikuj!
    Do chwili nadejścia kogoś z dorosłych poproś taką osobę, aby usiadła. Następnie pochyl jej głowę do przodu, aby uniknąć możliwości zadławienia się krwią. Na czoło krwawiącego przyłóż zmoczony zimną wodą okład. Jeżeli ktoś z Twoich rówieśników oparzy się, troskliwie zaopiekuj się poszkodowanym, a miejsce poparzenia schładzaj natychmiast strumieniem zimnej, wody. Schładzanie powinno trwać około 20 minut lub do momentu, kiedy oparzony przestanie odczuwać ból. Także i w tym przypadku powinieneś szybko powiadomić dorosłych.
Może zdarzył się, że ktoś w Twoim otoczeniu zasłabnie.
    Ułóż taką osobę wygodnie na ziemi, opierając jej uniesione nogi na podwyższeniu. Sprawdź też czy równomiernie oddycha. Taka pozycja pomoże w lepszym dopływie tlenu do mózgu. Pamiętaj, jeżeli stało się to w zamkniętym pomieszczeniu, otwórz szeroko okno, aby napłynęło do niego świeże powietrze. Szybko powiadom dorosłych.
Burza jest groźna.
    Podczas burzy lub wichury nie szukaj schronienia pod wysokimi drzewami, zwłaszcza tymi rosnącymi w odosobnieniu, czy na wzniesieniach, ponieważ spadające gałęzie lub wyładowania atmosferyczne - pioruny mogą być zagrożeniem dla twojego zdrowia, a nawet życia! Nie używaj podczas burzy telefonu komórkowego. Dla własnego bezpieczeństwa wyłącz go! Jeżeli znajdujesz się w terenie zabudowanym odejdź od metalowych obiektów takich jak siatki ogrodzeniowe, słupy energetyczne lub maszty i jak najszybciej ukryj się w najbliższym budynku. Gdy natomiast burza zastała cię w terenie otwartym, nie staraj się przed nią uciec. Nie biegnij! Oddal się małymi krokami od wysokich drzew i poszukaj schronienia na obniżonym terenie (wąwóz, dolina).Przykucnij i spokojnie przeczekaj nawałnicę.
Pożar w domu
   Pożary w kuchni, z uwagi na znajdujące się w niej urządzenia gazowe i elektryczne, zdarzają się często. Pamiętaj więc, że do ugaszenia ognia powstałego wskutek zwarcia w przewodach elektrycznych lub palącego się tłuszczu na kuchence gazowej, w żadnym wypadku nie używaj wody. W pierwszym przypadku pamiętaj o odłączeniu wtyczki przewodu z gniazdka. Ugaś pożar solą kuchenną lub sodą do pieczenia. Jeżeli zaś ogień jest nieduży i pali się tylko na patelni możesz go ugasić przykrywając go pokrywką.
    Jeżeli zauważysz ogień w swoim domu, natychmiast powiadom o tym fakcie znajdujące się w nim osoby dorosłe.
Gdy ich nie ma, nie podejmuj sam próby ugaszenia pożaru, bo możesz ulec poparzeniu lub w zależności od przyczyny jego powstania porażeniu prądem elektrycznym. O ile to możliwe, zadzwoń pod numer alarmowy straży pożarnej 998, podaj dokładny adres zamieszkania, imię i nazwisko oraz numer telefonu, z którego dzwonisz. Następnie, jak najszybciej wyjdź z mieszkania i powiadom o pożarze sąsiadów. Jeżeli natomiast pożar zaskoczy cię, i jego rozmiar będzie duży, bezzwłocznie skieruj się do wyjścia. Uczyń to przesuwając się do drzwi na czworakach. Uchroni cię to od szkodliwego dymu i wysokiej temperatury, które skupiają się w górnych partiach pomieszczenia. Do twarzy przyłóż zmoczony wodą ręcznik. W żadnym wypadku nie chowaj się w szafach, zakamarkach, za firanami lub zasłonami. Nie uchroni cię to od ognia, a ratownikom utrudni odnalezienie ciebie. Nie otwieraj okien! Powietrze z zewnątrz spowoduje, że wzrośnie intensywność pożaru.
