Witamy w serwisie Gminnego Centrum Informacji w Trzcianie !

32 - 733 Trzciana                 Tel. 014 6136142         Email: gci.trzciana@wp.pl

PRACA W UNII EUROPEJSKIEJ

OFERTY PRACY  >>>>

AUSTRIA

Od kiedy można pracować ?
Bez żadnych ograniczeń od 2009roku, ale nawet teraz podjecie pracy w tym kraju, choć trudne nie jest niemożliwe. Musisz zdobyć pozwolenie na pracę. Roczny limit pozwoleń dla cudzoziemców, w tym obywateli nowych krajów członkowskich, wynosi 23 tyś,. W tym ok. 15 tyś. dla pracowników sezonowych.

Formalności
Jeśli chcesz otrzymać pozwolenie na pobyt stały, musisz udowodnić, że pracujesz, prowadzisz własna firmę albo posiadasz ubezpieczenie i wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów utrzymania.

Praca sezonowa
Głównie w rolnictwie, hotelarstwie lub gastronomii. Ale nie dłużej niż pół roku. Zarobisz 7-9 euro na godzinę. Studenci (tylko tutaj studiujący) mogą udzielać korepetycji lub opiekować się dziećmi, ale nie więcej niż 15 godzin tygodniowo.

Koszty utrzymania
Będziesz potrzebować, co najmniej 400 euro na miesiąc. Zakwaterowanie wyniesie cię ok. 200-300euro, a jedzenie 200 euro. Bilet miesięczny na komunikację miejską w Wiedniu kosztuje 45 euro, litr benzyny 0,89 euro, bochenek chleba 1,5 - 3,0 euro, hamburger 2,6 euro, piwo 0,40 - 1,20 euro.

Poszukiwane zawody
Kelner, recepcjonistka, opiekunka do dzieci

Szukaj w sieci:
- Wydział Ekonomiczno - Handlowy Ambasady RP w Wiedniu:
  www.handelsratpolen.at/index_pl.htm
- Ministerstwo Pracy:
  www.bmags.gv.at/cms/site
- serwis internetowy poświęcony pracy:
  www.ams.or.at
- informacje praktyczne:
  www.alpha.at
- oferty pracy:
  europa.eu.int/eures
  www.oeh.jobfinder.at
  www.studieren.at
  www.eurescv-search.com
  www.au-pair4you.at

BELGIA

Od kiedy można pracować ?
Bez żadnych ograniczeń najwcześniej od 2006 roku. Jeżeli chcesz rozpocząć pracę już teraz, musisz dostać na nią pozwolenie. Jeśli masz 18-30 lat, możesz starać się o staż w ramach umów dwustronnych. Staż trwa 12-18 miesięcy. Jeśli wykupisz półroczny kurs językowy, możesz pracować jako opiekunka do dziecka.

Formalności
Wniosek o zezwolenie na zatrudnienie cię składa twój przyszły pracodawca w lokalnym urzędzie pracy.

Koszty utrzymania
Potrzebujesz, co najmniej 550 euro na miesiąc. Wynajęcie mieszkania to wydatek 250-450 euro. Litr benzyny kosztuje 1,06 euro, bochenek chleba 1,45 euro, a hamburger 3,2 euro.

Poszukiwane zawody
Opiekunka do dziecka, pielęgniarka, opiekunka osób starszych, inżynier elektryk, kierowca ciężarówki, stolarz

Szukaj w sieci
- Ambasada Belgii:
  www.belgium.pl/plo/info
- Ministerstwo Pracy:
  www.meta.fgov.be
- użyteczne informacje:
  diplobel.fgov.be
- ofert pracy
  europa.eu.int/eures
  www.monster.be
  www.hotjob.be
  www.mineco.fgov.be
  www.orbem.be
  www.forem.be
  www.vdab.be

 

CZECHY

Od kiedy można pracować ?
Od 1 maja 2004 roku bez żadnych ograniczeń. Formalności. Jeśli Twój pobyt będzie dłuższy niż 30 dni, musisz się zarejestrować w wydziale ds. cudzoziemców lokalnego komisariatu policji.

Koszty utrzymania
Za wynajęcie mieszkania zapłacisz 10 tys. koron miesięcznie (10 koron to 1,4 zł), za pokój o połowę mniej. Bilet miesięczny kosztuje 210 koron, litr benzyny 31 koron. Chleb 15 koron, hamburger 24 korony.

Poszukiwane zawody
Specjaliści z zakresu mikroelektroniki, biotechnologii, nowych technologii, telekomunikacji, robotyki, tworzenia oprogramowania oraz sprzętu komputerowego, artyści-rzemieślnicy.

Praca sezonowa
Czekają oferty pracy w rolnictwie leśnictwie. Nie daj się wykorzystać: według prawa minimalna stawka za godzinę to 39,6 koron.

Szukaj w sieci
- Ambasada Republiki Czeskiej
  www.mzv.cz/warsaw
- Ministerstwo Pracy
  www.mpsv.cz
- ofert pracy:
  europa.eu.int/eures
  www.en.domavcr.cz
  www.czech.cz
  www.jobs.cz
  www.jobpilot.cz

CYPR

Od kiedy można pracować ?
Nie ma żadnych ograniczeń. Możesz jechać do pracy choćby dziś. Masz takie same prawa jak Cypryjczycy.

