Z ARCHIWUM KABARETU MŁODZIEŻOWEGO "TIKO"

Kabaret "Tiko" z Kierlikówki. Kabaret "Tiko" z Kierlikówki.

      W latach 1986 - 2002 na terenie Gminy Trzciana, najpierw przy Szkole Podstawowej w Kierlikówce, a potem przy Publicznym Gimnazjum w Trzcianie działał kabaret "Tiko",  założony i cały czas prowadzony przez nauczyciela Tadeusza Olszewskiego. Pierwszy przygotowany przez ten kabaret program nosił tytuł "Raz na ludowo" i został zaprezentowany w kwietniu 1986 roku rodzicom przybyłym na zebranie rodzicielskie. Nazwa zespołu pochodzi od pierwszych słow refrenu piosenki, zaśpiewanej "na wejście" podczas pierwszego programu: "Jesteś taki smutny, smutną minę masz, zaraz się uśmiechniesz gdy zaśpiewasz tak: Tik tiki tiko, tik tiki tak ....".
    W ciągu tych 16 lat grupa osiągnięła sporo sukcesów, m. in. była dwukrotnym laureatem Wojewódzkich Przeglądów Kabaretów Amatorskich w Nowym Wiśniczu. Zdobył także nagrodę "Sól do oka", przyznaną przez profesjonalne jury I. Konfrontacji Kabaretów Wiejskich "Lipnicka Lipa". W swoim repertuarze miał skecze i piosenki o bardzo zróżnicowanej tematyce, ale najczęściej poruszał jednak sprawy szkolne oraz związane ze wsią. Autorem większości skeczów był założyciel zespołu Tadeusz Olszewski.
   Tak długa działalność tej grupy była możliwa dzięki ludziom dobrej woli (m. in. państwo Anna i Stanisław Łukasikowie z Kierlikówki) i wsparciu Urzędu Gminy w Trzcianie oraz innych instytucji, w tym trzciańśkiego oddziału Krakowskiego Banku Rzemiosła. Dzięki środkom otrzymanym od sponsorów oraz pieniądzom uzyskanym podczas występów i z prowadzonych przez kabaret loterii fantowych, zespół dorobił się własnego sprzętu estradowego, który w 1999 roku został przekazany na stan szkoły w Kierlikówce.
    Kabaret "Tiko" był  obecny na większości gminnych imprez. Uczestniczył w imprezach strażackich, okolicznościowych spotkaniach, dawał   występy w świetlicach wiejskich. Kabaret miał w Kierlikówce grupę stałych sympatyków, którzy pojawiali się  na każdym nowym programie. Trzeba też podkreślić pozytywną rolę rodziców uczniów występujących w kabarecie, którzy pozwalali swoim pociechom na wielogodzinne próby odbywane w każdym tygodniu, a potem przyglądali się popisom swoich dzieci.
    W ciągu tych 16 lat kabaret wystawił ponad 50 ponadgodzinnych programów. Występował w Nowym Wiśniczu, Lipnicy Murowanej, Tarnawie, Łapanowie, Żegocinie, Bytomsku, na Święcie Powiatu Bocheńskiego w Gawłówku, Łąkcie Dolnej, Trzcianie  i kilku dalszych okolicznych wioskach. Najwięcej występów było oczywiście w Kierlikówce. W szeregach "Tiko" wystąpiło ponad 200 uczniów, dziś już dorosłych i szanowanych mieszkańców Gminy Trzciana oraz innych miejscowości, do których zawiódł ich los . Przypomnijmy nazwiska tych, którzy w minionych latach byli podporami "Tiko": Tomasz Babral, Renata Kobyłko, Ewa Waligóra, Barbara Sroka, Sławomir Matuszewski, Elżbieta Król, Małgorzata Mikołajek, Leszek Kądziela, Ewa Dębosz, Małgorzata Łukasik, Joanna Łukasik, Monika Legieć, Joanna Bębenek, Dariusz Piasecki, Rafał Kukla. Trudno wymienić wszystkich, bo było ich wielu.

Kabaret "Tiko"

Kabaret "Tiko" z Kierlikówki.

Kabaret "Tiko"

Kabaret "Tiko"

Kabaret "Tiko" z Kierlikówki.

Kabaret "Tiko" z Kierlikówki.

