powiększ tekst A A A

Twórcy kultury

Paweł Sroka

Paweł Sroka należy do grona młodych, utalentowanych twórców kultury gminy Trzciana. Urodził się w 1976 roku. Mieszka w Kierlikówce. Tu skończył szkołę podstawową, by potem uczyć się w Liceum Ogólnokształcącycm. Po zdaniu matury podjął naukę w Studium Grafiki Reklamowej w Świdnicy.

Jan Chojecki

Jan Chojecki urodził się 3 sierpnia 1909 roku w Leszczynie. W rodzinnej miejscowości ukończył cztery klasy szkoły powszechnej. Naukę kontynuował nastepnie w pobliskiej szkole, w Królówce. W czerwcu 1926 roku rozpoczął starania o przyjęcie do gimnazjum w Bochni, ale z braku miejsc nie został przyjęty. Wtedy zainteresował się grą na organach. Ukończył szkołę w Tarnowie i został organistą.

Emilia Lalik

Emilia Lalik, z domu Wołowiec, urodziła się w Leszczynie. Jej ojciec był w wójtem tej wsi w czasie I wojny światowej Ukończyła 7 klas miejscowej szkoły. Choć była zdolna, nie mogła się uczyć dalej, bo w domu była bieda. Pracowała więc w gospodarstwie ojca. W 1945 roku wyszła za mąż, za miejscowego gospodarza, Szymona Lalika. Została matką czworga dzieci. Zdolności artystyczne odziedziczyła po swoim ojcu.

Joanna Pietroń

Joanna Pietroń, z domu Kłósek, urodziła się 22 kwietnia 1928 roku w Trzcianie. Jej rodzice to Apolonia i Józef Kłóskowie. Prowadzili razem dwuhektarowe gospodarstwo. Ojciec dorabiał przez pewien czas pracą dróżnika w sąsiednim Łapanowie, matka zaś krawiectwem. Mieli dwójkę dzieci. Syna, który zmarł w wieku zaledwie 12 lat i właśnie Joannę.

Kinga Bębenek

Kinga Bębenek z Trzciany jest obecnie (2004 r.) studentką Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Krakowie. Równocześnie pracuje jako sekretarka w Zespole Szkół w Leszczynie. Kiedyś na ścianie w szkolnym sekretariacie powiesiła namalowany przez siebie obraz.

Maria Grażyna Kurczak

Maria Grażyna Kurczak, z domu Stochel, urodziłą się w Leszczynie w 1959 roku. Tu skończyła szkołę podstawową, by następnie kontynuować naukę w Technikum Rolniczym w Dabrowicy. Zaraz po maturze wyszła za mąż i do dzisiaj gospodaruje w Leszczynie razem z teściami i mężem Stanisławem. Prowadzą gospodarstwo rolne i sad. Ma trójkę dzieci: syna i dwie córki.