Formalności
Jeżeli podpiszesz umowę o pracę, to wszelkie formalności załatwia Twój pracodawca. To on powinien poinformować o zatrudnieniu cię odpowiednią komórkę w cypryjskim ministerstwie pracy. Rejestracja umowy o pracę stanowi podstawę do uzyskania prawa pobytu (musisz je mieć, jeżeli chcesz przebywać na wyspie ponad 90 dni). Jeśli chcesz prowadzić własną firmę, musisz zarejestrować działalność w odpowiedniej komórce resortu pacy oraz zwrócić się do departamentu ubezpieczeń o nadanie numeru ubezpieczenia społecznego. Resort pracy przy rejestracji wniosku udzieli formalnie zgody na prowadzenie działalności gospodarczej na pięć lat. Zgoda na prowadzenia działalności stanowi podstawę do uzyskania prawa pobytu. Uwaga! Nie obowiązują tu powszechne ubezpieczenia zdrowotne.
Jeśli Twój pracodawca nie bierze na siebie kosztów opieki zdrowotnej, pomyśl o członkostwie z związku zawodowym - wtedy będziesz korzystać ze związkowych systemów ubezpieczeń.

Koszty utrzymania
Miesięczne utrzymanie kosztuje 400 funtów cypryjskich (1 funt to ok. 8zł, z czego połowa to koszt wynajmu mieszkania. Litr benzyny kosztuje 0,6 funta, hamburger 1,2, a piwo 1,5.

Poszukiwane zawody
Kucharze, kelnerzy, barmani, fryzjerzy, kosmetyczki, masażyści, ogrodnicy, bagażowi, inżynierowi budowlani, kreślarze, projektanci, graficy, architekci, inżynierowi mechanicy.

Ile można zarobić
Kasjerka supermarkecie 300 funtów, szef kuchni 500 funtów, kosmetyczka 700 funtów.

Szukaj w sieci
- oficjalna strona Cypru:
  www.cyprus.gov.cy
- oferty pracy:
  www.jobs.pl
  europa.eu.int/eures

DANIA

Od kiedy można pracować ?
Od 1 maja 2004 roku, ale z pewnymi ograniczeniami. Będziesz potrzebować pozwolenia na pracę, połączonego z pozwoleniem na zamieszkanie. Otrzymasz je, gdy zdobędziesz stałe zatrudnienie na warunkach obowiązujących na tamtejszym rynku pracy. Jeśli zamierzasz założyć własną firmę, masz prawa jak inni obywatele UE.

Formalności
Szczegółowe informacje na temat procedury wydawania zezwoleń na pracę oraz legalizacji pobytu znajdziesz na stronie internetowej urzędu imigracyjnego www.udlst.dk

Koszty utrzymania
Na miesiąc potrzebujesz ok. 6 tyś. koron (780 euro). Za pokój zapłacisz 1800 -2900 koron. Na jedzenie wydasz 2000 koron. Bilet miesięczny kosztuje ok.50 koron, litr benzyny ponad 8 koron, hamburger 20-25

Poszukiwane zawody
Lekarze, pielęgniarki, opiekunki osób starszych, budowlańcy, inżynierowie i rolnicy.

Praca sezonowa
Głównie w rolnictwie przy zbieraniu owoców - truskawek i jabłek. Za każdy zebrany kilogram dostaniesz ok. 0,7 euro.

Szukaj w sieci
- Ambasada Danii:
  www.ambasadadanii.pl
- Ministerstwo Pracy:
  www.bm.dk
- Urząd ds. Obcokrajowców:
  www.udlst.dk/english/default.htm
- oferty pracy:
  europa.eu.int/eures
  www.workindenmark.dk
  www.jobbank.dk
  www.monster.dk
  www.mim.dk/index.htm
  www.jobindx.dk
  www.jobmatch.dk
  www.jobeasy.dk
  www.brh-dania.dk
  www.skat.dk/foreign/english
  www.jobzonen.dk

 

FINLANDIA

Od kiedy można pracować ?
Bez żadnych ograniczeń najwcześniej od 2006 roku. Jeśli nie chcesz czekać tak długo, musisz postarać się o pozwolenie na pracę.

Formalności
Zezwolenia na pracę wydają miejscowe urzędy zatrudnienia, o ile uznają, ze na zgłoszony wakat nie można znaleźć pracownika na tutejszym rynku pracy, a warunki zatrudnienia będą zgodne z fińskimi przepisami i układami zbiorowymi. Stara się o nie Twój pracodawca. Uzyskawszy pozwolenie prześle Ci dokumenty do Polski. Na tej podstawie możesz wyjechać do pracy Formalności związane z pobytem załatwiasz na miejscu w komisariacie policji. Nie potrzebujesz zezwolenia na pracę, jeśli chcesz pracować sezonowo (nie dłużej niż 3 miesiące)

Koszty utrzymania
Na miesiąc potrzebujesz 500-600 euro. Na wynajęcie kawalerki wydasz, co najmniej 250 euro miesięcznie. Bilet autobusowy kosztuje 2 euro, litr benzyny 1,1 euro, chleb1,5 euro, piwo 3 euro, a hamburger 3,5 euro.

Poszukiwane zawody
Pracownicy z branży IT (programiści, specjaliści od sieci komputerowych i eksperci od aplikacji komputerowych).

Praca sezonowa
Głównie w rolnictwie na plantacjach owoców i warzyw, przy zbiorze owoców leśnych, na farmach zwierząt futerkowych oraz przy wycinaniu lasów. Można zarobić około 2-3 tysiące złotych miesięcznie.