JEST TAKI KABARET

      Na wiosnę przyszłego roku dziesięciolecie działalności obchodzić będzie kabaret szkolny "TIKO" ze Szkoły Podstawowej w Kierllkówce /gm, Trzciana/. To chyba jedyny, działający tak długo dziecięcy zespół kabaretowy na Ziemi Bocheńskiej.
      Kabaret ten założył i do dzisiaj prowadzi nauczyciel miejscowej szkoły, mgr historii Tadeusz Olszewski. Pierwszy przygotowany przez ten kabaret program nosił tytuł "Raz na ludowo" i został zaprezentowany w kwietniu 1986 roku rodzicom przybyłym na zebranie rodzicielskie. Podporą ówczesnego kabaretu byli uczniowie SP w Kierlikówce: Renata Kobyłko, Małgorzata Ferenc, Marta Matuszewska, Grzegorz Grabowski i Tomasz Babral. W 1989 roku kabaret "TIKO" po raz pierwszy przedstawił się szerszej publiczności występując w imprezie "Strażackie ostatki" zorganizowanej w Wiejskim Domu Ludowym w Kierlikówce.
     Początki działalności kabaretu były trudne. Zespół nie posiadał żadnego nagłośnienia. Dysponował jedynie gitarą, na której grał założyciel kabaretu. Od 1990 roku kabaret regularnie brał udział w organizowanych przez Gminę w Żegocinie i gminne organizacje imprezach, m.in. w gminnych obchodach Święta Ludowego, Gminnym Święcie Plonów, gminnych obchodach Dnia Strażaka. Kiedy jesienią 1992 r. Wójt Gminy w Żegocinie mgr inż. Józef Nowak zaczął finansowo wspierać kabaret, mógł on rozpocząć cykl występów w okolicznych świetlicach wiejskich. "Tiko" wystąpił m. in. w Leszczynie, Bełdnie, Trzcianie i Żegocinie.
     Niestety, wkrótce finansowanie ustało, a na domiar złego złodzieje, którzy w styczniu 1994 r. włamali się do szkoły w Kierlikówce, skradli sprzęt kabaretowy zakupiony nieco wcześniej z pieniędzy zarobionych w czasie opisanych wyżej występów. Do dzisiaj nie udało się tego sprzętu odzyskać. Musieli więc członkowie kabaretu od nowa zarabiać występami na nowy sprzęt. Dzięki wsparciu komitetu rodzicielskiego SP w Kierlikówce udało się zakupić podstawowy sprzęt i kontynuować działalność.
     W maju 1994 r. "Tiko" uświetnił gminne obchody Dnia Strażaka i Święta Ludowego. Dużym wyróżnieniem dla kabaretu było zaproszenie na występ w czasie uroczystej sesji inaugurującej działalność Rady Gminy w Trzcianie w sierpniu 1995 r. Ten jedyny w swoim rodzaju kabaret mogli także zobaczyć mieszkańcy Nowego Wiśnicza w czasie imprezy "Pożegnanie lata".
      W ciągu tych 10 lat kabaret "TIKO" przedstawił ponad 20 programów kabaretowych. W kabarecie występowało ponad 50 uczniów SP w Kierlikówce. Najdłuższy chyba staż w tym kabarecie zaliczyli: Ewa Waligóra, Barbara Sroka, Małgorzata Łukasik, Joanna Łukasik, Monika Legieć, Sławomir Matuszewski, Dariusz Piasecki i Leszek Kądziela. Kadra zespołu zmienia się właściwie co roku. Byli członkowie kabaretu przychodzą oglądać występy młodszych kolegów i koleżanek. Dziś człon zespołu tworzą uczniowie starszych klas tej niewielkiej, bo liczącej około 150 uczniów, Szkoły w Kierlikówce: Elżbieta Król, Małgorzata Mikołajek, Marta Kozak, Mariusz Bębenek i Rafał Kukla. Rada Gminy w Trzcianie zainteresowała się kabaretem, a Wójt Gminy w Trzcianie, mgr inż. Józef Nowak obiecał wspierać finansowo kabaret "TKO".
     Pomimo tego "TIKO" nadal poszukuje sponsora, który zechciałby wspierać kabaret. Uczyniła to już firma fonograficzna "Blue Star" z Reguł, która przysłała kabaretowi swoje firmowe upominki. Może uda się wreszcie zakupić dla kabaretu i tym samym dla szkoły, dobry sprzęt nagłaśniający, Kabaret "Tiko" mocno w to wierzy, bo w swojej firmowej piosence śpiewa: "Kiedy tak naprawdę masz wszystkiego dosyć, śpiewaj razem z nami, aż odpłynie złość".

