PUBLIKACJE   NAUCZYCIELI  PSP  W  KAMIONNEJ

    mgr DANUTA FURTAK

    Konkurs poetycki - "Wiersz o Kamionnej"

      Miasto, wieś, region, w którym mieszkamy, pracujemy, odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Wieś Kamionna zachwyca piękną przyrodą, czystym powietrzem, ciekawą historią.

      W myśl przysłowia "Cudze chwalicie, swego nie znacie", czasami zapominamy, jak urokliwym miejscem jest to, w którym mieszkamy. Nie zawsze w sposób ciekawy przekazujemy uczniom wiedzę o najbliższym otoczeniu. To właśnie szkoła powinna przybliżać uczniom rejon, w którym się uczą i mieszkają, dawać możliwość poznania najbliższego otoczenia, rozwijać lokalny patriotyzm. Problematyka "naszej małej ojczyzny" powinna stać się częścią procesu dydaktyczno-wychowawczego. Z powyższych refleksji wypływa wniosek, iż szkoła powinna poświęcać problemowi edukacji regionalnej znacznie więcej czasu.

    Od trzech lat wdrażam mój autorski program edukacji regionalnej w nauczaniu zintegrowanym "Bliżej regionu  - bliżej siebie". Wykorzystując naturalną potrzebę poznawania świata przez dzieci, organizuję zajęcia opierające się na aktywnym poznawaniu środowiska, ciekawych miejsc historycznych, legend, podań, interesujących ludzi oraz pięknych i urokliwych zakątków.

     Jednym z wielu sposobów przybliżenia dzieciom "małej ojczyzny" był zorganizowany przeze mnie konkurs literacki pt. "Wiersz o Kamionnej". Odbył się w kwietniu 2003 roku. Przeprowadzony został w dwóch grupach - klas II-III oraz IV-VI. Trzyosobowe jury oceniło prace uczniów przyznało następujące nagrody:
Grupa klasy II-III: I miejsce - Justyna Pastuszak, II - Agata Kącka, III - Justyna Rosiek.
Grupa klasy IV-VI: I miejsce - Ewa Górka, II - Paweł Grodziński, III - Justyna Furtak.
      Poza konkursem wiersz napisała uczennica klasy I d gimnazjum Joanna Kącka i otrzymała wyróżnienie.

      Efektem tego konkursu była, zorganizowana w maju 2003 roku ekspozycja "Kamionna w twórczości dzieci", na której - prócz nagrodzonych wierszy - znalazły się prace plastyczne, ukazujące naszą miejscowość, jej przyrodę i ciekawe obiekty. Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły, jak również gości, którzy przybyli do naszej szkoły z okazji otwarcia i poświęcenia nowego obiektu szkolnego.

Kamionna w twórczości dzieci - wystawka prac uczniów.

NAGRODZONE WIERSZE

Kliknij w miniaturkę, aby uzyskać powiększenie.

Klasy I - III

I miejsce II miejsce III miejsce
Wiersz Justyny Pastuszak Wiersz Agaty Kąckiej Wiersz Justyny Rosiek

Klasy IV - VI

I miejsce II miejsce III miejsce
Wiersz Ewy Górka. Wiersz Pawła Grodzińskiego. Wiersz Justyny Furtak.

wtecz