Szukaj w sieci
-Ministerstwo Pracy:
  www.mol.fi
-skandynawski serwis informacyjny:
  www.finlandia.pl
-oferty pracy:
  europa.eu.int/eures
  www.jobline.fi
  www.mil.fi/links
  www.cimo.fi

 

FRANCJA

Od kiedy można pracować ?
Bez żadnych ograniczeń najwcześniej od 2006 roku. Jeśli chcesz pracować już dziś, musisz starać się o zgodę na zatrudnienie. Wyjątkiem, są osoby, które podejmą decyzję o samozatrudnieniu (np. przedsiębiorcy i naukowcy). Jeśli masz 18-30 lat i zawód, możesz starać się o 18-miesięczny staż. Otrzymasz pensję i przywileje takie same jak Francuz. Musisz jednak znać język i posiadać kwalifikacje zgodne z profilem stażu.

Formalności
Musisz na własną rękę znaleźć pracodawcę, który będzie skłonny do występowania w rejonowym biurze pracy o pozwolenie na zatrudnienie obcokrajowca. Pierwszeństwo w ubieganiu się o dane stanowisko pracy mają pracownicy z Francji i inni obywatel dawnej "15". Więcej informacji na tan temat znajdziesz na stronie www.weh.ambassade.pologne.net

Koszty utrzymania
Wynajęcie kawalerki kosztuje ponad 250 euro. Na większe mieszkanie wydasz nawet 650 euro. Na jedzenie potrzebujesz 150-250 euro. Bilet miesięczny kosztuje 48-132 euro, litr benzyny 1,1 euro, chleb 0,80 euro, hamburger 3 euro, piwo 0,9 euro.

Poszukiwane zawody
Lekarze, pielęgniarki, opiekunki osób starszych, metalurdzy, stoczniowcy, kolejarze, specjaliści od telekomunikacji, pracownicy od prac remontowo-budowlanych (tynkarze, kafelkarze, malarze), młodzi naukowcy.

Ile można zarobić
Minimalna stawka to 6,19 euro za godzinę lub 1090,48 euro miesięcznie.

Praca sezonowa
W lecie czeka praca przy winobraniu oraz zbiorach owoców, ale możesz też znaleźć pracę kelnera, barmana lub pomocy kuchennej. Pracę sezonową oferuje też Disneyland pod Paryżem. Możesz pracować maksymalnie 6 miesięcy, pod warunkiem uzyskania pozwolenia departamentu pracy i zatrudnienia.

Szukaj w sieci
-Ambasada Francji:
  www.ambafrance.org
-Ministerstwo Pracy:
  www.travail.gouv.fr
-Krajowa Agencja Zatrudnienia:
  www.anpe.fr
-oferty pracy:
  europa.eu.int/eures
  www.infostages.com
  www.cidj.com
  www.jobpilot.fr
  www.jouuniverse.fr
  www.workinfrance.com
  www.monster.fr

 

GRECJA

Od kiedy można pracować ?
Bez żadnych ograniczeń najwcześniej od 2006 roku. Jeśli niechżesz czekać tak długo, znajdź pracodawcę i przekonaj go, by postarał się o zatrudnienie dla cudzoziemca.

Formalności
Informacji szukaj na stronach: www.poland-embassy.gr oraz www.embajada-polonia.org

Koszty utrzymania
Litr benzyny kosztuje 0,81 euro, chleb 1 euro, hamburger 2,3 euro, a piwo 1 euro.

Poszukiwane zawody
Specjaliści z zakresu telekomunikacji, bankowości, usług finansowych, transportu, handlu, informatyki, przetwórstwa żywności, metalurgii, marynarze, architekci i inżynierowie budowlani.

Praca sezonowa
Możesz liczyć na pracę jako personel pomocniczy w hotelarstwie i gastronomii oraz przy zbiorze owoców. Szanse na zatrudnienie w turystyce rosną, jeśli znasz angielski i niemiecki. Dniówka to ok. 25-30 euro.

Szukaj w sieci
- Ambasada Grecji:
  www.greece.pl
- oferty pracy:
  europa.eu.int/eures
  ta-nea.dolnet.gr/ma/ztypal/plaisia/plaisia.htm
  athens.citynews.com/Employment.html
  www.ellada.com/wok.html
  www.compulink.gr
  europa.eu.int/eures/cgi/en/jv_search
  www.overseasjobs.com

 

HISZPANIA

Od kiedy można pracować ?
Bez żadnych ograniczeń najwcześniej od 2006 roku. Tera musisz mieć wizę z prawem do pracy. Nie potrzebujesz jej, jeśli zamierzasz prowadzić działalność gospodarczą lub jedziesz do pracy sezonowej i umowę o pracę podpisujesz w ambasadzie hiszpańskiej w Warszawie.

Formalności
Wizę z prawem do pracy otrzymasz na podstawie umowy o pracę (trabajo por cuenta ajena). Jeśli zamierzasz przebywać w Hiszpanii dłużej niż trzy miesiące, wystąp do Policia Nacional (w Madrycie DGP Comisaria General de Extranjeriay Documentación, c/G.Pardińas,90) o wydanie karty pobytu. W Hiszpanii nie ma obowiązku meldunkowego, ale zameldowanie w miejscu pobytu da ci prawo do korzystania z bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej, możliwość udziału w wyborach lokalnych oraz wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Koszt utrzymania
Za wynajęcie mieszkania zapłacisz od 100 do 200 euro. Miesięczne wydatki na żywność pochłoną 150-200 euro. 10 - przejazdowy bilet na metro/autobus kosztuje 5,35 euro, litr benzyny 0,8 euro, chleb 1 euro, hamburger 2,7 euro, a cola 0,3 euro.