(Tols - "Merkuriusz" 1995 nr 5)

Kabaret "Tiko" Kabaret "Tiko"
Kabaret "Tiko" Kabaret "Tiko"

"TIKO - Taki Inteligentny Kabaret Owszem"
    "Pierwszą. nagrodę wywiózł z Wiśnicza do Kierlikówki kabaret "Tiko", powtarzając ubiegłoroczny sukces. Myślę, że gromadka prowadzona od 1986 r. ( a zespół stale się zmienia, bo dzieci przecież kończą szkołę i idą do miasta) przez pana Tadeusza Olszewskiego - może być traktowana jako pewien wzór wręcz perfekcyjnej kabaretowej, dyscypliny scenicznej i ogromnego taktu, co w satyrze jest szalenie ważne .
W programie "Tiko" mówi się o współczesnej wsi, wiążąc bardzo różne formalnie i treściowo klocki dwoma pomysłami Po pierwsze - akcja zdarzeń jest podporządkowana konwencji radia (wszystko, co się dzieje, jest nagrywane przez dziennikarzy radiowych, skąd np. sporo wywiadów, monologów do radiowego sitka), po wtóre - opisywane zdarzenia mają bezpośredni związek z rodzinną wsią i gminą, gdzie kabaret działa (nawet jeśli to jest nieco zmieniony monolog Wyrwicza, to prezentuje go przedstawicielka OSP z Kierlikówki).
    Mamy wiec wywiad z sołtysem Lejwodą, wiadomości radiowe bardzo dowcipne, scenkę przed dyskoteką w Trzcianie , monolog najstarszej mieszkanki i poetki ludowej z Kierlikówki, rozmowy z dziećmi w szkole, fantastyczną parodię piosenki rapowej i o rapie, zabawną piosenkę o Teresce, co ma pieska (solistka z chórem) czy wreszcie kapitalną piosenkę o "Jesiennej dyskotece". Przywołuję niektóre "numery" w "Tiko", ponieważ ich powierzchowne zestawienie mogłoby sugerować, że to swoisty bigos kabaretowy. Nic z tych rzeczy. Dzieci z Kierlikówki mają swój styl, bardzo dobre głosy, dopracowany ruch i potrafią na scenie się bawić, co zwłaszcza w kabaretach dziecięcych należy do rzadkości Oryginalny, własny styl - podkreślam - to jest to, co gwarantuje "Tiko" inteligentny dowcip i naturalne, bezpośrednie zachowanie się na scenie".

Henryk Cyganik - "Merkuriusz" nr 4/21.

Kabaret "Tiko" Kabaret "Tiko"
Kabaret "Tiko" Kabaret "Tiko"

E-22 Droga do kabaretu
(Fragmenty)
     Z kabaretów dziecięcych najbardziej zachwycił mnie "Tiko", istniejący od dziesięciu lat przy Szkole Podstawowej w Kierlikówce. Przedstawił program pt. "Asy pierwszej klasy", który jest typowym przykładem: piosenka - numer dialogowy, piosenka - numer dialogowy... Typ kabaretu konferansjerskiego, więc bardzo trudnego, bo w tym gatunku łatwo przechylić się w kierunku estradowej składanki. A jednak Tadeuszowi Olszewskiemu, nauczycielowi i animatorowi "Tiko", udało się uniknąć błędu. Od początku programu "Tiko" porywa widza dynamicznymi piosenkami, świetnym aktorstwem dziewcząt, sprawnością taneczną i ruchową, ogromną kulturą słowa i zewnętrzną aparycją. "Szkolny rock and roll" - to po prostu kabaretowy majstersztyk. Ale nic w "Tiko" nie zostało puszczone na żywioł. Wiadomości z kraju i ze świata, wypracowanie o krowie, wywiad radiowy czy piosenka o wakacyjnym plecaku, piosenka "Dzień dobry, szkoło", piosenka "Jesień" - w każdym z tych numerów zachwycała naturalność, charakterystyczne dla dobrego kabaretu łamanie klimatu, wreszcie w całości - spięcie programu piosenką "na wejście" i na finał. Dziewczyny ładne i dorodne, ósmoklasistki, więc - żal. Pan Olszewski powiedział, że to naturalne w kabarecie szkolnym, że dzieciaki odchodzą, ale on ma już dobre talenty w czwartej klasie. Spoko.

