Na Zamkowym Wzgórzu w Dobczycach.

  PROPOZYCJA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

    "Naturalnie na Zamkowym Wzgórzu w Dobczycach" - taki tytuł nosi projekt realizowany w 2011 r. przez Oddział PTTK w Dobczycach wspierany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Celem głównym planowanych działań jest integracja mieszkańców czterech powiatów - myślenickiego, wielickiego, bocheńskiego, wadowickiego, poprzez rozwijanie lokalnego dziedzictwa kulturowego skupionego wokół naturalnych surowców, tradycji kulinarnych i rękodzielniczych regionu.
   - Naturalnie - czyli zwrócenie uwagi na identyfikację i zgromadzenie wiedzy o oryginalnych, regionalnych produktach żywnościowych i potrawach oraz przedmiotach wytwarzanych przez lokalnych rzemieślników, poszukiwanie produktów specyficznych, charakterystycznych dla naszego regionu, które mogą stać się jego wizytówką. To promocja zdrowego stylu życia tzw. "powrotu do natury"
- Na Wzgórzu Zamkowym - czyli w miejscu mocno związanym z kultywowaniem tradycji regionu, z możliwością prowadzenia zajęć i spotkań edukacyjnych.
     Adresatami zadania będą uczniowie szkół podstawowych 13 gmin subregionu Małopolski: Dobczyce, Raciechowice, Siepraw, Sułkowice, Tokarnia, Lubień (powiat myślenicki), Trzciana, Żegocina, Łapanów (powiat bocheński), Mucharz, Stryszów, Lanckorona (powiat wadowicki), Gdów (powiat wielicki), dla których zorganizowane zostaną wyjazdowe zajęcia warsztatowe w skansenie na Zamkowym Wzgórzu w Dobczycach.
    Przewiduje się uczestnictwo 520 dzieci z 40 opiekunami. Dzieci będą uczestniczyły w pokazie "Od ziarenka do bochenka", pod kierunkiem gospodyni będą mogły samodzielnie wyrabiać ciasto, formować różnorodne pieczywo , dowiedzieć się jak piecze się chleb i następnie degustować swojskie wypieki, zdobędą wiedzę dotyczącą zdrowego żywienia, wykorzystania ziół i przypraw rosnących w ogrodzie, a także wezmą udział w warsztatach tradycyjnego rzemiosła.
Zadanie obejmie również edukację 160 mieszkańców obszarów wiejskich i wyłonienie grupy 20 wolontariuszy, którzy będą uczestniczyć w wyjazdach studialnych i w imprezach plenerowych. Wyjazdy przewidują wizyty w gospodarstwach agroturystycznych leżących na szlaku "Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski" oraz na szlaku "Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami" wyspecjalizowanego w zakresie uprawy i szerokiego wykorzystania ziół. Właściciele gospodarstw posiadają wszechstronną wiedzę o uprawie ziół w przydomowych ogródkach, znają ich właściwości, sposoby suszenia, układania bukietów, kąpieli ziołowych, a także wykorzystania ich w kuchni regionalnej, czy w medycynie niekonwencjonalnej. Pobyt w takim wonnym gospodarstwie to wspaniała okazja do bliskiego spotkania z naturą oraz tradycją małopolskiej wsi.
    W ramach projektu zorganizowane zostaną dwie imprezy plenerowe, w trakcie których nastąpi prezentacja kultury kulinarnej i upowszechnienie naturalnych surowców, a także utworzony zostanie sklepik regionalny na zamku w Dobczycach, który promował będzie lokalne produkty.

Na Zamkowym Wzgórzu w Dobczycach. Na Zamkowym Wzgórzu w Dobczycach.

Na Zamkowym Wzgórzu w Dobczycach.

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

[wstecz]