Poszukiwane zawody
Inżynierowie, operatorzy maszyn, spawacze.

Praca sezonowa
Możesz liczyć na pracę przy zbiorach truskawek, cytrusów i oliwek. Dziennie przy zbiorze owoców zarobisz 28 euro. Na Costa del Sol szukaj pracy w hotelach i gastronomii. Zarobisz 3-5 euro z godzinę.

Szukaj w sieci
-Ambasada RP w Hiszpanii:
  www.polonia.es
-Ministerstwo Pracy:
  www.mtas.es
-oferty pracy:
  europa.eu.int/eures
  www.empleo.com
  www.monster.es
  www.infojobs.net

 

HOLANDIA

Od kiedy można pracować ?
Do 2006 roku będą obowiązywały pewne ograniczenia. Ale szanse na pracę są dosyć spore. Informacje o otwartych sektorach, czyli tych gałęziach gospodarki, w których obywatele nowych państw członkowskich będą mogli podjąć prace, publikuje Staatscourant (Dziennik Urzędowy Królestwa Niderlandów). Interesuje cię praca w budownictwie? Sprawdzaj w Staatscourant, czy władze nie zdecydowały się otworzyć tego sektora. W Staatscourant znajdziesz też informacje o jego zamknięciu. Dany sektor będzie otwarty, co najmniej przez 3 miesiące.

Formalności
Zezwolenie na pracę wydaje Centrum voor Werk en Inkomen (CWI). Wniosek może złożyć tylko twój przyszły pracodawca. CWI musi go rozpatrzyć w ciągu maksymalnie 2 tygodni. Przed wydaniem pozwolenia CWI musi upewnić się, czy pracodawca zapewnia ci dokładnie takie same warunki jak miejscowym pracownikom: sprawdzi wysokość płacy, świadczenia socjalne, a w niektórych wypadkach zakwaterowanie.

Koszt utrzymania
Na wynajęcie pokoju potrzebujesz 150-300 euro. Litr benzyny kosztuje 1,28 euro, chleb 0,45 euro, piwo 1,5 euro, a hamburger 2,7 euro.

Poszukiwane zawody
Pracownicy rolni, budowlańcy, pakowacze (praca w centrach dystrybucyjnych przy pakowaniu towaru do handlu), pomoce domowe, opiekunki do dzieci oraz elektronicy i informatycy ze znajomością języka angielskiego lub niemieckiego.

Ile można zarobić
Minimalna pensja miesięczna to 1200 euro.

Praca sezonowa
W sezonie łatwo znajdziesz pracę przy uprawie kwiatów. Możesz nająć się też do zbioru szparagów i truskawek. Zarobisz 6-7 euro za godzinę. Podczas wakacji na wybrzeżu masz szanse na pracę w hotelarstwie i gastronomii

Szukaj w sieci
-Ambasada Królestwa Niderlandów:
  www.nlembassy.pl
-Ministerstwo Pracy;
  www.minszw.nl
-Urząd ds. Imigrantów:
  www.immigratiedients.nl
-oferty pracy:
  www.europa.eu.int/eures
  www.werk.nl
  www.monsterboard.nl
  www.cwient.nl
  www.job.nl
  www.superjob.nl

 

IRLANDIA

Od kiedy można pracować ?
Bez żadnych ograniczeń od 1 maja 2004. Jednak dopiero po dwóch latach pracy na wyspie możesz korzystać z e świadczeń socjalnych. Dokładne informacje znajdziesz na stronach Ministerstwa Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia: www.entemp.ie, oraz na stronach polskiej ambasady: www.dublin.polishembassy.ie

Formalności
W ciągu 3 miesięcy od przyjazdu musisz zarejestrować się w biurze imigracyjnym. Tu dostaniesz pozwolenie na pobyt.

Koszt utrzymania
Wynajęcie pokoju we wspólnym mieszkaniu to wydatek 350 euro. Samodzielne dwupokojowe mieszkanie będzie cię kosztowało od 800 do 2000 euro. Na wyżywienie musisz przeznaczyć, co najmnie4j 200 euro. Miesięczny bilet autobusowy kosztuje, 70 euro. Za litr benzyny zapłacisz 0,8euro, za chleb 1 euro, za hamburgera 3 euro.

Poszukiwane zawody
Informatycy (zwłaszcza programiści i administratorzy sieci, architekci, inżynierowie budowlani, bankowcy, biegli księgowi, analitycy finansowi, lekarze, dentyści, radiolodzy, dietetycy, farmaceuci, pielęgniarki, pracownicy domów pomocy społecznej oraz piekarze, masarze, ogrodnicy i pracownicy rolni.

Ile można zarobić
Minimalna płaca to 1073 euro miesięcznie.


Szukaj w sieci
-Ambasada Irlandii:
  www.irlandia.pl
-irlandzka strona rządowa:
  www.irlgov.ie
-serwis informacyjny:
  www.oasis.gov.ie
-oferty pracy:
  www.europa.eu.int/eures
  www.transitionsaboard.com/listings/work/shortterm/uk.shtml
  www.aaappointments.co.uk
  www.worldstudent.com
  www.irishjobs.ie
  www.irlandia.pl
  www.jobs.ie
  www.ireland.com/jobs
  www.topjobs.ie
  www.monster.ie
  www.unison.ie

 

ISLANDIA

Od kiedy można pracować ?
Bez żadnych ograniczeń najwcześniej od 2006. Chcąc rozpocząć pracę wcześniej, musisz mieć na nią pozwolenie.

