SŁOWNIK BIOGRAFICZNY - MICHAŁ BABRAL

Michał Babral  1931 - 1995

 
MICHAŁ BABRAL (1931 - 1995)

     Michał Babrał urodził się 26 września 1931 roku w Łakcie Dolnej. Pochodził z rodziny rolniczej, w kiórej istniały tradycje hodowlane: koni i owiec (z uwagi na rodzaj użytków rolnych). Od 1954 r. pracował społecznie. Był członkiem Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Żegocinie. Oprócz pracy na roli, od 1959 r. pracował zawodowo w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Polskiej Komunikacji Samochodowej w Krakowie (do 1975 r.). Miał opinię wzorowego pracownika i doświadczonego kierowcy.
    Po przejściu na emeryturę poświecił się całkowicie prowadzeniu gospodarstwa rolnego oraz pracy społecznej w Związku Hodowców Koni i OSP. Był długoletnim prezesem Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Tarnowie, od 1988 r. Prezesem Okręgowego Związku Hodowców Koni w Krakowie i Przewodniczącym Terenowego Koła w Bochni. Przykładem jego dorobku hodowlanego może być wyhodowany przez Niegom a wyróżniający się w swojej klasie ogier Larum (po Larsen od Grusza).
    Michał Babrał był radnym Gminy Żegocina w lalach 1988-1992 oraz członkiem i działaczem Ochotniczej
Straży Pożarnej w Trzcianie (od 1976 r.). Za ofiarną działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej został odznaczony złotym medalem "Za zasługi dla pożarnictwa", odznaką Strażak Wzorowy i "Za zasługi dla województwa tarnowskiego".
    Był bardzo koleżeński, skromny, serdeczny w życiu codziennym. Nie były mu obce sprawy wsi.Udzielał się na wielu polach, m. in. grał w orkiestrze dętej i w amatorskim kole teatralnym w Trzcianie i komitecie rodzielskim Szkoły Podstawowej w Kierlikówce. Tutaj uczęszczały Jego dzieci: Maciej, Grzegorz, Tomasz i Małgorzata.
      Zmarł nagle w dniu 3 kwietnia 1995 roku i został pochowany ma cmentarzu parafialnym w Trzcianie.

Opracowanie: Tadeusz Olszewski, wspólpraca Małgorzata Stochel

Michał Babral w mundurze strażaka (1988 .) M.Babral (czwarty od lewej) w szeregu oczekujących na odznaczenie.
Michał Babral jako kierowca OSP w Trzcianie. Michał Babral (z lewej) w amatorskim przedstawieniu teatrlalnym.
Michał Babral. M. Babral otrzymuje podziękowanie za pracę na rzecz SP w Kierlikówce.
wstecz