Przekazanie walizki ratownictwa medycznego dla OSP w Trzcianie. Przekazanie walizki ratownictwa medycznego dla OSP w Trzcianie.

DAR KRUS-U DLA RATOWNIKÓW Z OSP W TRZCIANIE - 15.11.2011

    Dziś każda prawie jednostka ochotniczej straży pożarnej wyjeżdżająca z remizy na akcję ratowniczą zabiera ze sobą torbę ratownictwa medycznego określoną symbolami: PSP R-1 lub lepiej wyposażoną PSP R-2, a w składzie sekcji jest przynajmniej jeden członek OSP przeszkolony w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej. Aby jednak działania przedmedyczne były skuteczne zestaw ratownictwa medycznego musi być dobrze wyposażony w materiały opatrunkowe i przyrządy służące: zabezpieczeniu lub przywróceniu drożności dróg oddechowych, prowadzenie oddechu kontrolowanego lub wspomaganego oraz tlenoterapi, unieruchomienie złamań oraz podejrzeń złamań i zwichnięć, tamowanie krwotoków i opatrywanie ran, opatrywanie oparzeń. Wszystko to znajduje się w torbie, wykonanej z powlekanego materiału nowej generacji. Jest to tkanina wodoodporna o niskiej ścieralności.
    Ceny takiego zestawu sa jednak wysokie (około 4 tys. zł, a PSP R-2 - ok. 15 tys. zł), a poza tym część środków ulega przeterminowaniu bądź zużyciu i trzeba je uzupełniać. Dlatego też każda pomoc w zakupie tego niezbędnego dziś do podstawowego wyposażenia każdej jednostki OSP jest godna pochwały.
    15 listopada 2011 roku taką właśnie torbę PSP R - 0 otrzymali w prezencie druhowie z OSP w Trzcianie. Fundatorem była Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - Placówka Terenowa w Tarnowie. Torba wraz z wyposażeniem została przekazana podczas szkolenia kadry kierowniczej Gminy Trzciana z zakresu obrony cywilnej (piszemy o niej w innej części serwisu) przez kierownika bocheńskiej Placówki Terenowej KRUS - Pana Jerzego Topolskiego. Dar odebrał Prezes Zarządu OSP w Trzcianie - Krzysztof Kącki. Podziękował za otrzymany sprzęt i obiecał dbanie o niego i dobre wykorzystanie.
      Podczas wspomnianego spotkania miało miejsce także szkolenie, przeznaczone głównie dla rolników. Poświęcone było sprawom BHP w domostwach i podczas prac rolniczych. Wykład wraz z prezentacją multimedialną przeprowadził Piotr Chrzanowski. Odbył się także konkurs w formie testu pisemnego, sprawdzającego wiedzę w tym temacie, w którym organizatorzy przyznali najlepszym trzy nagrody rzeczowe.
    Żegnając się z uczestnikami szkolenia i strażakami z OSP w Trzcianie kierownik Jerzy Topolski powiedział słowa, które śmiało mogą być podsumowaniem tego spotkania: "Jeśli choć jedna osoba, dzięki naszemu prezentowi lub szkoleniu zostanie uratowana, znaczyć to będzie, że warto było do Trzciany przyjechać i druhom przekazać dar".

Przekazanie walizki ratownictwa medycznego dla OSP w Trzcianie. Przekazanie walizki ratownictwa medycznego dla OSP w Trzcianie.

Przekazanie walizki ratownictwa medycznego dla OSP w Trzcianie.

Szkolenie z zakresu BHP w rolnictwie.

Szkolenie z zakresu BHP w rolnictwie.

Szkolenie z zakresu BHP w rolnictwie.

Wręczenie nagrody głównej.

wstecz