Formalności
Zezwolenie na pracę musisz uzyskać przed wyjazdem. Ubiega się o nie twój pracodawca. Najpierw musi ogłosić wolne miejsca pracy na Islandii i w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Następnie przedkłada wniosek o udzielenie zezwolenia na zatrudnienie związkom zawodowym danego regionu. Jeżeli nie ma chętnych na ogłoszone miejsce pracy i związki zawodowe wyraziły pozytywną opinie, centralny urząd do spraw zatrudnienia wydaje pozwolenie.

Koszty utrzymania
Na najtańsze zakwaterowanie, wyżywienie i transport wydasz dzienni 40-45 euro.

Szukaj w sieci
-Ambasada Islandii;
  www.islandia.org.pl
-Urząd imigracyjny:
  www.botschaft-island.de/
-oferty pracy:
  www.gallup.is
  www.knowledge.is
  www.islandia.is/mannval
  www.radgard.is
  www.coopers.is
  www.radning.is

 

LUKSEMBURG

Od kiedy można pracować ?
Bez żadnych ograniczeń najwcześniej od 2006 roku. Jeśli chcesz rozpocząć pracę już dziś, musisz mieć na nią pozwolenie. Jeśli masz mniej niż 30 lat i co najmniej zawodowe wykształcenie, możesz ubiegać się o roczny staż zawodowy. Czeka 30 miejsc.

Formalności
Pozwolenie na pracę wydaje Ministerstwo Pracy i Zatrudnienia. Wniosek składa twój pracodawca.

Poszukiwane zawody
Wysokiej klasy specjaliści oraz personel do prac pomocniczych w instytucjach unijnych.

Szukaj w sieci
-rządowa strona Luksemburga:
  www.gouvernement.lu
-Ministerstwo Pracy:
  www.monster.lu
  www.europa.eu.int/eures

 

LITWA, ŁOTWA I ESTONIA


Od kiedy można pracować ?
Bez żadnych ograniczeń od 1 maja 2004 roku.

Formalności
Musisz uzyskać pozwolenie na pobyt dłuższy niż 3 miesiące. Zgłoś się do instytucji ds. migracji.

Koszty utrzymania
Ceny żywności i zakwaterowania są porównywalne z Polską. Litr benzyny na Litwie kosztuje 2,55 litów (ok.3.5zł), na Łotwie 0,42 łatów (ok. 3 zł), a w Estonii 10,5 koron (ok. 3,15 zł)

Szukaj w sieci
Litwa
- Ministerstwo Pracy
www.vrm.It
- oferty pracy:
www.overseasjobs.com
www.europa.eu.int/eures
www.ciee.org
www.workingabroad.com
www.internabroad.com Łotwa
- Urząd ds. Zatrudnienia
www.nva.lv
- oferty pracy:
www.europa.eu.int/eures
www.rms.riga.lv
www.lvnet.lv/~rms
www.ciee.org
Estonia
- Urząd ds. Migracji:
www.mig.ee
- Departament Informacji Europejskiej w Estonii:
www.elis.ee
- oferty pracy:
www.ettk.ee
www.tta.ee

 

MALTA

Od kiedy można pracować ?
Bez żadnych ograniczeń najwcześniej od 2009 roku. Teraz trzeba starać się o pozwolenie na pracę. Nie będzie to łatwe, bo są one bardzo rzadko wydawane.

Formalności
Załatwianiem spraw związanych z uzyskaniem pozwolenia na pracę zajmuje się twój pracodawca. Powinien udowodnić, że oferowana praca nie została przyjęta przez maltańczyków. Pozwolenie wydawane jest na rok, w rzadkich wypadkach na trzy lata. Uzyskanie pozwolenia na pracę jest równoznaczne z pozwoleniem na pobyt.

Koszty utrzymania
Potrzebujesz ok. 300 euro miesięcznie

Szukaj w sieci
- informacje na temat pracy i szkoleń:
www.etc.org.mit
- oferty pracy;
www.legal-malta.com
www.europa.eu.int/eures
www.etc.org.mt
www.cis.um.edu.mt/mnr/eduwork
searchmalta.com/jobs
www.maltanetworkresources.com/eduwork
www.transabroad.com
www.overseasjobs.com/do/where

 

NIEMCY

Od kiedy można pracować ?
Bez żadnych ograniczeń najwcześniej od 2006 oku. Teraz wciąż musisz starać się o pozwolenie na pracę. Ale przynajmniej masz pierwszeństwo przed obywatelami państw, niebędącymi członkami UE. Pewne ułatwienia zatrudnieniu dotyczą jedynie pracowników sezonowych, pracowników gości, pracujących w ramach umowy o dzieło lub pracowników pomocniczych przy imprezach widowiskowo-objazdowych. Możesz prowadzić własną firmę, (ale nie możesz zatrudniać Polaków), lub świadczyć usługi w dziedzinach dopuszczonych przez prawo 9wyluczone są usługi w branży budowlanej, dekoratorskiej oraz przy sprzątaniu budynków).

Formalności
Pobyt dłuższy niż miesiąc musisz zgłosić w urzędzie ds. cudzoziemców. Jeśli chcesz przebywać w Niemczech ponad trzy miesiąc, to w tym samym urzędzie musisz uzyskać pozwolenie na pobyt dla obywateli UE.
Szczegółowe informacje na temat procedury uzyskania pozwolenia na pracę w charakterze pracownika- gościa, praktyk studenckich, prac wakacyjnych znajdziesz na stronie internetowej www.wirtschaft-polen.de

Koszty utrzymania
Wynajęcie mieszkania kosztuje od ponad 500 euro w dawnych landach wschodnich, do prawie 700 w zachodnich. Na bilet miesięczny wydasz 23-55 euro, na litr benzyny 1,15 euro, a na hamburgera 2,6 euro. Puszka piwa kosztuje 0,5 -1 euro.

