Serwis internetowy gminy Trzciana.

ZABYTKI GMINY TRZCIANA

     Dawne drewniane wiejskie budownictwo wzbudza nie tylko zachwyt etnografów, ale i zwykłych zjadaczy chleba. Stare chałupy, rozebrane deska po desce, są czasem przenoszone w nowe miejsca i użytkowane przez nowych właścicieli. Domy bywają przebudowywane, dostosowywane do potrzeb nowych gospodarzy. W skansenach stare wiejskie budowle można podziwiać w dawnej okazałości. Ale jednocześnie wiele urokliwych, starych domów znika z krajobrazu na zawsze. Pozostały już tylko nieliczne, przeważnie pozbawione słomianej strzechy, którą zastąpiła blacha, dachówka, czesem eternit. Sporo zabudowań jest opuszczonych i zaniedbanych. Ale są także wiekowe domy, które są zamieszkałe i choć mają zmienione pokrycie dachowe, to jednak zachowały dawny styl i wygląd.

    Ponieważ dawne drewniane spichlerze, stodoły, chałupy wiejskie w szybkim tempie znikają, są burzone, sołtys Trzciany Eugeniusz Burek postanowił uratować je od całkowitego wymazania z pamięci. W ciągu kilku dni wspólnie z Taadeusze Olszewskim przeszli wszystkie wioski gminy Trzciana szukając starych drewnianych zabudowań. W akcji pomógł także radny z Rdzawy Franciszek Zatorski. Wszystkie odszukane stare chałupy, spichlerze oraz dawne sprzęty domowe zostały sfotografowane. - Efektem tej pracy będzie album fotograficzny, który znajdzie się w tworzonej właśnie w Trzcianie izbie regionalnej. Nie każdy zainteresowany tematem będzie się przecież chciał fatygować po różnych, często trudno dostępnych miejscach, gdzie takie obiekty jeszcze są. Poza tym większość z nich niebawem zostanie rozebrana. Dzieki temu albumowi młodzież będzie mogła poznać w jakich warunkach mieszkali ich dziadkowie i pradziadkowie.

    Zachował się opis dawych zabudowań jednego z gospodarzy w Kamionnej. Zaprezentowały go w pracy zgłoszonej na konkurs Stowarzyszenia Ochrony Przyrody i Krajobrazu w Żegocinie pt. "Zapraszamy do nas" gimnazjalistki: Karolina Furtak, Marta Dudziak i Anna Giza. Ten interesujący opis, wraz rysunkami, które mu towarzyszą, można znaleźć tutaj >>> . Niestety zabudowania te zostały już rozebrane i nie ma po nich śladu.

     Aby zachęcić Państwa do przeglądnięcia kiedyś tego albumu, prezentujemy niżej kilka fotografii dawnego budownictwa wiejskiego z terenu gminy Trzciana. Z wiadomych powodów nie podajemy ani nazwisk włascicieli tych zabudowań, ani ich dokładnych adresów.

 

Stodoła w Kamionnej. Dawna chałupa w Kierlikówce.

Drewniany dom w Leszczynie.

Domek w Łąkcie Dolnej.

Dawny dom w Rdzawie (już nie istnieje).

Dom w Trzcianie.

Powrót