Nigdy nie podchodź do nieznanych ci psów, przywiązanych do łańcucha, bądź znajdujących się na ogrodzonym terenie. Musisz mieć się na baczności, gdy pies na ciebie szczeka, warczy i pokazuje zęby, ma uszy płasko położone po sobie, sztywne nogi, uniesiony ogon i zjeżoną sierść. Nie krzycz w jego kierunku, lecz stanowczym tonem powiedz "NIE" i zachowuj się tak, jakbyś się go nie bał. Nie wpatruj się w oczy psa, nie odwracaj się do niego tyłem i nie uciekaj. Nie wsuwaj rąk przez ogrodzenie, za którym jest pies, aby je powąchał. W przypadku ugryzienia natychmiast powiadom o tym dorosłych. Przez 10 - 15 minut ranę przemywaj letnią bieżącą wodą lub zdezynfekuj ją wodą utlenioną. Następnie udaj się do lekarza. Zapamiętaj jak wyglądał pies i w jakim kierunku odszedł. Zwierzę musi być odnalezione i poddane obserwacji, w celu zbadania na wściekliznę.
Osy, pszczoły i szerszenie są szczególnie niebezpieczne w pobliżu swoich gniazd.
     Dlatego nie wolno do nich się zbliżać lub niszczyć ich gniazd. Gdy owady cię zaatakują, unikaj gwałtownych ruchów. Jeżeli to możliwe poszukaj schronienia w ciemnym pomieszczeniu. Po użądleniu natychmiast powiadom o tym dorosłych. Pszczoły w odróżnieniu od os i szerszeni, które mogą żądlić wielokrotnie, zostawiają w miejscu użądlenia żądło. Nie próbuj samemu go usunąć, ponieważ możesz uszkodzić znajdujący się na jego końcu pęcherzyk jadowy. Gdy żądła nie ma, w celu zmniejszenia bólu i obrzęku, przyłóż zimny okład, przetrzyj bolące miejsce octem lub plastrem cebuli. W przypadku użądlenia w szyję lub jamę ustną przepłucz usta roztworem soli kuchennej. Nie drap miejsca użądlenia!.
Jeżeli zgubiłeś się, nie próbuj na własną rękę odnaleźć miejsca, z którego rozpocząłeś wędrówkę po lesie. Nie denerwuj się i nie płacz. Wybierz sobie drzewo - przyjaciela, do którego się przytul. Gdy poczujesz się pewniej, pomóż dorosłym odnaleźć siebie. W tym celu, ozdób jak "choinkę" małe drzewka i krzaki rosnące w okolicy, gdzie się znajdujesz. Powieszone na nich różne przedmioty, będą sygnałem dla poszukujących, że jesteś w pobliżu. Wykonaj na całej szerokości leśnych ścieżek znaki "STOP" poprzez równolegle ułożenie na nich trzech gałęzi, bądź trzech linii wykonanych z kamieni, szyszek lub patyków. Po ich zrobieniu nie odchodź w inne miejsce! Pamiętaj! Ważne jest, abyś utrzymywał ciepło swojego ciała. Unikaj kontaktu z zimną ziemią! Z suchych gałązek lub trawy zrób podłogę, na której będziesz mógł odpocząć, a z większych gałęzi nieduży szałas chroniący cię od wiatru. Jeżeli znajdujesz się w okolicach leśnej polany lub skraju lasu nie oddalaj się od nich, ponieważ dla poszukujących cię z powietrza, właśnie w takich miejscach będziesz najbardziej widoczny.

Opracowanie: st. kpt. Mariusz Jędrasik
Zastępca Naczelnika Wydziału Operacyjnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie.

wstecz