Wojciech Plewa - Merkuriusz 1997 nr 1

Kabaret "Tiko"  Kabaret "Tiko"

Kabaret "Tiko"

Kabaret "Tiko"

KIERLIKÓWKA - 12 LAT SZKOLNEGO KABARETU
      Działający od 12 lat w Szkole Podstawowej w Kierlikówce (gm. Trzciana) kabaret szkolny "Tiko" założony i do dzisiaj kierowany przez nauczyciela tej szkoły Tadeusza Olszewskiego, ma sporo sukcesów, m. in. jest dwukrotnym laureatem Wojewódzkich Przeglądów Kabaretów Amatorskich. Tak długie jego istnienie jest możliwe dzięki ludziom dobrej woli i wsparciu Urzędu Gminy w Trzcianie oraz innych instytucji. Dzięki środkom otrzymanym od sponsorów oraz pieniądzom uzyskanym podczas występów i z prowadzonych przez kabaret loterii fantowych, kabaret posiada własny sprzęt estradowy. Nie załamała go nawet kradzież, dokonana kilka lat temu, podczas której utracił i do tej pory nie odzyskał keyboardu oraz sprzętu nagłaśniającego.
    Podczas ostatniej zabawy andrzejkowej na tradycyjnie prezentowanym podczas szkolnych zabaw programie kabaretowym pojawił się Wójt Gminy Trzciana Józef Nowak, który wręczył na ręce Dyrektorki Szkoły Stanisławy Białka kolejny dar - nowy keyboard wraz z oprzyrządowaniem. Jak podkreślił podczas krótkiego przemówienia do zgromadzonych w sali uczniów, nauczycieli i rodziców, dar ten jest podziękowaniem za uświetnianie organizowanych w gminie uroczystości.
    Faktycznie, kabaret "Tiko" jest obecny na większości gminnych imprez. Uczestniczy w imprezach strażackich, okolicznościowych spotkaniach, daje występy w świetlicach wiejskich. W listopadzie np. dał podczas gminnej uroczystości obchodów jubileuszy długoletniego pożycia małżeńskiego "Koncert na 50-lecie". Dar Wójta jest już drugim prezentem dla kabaretu w tym roku. Wcześniej dar pieniężny otrzymał kabaret od Krakowskiego Banku Rzemiosła, którego filia działa w Trzcianie. Od kilkunastu lat kabaret wspomagają też państwo Anna i Stanisław Łukasikowie z Kierlikówki, których córki Gosia i Asia występowały niegdyś w kabarecie.
    Zresztą kabaret ma we wsi stałych sympatyków, którzy pojawiają się na każdym nowym programie. Trzeba też podkreślić pozytywną rolę rodziców dziewczyn występujących w kabarecie, którzy pozwalają swoim pociechom na wielogodzinne próby odbywane w każdym tygodniu, a potem przyglądają się popisom swoich dzieci.
    W ciągu tych 12 lat kabaret wystawił ponad 40 ponadgodzinnych programów. Występował w Nowym Wiśniczu, Lipnicy Murowanej, Tarnawie, Łapanowie, Żegocinie i kilku dalszych okolicznych wioskach. Ponad 200 uczniów przewinęło się przez kabaretowe szeregi. Część z nich ma już dzisiaj własne dzieci, które niedługo przyjdą do tej samej szkoły, w której występowały ich mamy. Nie wiadomo tylko jaki los spotka kabaret po reformie edukacyjnej, bo "dusząca się" w ciasnych murach kierlikowska podstawówka, z pewnością będzie mieć tylko sześć klas. Póki co dziewczęta z "Tiko" wraz z opiekunem szykują specjalny program, na który zaproszą wszystkich ludzi dobrego serca, którym kabaret zawdzięcza tak długie istnienie.

Merkuriusz nr 1/29 styczeń-luty 1999

 "Tiko" w Rzezawie. "Tiko-Bis" na jubileuszach pożycia małżeńśkiego.

