Kamionna - ogólna chrakterystyka wsi.

Krajobraz Kamionnej.

       Kamionna - to najdalej na południe wysunięta część Gminy Trzciana. Wieś położona jest u podnóża Góry Kamionnej / 801 m n.p.m./ i Góry Pasierbieckiej /763 m n.p.m./, w północnej części Beskidu Wyspowego, na wysokości 400 - 763 m n.p.m. W południowej części wsi, na północnych zboczach tych pasm, rozciągają się lasy. Obszar 364 ha wraz z 64 ha Rezerwatu "Kamionna" stanowią lasy państwowe (Leśnictwo Kamionna) i lasy prywatne na terenie wsi - 217 ha i las wiejski - 7 ha. Zbocza porośnięte są lasem bukowo - jodłowym z domieszką dębu, brzozy, wiązu, olchy i innych gatunków. Strome stoki pocięte są licznymi głębokimi korytami potoków /paryjami/. Z grzbietowych szczytów rozciągają się wspaniałe widoki na Beskidy, Gorce i Tatry, a także na Pogórze Wielickie i Wiśnickie. Piękne punkty widokowe znajdują się na licznych wzniesieniach w niższych częściach wsi. Kompleksy leśne kryją w sobie wiele osobliwości przyrodniczych i chronionych roślin: wawrzynek wilczełyko , miesięcznica trwała, lilia złotogłów, dziewięcsił bezłodygowy, czosnek niedźwiedzi, kopytnik pospolity, parzydło leśne, bluszcz pospolity, żywiec gruczołowaty , śnieżyczka przebiśnieg i zwierząt: ptaków - kruk, myszołów, bocian czarny, jarząbek, bażant, czajka, płazów i gadów: salamandra plamista, kumak górski, traszka górska, padalec, zaskroniec, żmija, ssaków: gacek wielkouch, gronostaj, łasica, kuna leśna i domowa, jeż, wiewiórka, zając, lis, sarna, dzik. Wszystko to można spotkać wędrując leśnymi drogami i urokliwymi ścieżkami zbierając po drodze maliny, borówki i grzyby lub podróżując licznymi trasami rowerowymi. Przez teren wsi prowadzi również Małopolski Szlak Owocowy, który prowadzi specjalnie oznakowanymi odcinkami dróg i pokazuje gospodarstwa, w których można dokonać degustacji i zakupu owoców lub innych lokalnych produktów, a także zapoznać się z technologią ich produkcji. Wytyczono tu także i oznakowano jako zieloną trasę rowerową, prowadzącą po najbardziej interesujących miejscach we wsi.
    Kamionną zamieszkiwało na początku 2006 roku 786 mieszkańców (w maju 1999 - 794), w tym 402 kobiety i 384 mężczyzn. We wsi jest 202 domy. Jednak "numerów" jest 264, gdy pozostałe to budynki użyteczności publicznej i domki letniskowe wczasowiczów. Podstawą utrzymania mieszkańców jest praca w rolnictwie. Uprawia się tu głównie zboża, ziemniaki, owoce miękkie. Jest również trochę sadów. Działa kilka firm, w tym: Firma "Bajo" - produkująca drewniane zabawki ekologiczne, Przetwórnia Owocowo - Warzywna Grzegorza Muchy, Zakład Wytwórstwa Galanterii i Pasmanterii Stanisława i Jolanty Sowa, Zakład Kamieniarski Stanisława Kaji, sklepy: Andrzeja Rzepeckiego i Felicji Adamczyk, Wytwórnia Lodów Józefa Pijanowskiego, tartaki - Marzeny Hojda, Józefa Króla, Mariana Muchy, Usługi Transportowe - Antoni Wiśniowski itd. We wsi jest Urząd Pocztowy (32-732), parafia, szkoła, świetlica wiejska.
    Kamionna podzielona jest na liczne przysiółki, które dokładnie określają miejsca, w których się znajdujemy. Do najważniejszych zaliczamy: Zastawie, Rola, Pod Bełdno, Gródek, Połom, Wychylówka, Podedworze, Wieś, Adamowskie, Podlas, Poddęby, Dąbki, Podłupiska, Wapienica, Czarne Błota, Dział, Brzeziny, Bąkówka, Rzyki, Góralówka, Kąty, Brzeg, Ramsówka, Maciejówka, Gorzkówki. Ponadto miejsce zamieszkania ludzi dokładnie precyzują liczne "przydomki", gdyż dużo jest rodzin z jednakowymi nazwiskami np. Dudziaków, Furtaków, Górków.
    Od 1934 roku jest w Kamionnej parafia pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polski (odpust 3 maja) z drewnianym kościółkiem z ciekawym wystrojem wnętrza i pięknie utrzymanym otoczeniem. Po całej wsi rozsiane są liczne zabytkowe krzyże, kapliczki i figury, z których najsłynniejsza jest "Kolumna Szwedzka" postawiona w uroczym miejscu widokowym, za szkołą i pięknym parkiem podworskim z dostojnymi drzewami i alejką grabową.
     Najcenniejszą wartością wsi są jednak jej mieszkańcy, którzy ciężką pracą dla siebie i aktywnością społeczną przyczyniają się do jej rozwoju i zachowania przeszłości historycznej. Działają tu następujące organizacje: "Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Kamionna", które koordynuje rozwój życia społecznego i kulturalnego wsi; Ochotnicza Straż Pożarna, Uczniowski Klub Sportowy "Jeziernik".

LINKI

ZARYS HISTORII

MAPKA

PARAFIA

OŚWIATA

CIEKAWOSTKI

TRASA ROWEROWA

FOTOGALERIA

BIOGRAFIE

Powrót

 Home.