Poszukiwane zawody
Specjaliści z zakresu zaawansowanych technologii, pielęgniarki, rehabilitanci, piekarze, cukiernicy, kucharze.

Praca sezonowa
Najłatwiej o pracę w rolnictwie. Zatrudnienie znajdziesz też w leśnictwie, przetwórstwie owocowym i warzywnym oraz tartakach. Możesz pracować do 90 dni w roku kalendarzowym, ale musisz mieć pozwolenie na pracę, a studenci odpowiednie zaświadczenie z urzędu pracy. Zarobisz 6-7 euro za godzinę.

Szukaj w sieci
- Ambasada RP w Niemczech:
www.wirtschaft-polen.de
- Ambasada Niemiec
www.ambasadaniemiec.pl
- Federalna Agencja Pracy:
www.arbeitsagentur.de
- Au-pair w Niemczech:
www.au-pair.agenturen.de
- niemiecki urząd pracy;
www.arbeitsamt.de

 

NORWEGIA

Od kiedy można pracować ?
Bez żadnych ograniczeń najwcześniej od 2006 roku. Jeśli chcesz pracować już dziś, musisz uzyskać zezwolenie na pobyt z możliwością podjęcia pracy.

Formalności
Wniosek o zezwolenie na pobyt z możnością podjęcia pracy składasz w norweskiej placówce dyplomatycznej w Polsce lub po przyjeździe do Norwegii ? w komisariacie policji. Może to też zrobić w twoim imieniu twój pracodawca. Dostaniesz zezwolenie, jeśli otrzymasz ofertę pracy na pełnym etacie 940 godzin tygodniowo), a jej warunki będą odpowiadać warunkom oferowanym pracownikom norweskim zatrudnionym na takim samym stanowisku. Formularze wniosków znajdziesz na stronach internetowych Urzędu ds. Cudzoziemców (www.udi.no). Możesz je też otrzymać w norweskich placówkach dyplomatyczno-konsularnych w Polsce, bądź komisariatach policji na terenie Norwegii. Złożenie i rozpatrzenie wniosku jest bezpłatne.

Koszty utrzymania
Norwegia jest bardzo droga. Miesięczna opłata za mieszkanie to 3000 koron (1 korona to 0,58 zł) litr benzyny kosztuje ok. 10 koron, chleb 6-14 koron, piwo 7-18 koron, a hot-dog 5 koron. Latem możesz wynajmować mieszkanie studenckie, tańsze od normalnych ok. 25%.

Poszukiwane zawody
Specjaliści od wydobycia ropy naftowej, pracujący w przemyśle rybnym, turystyce, budownictwie i opiece zdrowotnej oraz pracownicy rolni do uprawy i zbiorów warzyw i owoców.

Praca sezonowa
Przy zbiorze truskawek i runa leśnego, rzadziej w hotelach .

Szukaj w sieci
- Ambasada Norwegii:
www.amb-norwegia.pl
- Urząd ds. Cudzoziemców:
www.udi.co
- Inspekcja Pracy:
www.arbeidstilsynet.no
- Urząd Pracy:
www.aetat.no
- strona Oslo:
www.unginfo.oslo.no
- oferty pracy:
www.oikos.no
www.finn.no
www.manpower.no
www.kellyservices.no
www.proffice.no
www.adecco.no
www.toptemp.no
www.vikar1.no
www.personnel.no
www.bjorgfjell.no


PORTUGALIA

Od kiedy można pracować ?
Bez żadnych ograniczeń najwcześniej od 2006 roku. Jeśli nie chcesz czekać tak długo musisz postarać się o wizę z prawem pracy.

Formalności
Wniosek o wydanie wizy pracowniczej składasz w Ambasadzie Portugalii w Warszawie. Wraz z wnioskiem musisz przedłożyć propozycję umowy o pracę podpisaną przez pracodawcę, potwierdzenie istnienia konkretnej ofert zatrudnienia z miejscowego Instytutu Zatrudnienia i Doskonalenia Zawodowego /IEFP/ oraz potwierdzenie przedstawienia propozycji kontraktu do zaopiniowania Generalnej Inspekcji Pracy /IKT/. Urząd konsularny przed wydaniem wizy skontaktuje się z IEFP, IKT i SEF. Wiza wydawana jest na rok lub krócej, w zależności od kontraktu. Możesz ją przedłużyć na miejscu.

Koszty utrzymania
Na miesięczne utrzymanie potrzeba ok. 500-600 euro.

Poszukiwane zawody
Kierowcy, mechanicy, budowlańcy, nauczyciele języka angielskiego oraz pracownicy do zbiorów owoców.

Praca sezonowa
Najłatwiej znaleźć pracę przy zbiorach owoców cytrusowych, na budowach lub w charakterze kierowcy albo mechanika. W rejonie Algarve możesz pracować w barze, przy obsłudze jachtów lub rozdawać zaproszenia do nocnych klubów (wynagrodzenie prowizyjne). Z końcem września i początkiem listopada możesz zaciągnąć się na statki pływające na Wyspy kanaryjskie lub na Karaiby.