     16 wrzesień 2001 r. Działający w Publicznym Gimnazjum w Trzcianie Kabaret Uczniowski "TIKO" wystąpił podczas największej gminnej imprezy kulturalnej - "Święta Gminy Trzciana". Pełen piosenek program pt. "Tikowa lista przebojów" rozgrzał zmarzniętą trzciańską publiczność.
     3 maja 2002 - Siedem dziewcząt z kabaretu szkolnego "Tiko" zaprezentowało się publiczności w nowym składzie. Po raz pierwszy na estradzie pojawiły się: Anna Tyrała, Agnieszka Lech, Lucyna Piech i Ewelina Węglarz. W towarzystwie Joanny Bębenek, Joanny Grabowskiej i Urszuli Wrona przedstawiły podczas strażackich uroczystości w Ujeździe ponad godzinny program pt. "Żarty kabaretu TIKO". Skecze i piosenki podobały się zwłaszcza młodszej części publiczności.
    19 maja 2002. Kolejny występ kabaretu "TIKO". Grupa kabaretowa prowadzona przez Tadeusza Olszewskiego wystąpiła w Rzezawie podczas imprezy "Piknik rodzinny - "Bawmy się trzeźwo". Ponad godzinny występ, podczas którego zaprezentowano stare i nowe skecze i piosenki, został ciepło przyjęty, zwłaszcza przez młodszą część widowni. Swoim pierwszym występem poza terenem gminy, występujący w nowym składzie kabaret, zarobił pierwsze pieniądze, które zostaną przeznaczone na zakup wyposażenia dla zespołu.
     9 czerwca 2002. Festiwal Piosenki Dziecięcej w Łąkcie Dolnej urozmaiciły występy kabaretów: "Wielokropek" z Łąkty Górnej oraz naszego "Tiko". Zanim dziewczyny z "TIKO" wystąpiły z programem "Same hity" w Łakcie, dały udany, półgodzinny występ podczas dużej imprezy "Dni Wiśnicza" w Nowym Wiśniczu.
    28 lipca 2002. W kolejnym Święcie Gminy Trzciana znaczący był udział Publicznego Gimnazjum w Trzcianie. Na estradzie zaprezentował się Kabaret "Tiko-Bis" (byli sfilmowani i potem zostali zaprezentowani w "Kronice" programu TV3 Kraków), uczniowie pod kierunkiem Tadeusza Olszewskiego zorganizowali loterię fantową, wspólnie z rodzicami sprzedawali lody. Dochód z tej udanej imprezy w znacznej części zasilił konto Rady Szkoły.
   22.10. 2002 - Działający w szkole kabaret "Tiko-Bis" często uświetnia imprezy o charakterze gminnym. Tym razem został poproszony o uświetnienie uroczystości jubileuszów pożycia małżeńskiego par, które przeżyły z sobą 60 i 60 lat. Na estradzie Świetlicy Gminnej w Trzcianie dla Jubilatów i ich gości kabaret "Tiko-Bis" śpiewał nastrojowe piosenki oraz przedstawiał skecze, których motywem było małżeństwo. Szczególnie duże brawa zebrał za swój występ jedyny chłopak w kabarecie - Damian Pyznar.
    Ostatnim okresem działaności zespołu były lata 1999 - 2002. Kieronik zespołu Tadeusz Olszewski, po reformie oświaty został nauczycielem w Publicznym Gimnazjum i tu reaktywował zespół, choć tym razem w jego składzie byli głównie uczniowie z Trzciany. Zespół nadal uświetniał środowiskowe imprezy, w tym "Święto Gminy Trzciana", uroczystość strażacką w Ujeździe. Frament jego wystepu zarejestrowałanawet ekipa Telewziji Kraków. Ale gimnazjaliści mieli już znacznie mniej czasu na zajęcia pozalekcyjne i prób było coraz mniej, aż w końcu zespół zakończył swoją działalność. Ostatnie trzy występy miały miejsce w maju i czerwcu 2002 roku, podczas strażackich uroczystości w Ujeździe (3.05.2002), a potem na pikniku w Rzezawie i i "Festiwalu Piosenki Dziecięcej "Ja po prostu mam talent" w Łąkcie Dolnej (9.06.2002).
    Po "Tiko" pozostały tylko zdjęcia, nagrane głównie przez pana Stanisława Łukasika z Kierlikówki kasety wideo, nagrania na kasetach audio oraz kilka artykułów prasowych, które powyżej opublikowaliśmy. Dołączone nagrania wideo i zdjęcia pozwolą przypomnieć kabaret, którego już niestety nie ma.

Z ARCHIWUM KABARETU "TIKO" - WIDEO

 

 

7.VI.1992

24.X.1992

26.V.1996

24.XI.1996

wstecz

archiwum stron