Weekend z zabytkami 2011.

POWIATOWY WEEKEND Z ZABYTKAMI  - 24-25.09.2011

      Tradycyjne już w ostatni weekend września Starostwo Powiatowe w Bochni organizuje "Weekend z zabytkami". Dzięki temu po raz czwarty, dzięki uprzejmości wielu osób zarządzających instytucjami kulturalnymi, za darmo będzie można zwiedzić ciekawe miejsca, których lista co roku jest nieco inna.
    Tym razem w programie bezpłatnego zwiedzania nie znalazły się zamek w Wiśniczu oraz Muzeum Mleczarstwa w Królówce. Program weekendu 24 i 25 września 2011 roku obejmuje możliwość odwiedzenia następujących obiektów:
- Muzeum Ziemi Wiśnickiej ul. Zamkowa 13, Nowy Wiśnicz: sobota, niedziela 10-18. Mieści się ono w budynku, w którym się mieścił się Zakład Ubogich, założony w XVII w. przez księcia Stanisława Lubomirskiego. Muzeum posiada kolekcję dzieł wiśnickich malarzy: Stanisława Klimowskiego, ks. Stanisława Nowaka, ludowego malarza Mariana Rojka, Jana Stasiniewicza, w dwóch salach prezentowane są projekty pomników Wiśniczanina prof. Czesława Dźwigaja, realizowanych na całym świecie.
  - Muzeum Pamiątek po Janie Matejce - Koryznówka": sobota 10-12, niedziela 11-13. Znajdujący się nieopodal wiśnickiego zamku i byłego klasztoru przepiękny drewniany dworek", w którym znajdują się pamiątki po największym polskim, historycznym malarzu i jego rodzinie.
- Klasztor Karmelitów Bosych mieszczący Zakład Karny w Nowym Wiśniczu: sobota, niedziela, 10,11.30, 13, 14.30 wejścia w grupach nie większych niż 50 osób. Mury klasztoru i ruiny wspaniałego zabytku z XVII wieku - kościoła pw. Chrystusa Salwatora, na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Warto więc skorzystać z okazji poznania dawnej świetności obiektu i. jego obecne przeznaczenie.
- Kościół Ducha Świętego w Chronowie: sobota od 12-16, wejście z przewodnikiem Pierwszy drewniany kościół na terenie obecnej świątyni w Chronowie powstał prawdopodobnie około 1232 roku. Obecny kościół również jest drewniany. Ściany wewnątrz świątyni są pokryte polichromią pochodząca z połowy XIX wieku.
- Dworek sióstr Ledóchowskich i kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej: sobota 9-18, niedziela 12-16, wejście z przewodnikiem. Jedyny zabytek Ziemi Bocheńskiej wpisany na listę UNESCO, czyli kościółek św. Leonarda w Lipnicy Murowanej od dawna zachwyca zwiedzających. Mniej znany jest dworek, w którym mieszkały siostry Ledóchowskie. Warto go poznać choćby ze względu na fascynującą historię rodziny zasłużonej nie tylko dla Lipnicy.
- Muzeum w Bochni im. Stanisława Fischera: sobota 10-16, niedziela 10-16. O godz. 11 oraz 14 muzeum będzie można zwiedzać dodatkowo z przewodnikiem. W ekspozycji stałej placówka prezentuje znakomitą kolekcję dawnej rzeźby, malarstwa i drzeworytu ludowego (XVIII-XX w.), niezwykle atrakcyjną ekspozycję kultur pozaeuropejskich, świetne zbiory malarstwa polskiego z obrazami T. Axentowicza, O. Boznańskiej, J. Fałata, A. Karpińskiego, J. Malczewskiego, T. Makowskiego, J. Pankiewicza, H. Siemiradzkiego, L. Wyczółkowskiego. Specjalnie z okazji "Weekendu z zabytkami powiatu bocheńskiego" przygotowano inne prezentacje: "Lipnickie pejzaże Marcina Samlickiego", "Insygnia samorządów wiejskich", "Najcenniejsze starodruki", "Rysunki Jana Matejki i Stanisława Wyspiańskiego".
- Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni: sobota, niedziela 10-14. Znajduje się ono w centrum miasta przy Plantach Salinarnych. Prezentuje systematyczny przegląd motyli dziennych świata oparty na systematyce Linneusza i obejmuje większość rodzin i rodzajów motyli ze wszystkich kontynentów, wszystkich stref klimatycznych i zoograficznych. Prezentowana na dwóch piętrach kolekcja przedstawia cztery i pół tysiąca okazów.
- Osada VI Oraczy w Bochni - Park Archeologiczny przy ul. Campi: niedziela 13-16 (wejście o pełnych godzinach z przewodnikiem). Wizyta w osadzie pozwala przenieść się do średniowiecza, zobaczyć jak wyglądało wówczas codzienne życie rolników i samemu spróbować wykonywać prace ówczesnych rzemieślników. Przy okazji warto także zwiedzić maszynę parową szybu Campi. To w pełni sprawny o niezwykłej urodzie zabytek techniki, który do niedawna zwoził górników do pracy w podziemiach.
 
     Na zakończenie weekendu z zabytkami na terenie Szybu Campi w Bochni o godzinie 18.00 odbędzie się wręczenie nagród dla najaktywniejszego turysty. W części estradowej spotkania wystąpią: "Szkoła Rocka" - 18.30, "Cheepsy" - 19.00 i "Latające Talerze" - 20.00.
   
    Patronat medialny nad "Weekendem z zabytkami powiatu bocheńskiego" sprawują: Dziennik Polski, Bochnianin.pl, Radio Eska, Mojabochnia, Kurier Bocheńsko - Brzeski.

Powiatowy Weekend z Zabytkami 2011.
Powiatowy Weekend z Zabykami - 24 - 25.09.2011 r.
Patronat medialny.

wstecz