Szukaj w sieci
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych:
www.min-nestrangeiros.pt
- informacje dotyczące zakładania działalności gospodarczej:
www.cfe.iapmei.pt
- oferty pracy:
www.iefp.pt
www.portugal-info.net
www.berst.org/expegirienc.asp
www.transabroad.com/country/europe/portugal.htm
www.transabroad.com/work/shortmed.htm
www.jobsabroad.com
www.sef.pt

 

SŁOWACJA

Od kiedy można pracować ?
Nie ma żadnych ograniczeń. Kodeks Pracy i przepisy dotyczące zatrudnienia obcokrajowców zajdziesz na stronach resortu pracy: www.employment.gov.sk

Formalności
Jeśli twój pobyt będzie dłuższy niż 90 dni, musisz się zameldować w miejscowym urzędzie policji. Do wniosku dołączasz paszport,3 fotografie oraz zaświadczenie o zatrudnieniu, zakwaterowaniu i ubezpieczeniu zdrowotnym.

Koszty utrzymania
Ceny są porównywalne do tych w Polsce. Litr benzyny kosztuje 35,9 koron (10 koron to 1,1 zł), chleb 22 korony, hamburger 20 koron.

Poszukiwane zawody
Specjaliści z zakresu przemysłu motoryzacyjnego.

Szukaj w sieci
- Ambasada RP na Słowacji:
www.weh.polamb.sk
- ofert pracy;
www.TeachAbroad.com
www.JobsAbroad.com
www.pz.nl/eceat/home_en.htm
www.TransitionsAbroad.com/resources/work

 

SŁOWENIA

Od kiedy można pracować ?
Nie ma żadnych ograniczeń. Oferty pracy możesz znaleźć na stronach internetowych urzędu zatrudnienia: www.ess.gov.si Pracę wakacyjną możesz znaleźć za pośrednictwem studenckiego serwisu w Lublanie (www.uni-lj.si) lub Mariborze (www.uni-mb.si)

Formalności
Wniosek o wydanie pozwolenia na pobyt składasz w administracji regionalnej w ciągu 3 miesięcy od przyjazdu.

Koszty utrzymania
Za wynajęcie pokoju zapłacisz od 50 do 70 tyś. tolarów (100 tolarów to ok. 2 zł) Bilet miesięczny kosztuje 1200 tolarów, litr benzyny ok. 200 tolarów.

Szukaj w sieci
- Ambasada RP Słowenii:
www.poland-embassy.si
- oferty pracy:
www.workingabroad.com
www.overseasjobs.com/resources/europe2html#Slovenia

 

WĘGRY

Od kiedy można pracować ?
Bez żadnych ograniczeń od 1 maja 2004 roku.

Formalności
Musisz postarać się o zezwolenie na pobyt dłuższy niż 3 miesiące.

Koszty utrzymania
Wynajęcie mieszkania będzie kosztowało od 75 000 forintów (100 forintów to 1,9 zł.) miesięcznie. Przygotowując posiłki w domu wydasz na jedzenie, co najmniej 40000 forintów. Bilet miesięczny na komunikacje miejską kosztuje 5400 forintów, pizza 1000 forintów, piwo 500 forintów.

Szukaj w sieci
Ambasada RP na Węgrzech
www.ambpl-weh.hu
serwis informacyjny Węgier:
www.magyarorszag.hu
Ministerstwo Pracy:
www.fmm.gov.hu
Ministerstwo Spraw Zagranicznych:
www.mfa.gov.hu
publi8czne służby zatrudnienia:
www.afsz.hu
centrum informacji:
www.npk.hu/hu/indexhu.php
oferty pracy:
www.jobs-in-europe.net
www.jobpilot.hu

 

WIELKA BRYTANIA

Od kiedy można pracować ?
Bez żadnych ograniczeń od 1 maja 2004 roku.

Formalności
Musisz wpisać się do specjalnie tworzonego rejestru pracowników. Formularz rejestracyjny przesyłasz w ciągu miesiąca od podjęcia prac do wydziału ds. imigracji i spraw obywatelskich brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych. Wpisanie do rejestru kosztuje 50 funtów. Zaświadczenie o rejestracji jest ważne 12 miesięcy. Jeśli stracisz pracę przed upływem 12 miesięcy i znajdziesz nową musisz zarejestrować się ponownie. Do rejestru nie muszą wpisywać się osoby prowadzące działalność gospodarczą. Dokumenty konieczne do procesu rejestracji to dowód zatrudnienia (np. list od pracodawcy, umowa o pracę zawierająca szczegóły wykonywanej pracy) oraz dowód, że utrzymuje się co najmniej minimalne wynagrodzenie. Nie musisz się rejestrować, jeśli zamierzasz pracować krócej niż miesiąc.

Koszty utrzymania
Za wynajęcie pokoju przy rodzinie na miesiąc zapłacisz 250 funtów (ok. 1750 zł). Tygodniowa karta miejska na autobusy i metro kosztuje 20-25 funtów, litr benzyny 0,75 - 0,85 funta, chleb 0,7 funta, puszka coli 0,4 funta.

Poszukiwane zawody
Pracownicy w branży hotelarskiej, gastronomii, budownictwie, a także do pracy przy uprawie warzyw i owoców, personel medyczny, inżynierowie z doświadczeniem w branży transportowej, specjaliści w dziedzinie telekomunikacji oraz informatycy.

Praca sezonowa
Znajdziesz ją w hotelach, pubach, restauracjach, parkach rozrywki oraz w gospodarstwach rolnych przy hodowli. Zarobisz 4-5 funtów za godzinę.

Szukaj w sieci
Ambasada Wielkiej Brytanii:
www.britishembassy.pl
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych:
www.ind.homeoffice.gov.uk
Wielka Brytania on - line:
www.direct.gov.uk/Homepage/fs/en
oferty pracy:
www.summerjobs4students.co.uk
www.aaappointments.co.uk/
www.monster.co.uk
www.workpermits.gov.pl
www.jobs.ac.uk
www.jobinwales.com
www.jobinscotland.com

 

WŁOCHY

Od kiedy można pracować ?
Bez żadnych ograniczeń najwcześniej od 2006 roku. Obecnie limit zatrudnienia obywateli z nowych państw członkowskich wynosi 20 000. Zezwolenia na pracę wydawane są w kolejności napływania zgłoszeń.

Formalności
Twój pracodawca składa w powiatowej Dyrekcji Pracy podanie o zezwolenie na pracę. Musi w nim napisać m.in. ile będziesz zarabiać i na jak długo cię zatrudnia. Gdy Direzione Provinciale del Lavoro wyda zezwolenie na pracę, zgłaszasz się do kwestury (organ MSW_ gdzie otrzymasz "kartę pobytu i pracy".

Koszty utrzymania
Litr benzyny kosztuje 1,20 euro. Hamburger kosztuje 2,6 euro, chleb 0,75 euro, puszka coli 0,50 euro.

Poszukiwane zawody
Lekarze, pielęgniarki, murarze, tynkarze, ślusarze, ogrodnicy, drukarze, pomoce domowe, pracownicy rolni, w branży hotelarskiej i gastronomicznej.

Praca sezonowa
Zbiór owoców i warzyw (winogrona lub truskawki). Jeśli znasz włoski możesz szukać pracy w hotelarstwie lub gastronomii w nadmorskich miejscowościach letniskowych.

Szukaj w sieci
- Ambasada Włoch:
www.italianembassy.pl
- Ambasada RP we Włoszech:
www.infopolonia.it
- oferty pracy
www.mercurius.it
www.jobpilot.it
www.jobonline.it

 

SZWECJA

Od kiedy można pracować ?
Od 1 maja 2004 roku nie ma żadnych ograniczeń. Porady i wskazówki dotyczące szukania pracy oraz wymagań stawianych pracownikom znajdziesz w serwisie internetowym centralnego biura zatrudnienia na www.ams.se

Formalności
Jeśli zamierzasz zostać tu dłużej niż trzy miesiące, musisz uzyskać zezwolenie na pobyt. W ciągu trzech miesięcy od przyjazdu zgłoś się do Urzędu Migracyjnego (Migrationsverket). Aby otrzymać kartę pobytu, musisz przedstawić zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu, a jeśli prowadzisz własną firmę - dowód zarejestrowania działalności gospodarczej i kartę podatkową. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej urzędu migracyjnego www.migrationsveket.se

Koszty utrzymania
Na miesiąc potrzebujesz, co najmniej 7 tyś. koron (10 koron to 5,8 zł). Mieszkanie to wydatek rzędu 2-3 tyś. koron, wyżywienie 2,4 tyś. koron. Litr benzyny kosztuje 10,48 koron, chleb od 15 do 30 koron, 1,5 l wody mineralnej od 9 koron.

Poszukiwane zawody
Lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, specjaliści z branży informatycznej, komunikacyjnej, transportu, biotechnologia, inżynierii (np. elektrycy), budownictwa (np. hydraulicy, murarze, posadzkarze, malarze) oraz pracownicy sezonowi w rolnictwie i ogrodnictwie.

Szukaj w sieci
-Ministerstwo Pracy:
www.ams.se
-Urząd ds. Migracji;
www.migrationsverket.se
-Konsulat Generalny RP w Sztokholmie:
www.polskageneralkonsulatet.se
-oferty pracy:
www.topjobs.se
www.stepstone.se
www.jobline.se
jobb.amv.se
www.jobnet.se

Praca sezonowa
Przy zbieraniu runa leśnego, w ogrodnictwie i rolnictwie. Zbierając truskawki zarobisz ok. 120 koron dziennie.

 

SZWAJCARIA

Od kiedy można pracować ?
Najwcześniej od 2011 roku. Rynek w Szwajcarii jest niezwykle hermetyczny i szanse na znalezienie pracy, szczególnie na własną rękę, bez uprzedniej rekomendacji od szwajcarskiej firmy masz bardzo nikłe. Od czasu do czasu pojawiają się oferty pracy w rolnictwie. Informacji szukaj na www.praca.gov.pl , Jeśli masz o18-30 lat i znasz język (niemiecki, francuski lub włoski), możesz ubiegać się o zatrudnienie jako stażysta w ramach umowy dwustronnej. Studiując w tym kraju, możesz pracować do 15 godzin tygodniowo.

Formalności
Najpierw szwajcarska firma wystawia ci rekomendację i potwierdza chęć zatrudnienia. Taki dokument wraz z aplikacja i zdjęciami przesyłasz do Ambasady Szwajcarii w Polsce.

Koszty utrzymania
400 franków (ok. 250 euro) pochłonie mieszkanie, jedzenie to 550 franków, a dodatkowe wydatki 350 franków. Bilet autobusowy miesięczny kosztuje 70 franków, hamburger 10, coca-cola 4,5.

Poszukiwane zawody
Wysokiej klasy specjaliści oraz robotnicy rolni.

Szukaj w sieci
-Ambasada RP w Szwajcarii;
www.pol-amb.ch
-oferty pracy:
www.at-schweiz.ch
www.jobpilot.ch 

Powrót do strony głównej.

GCI Trzciana 2006